Klikk her for å gå til forumet
Klikk her for å gå til forumet
Den påtroppende koalisjonsregjeringen i Tyskland vil i utgangspunktet ikke blokkere for tyrkisk medlemskap i EU. Men tyrkerne får ny kritikk fra EU-kommisjonen for brudd på menneskerettighetene.
Talsmenn for de konservative og liberale partiene som arbeider med å danne ny tysk regjering, sa torsdag at de er enige om å holde EU-døren åpen for Tyrkia. Den nye regjeringen vil likevel stille klare betingelser for et medlemskap.
- Hvis EU ikke er klar til å ta inn nye medlemmer, eller Tyrkia ikke fullt ut oppfyller betingelsene for medlemskap, må man finne andre måter å knytte landet til de europeiske strukturene på. Landets privilegerte partnerskap kan utvikles videre, sa talsmennene i Berlin.
LES OGSÅ: Avtale mellom Tyrkia og Armenia undertegnet
EU-kommisjonen roste tidligere denne uken Tyrkia for å ha blitt enig med Armenia om en løsning på konflikten som har skapt et iskaldt forhold mellom de to landene siden første verdenskrig. Tyrkia benekter at landet den gang begikk massedrap på armenere.
Kommisjonen sa seg skuffet over at Tyrkia nekter å åpne sine havner for skip som kommer fra den greske delen av Kypros. Middelhavsøya er fortsatt delt i en gresk og en tyrkisk statsdannelse, etter at tyrkiske styrker okkuperte Nord-Kypros i 1974.
(VG Nett) Neste år økes kvoten for hvor mye ost som kan importeres til Norge. Det bekymrer norske osteprodusenter.

EU-kommisjonen har godkjent den greske regjeringens plan for å redusere landets gigantiske gjeld, men setter samtidig landet under streng kontroll.

Russland burde stanse trakasseringen av fredelige demonstranter, mener lederen av EU-parlamentet, Jerzy Buzek.
Åtte EU-engasjerte svarte på VG Nett-lesernes spørsmål om EU-utvidelsen.
Bør Norge søke om EU-medlemskap? Stem her!
KRAKOW (VG Nett) Bare timer før ti nye land blir EU-medlemmer, var det både forventninger og usikkerhet på gata i vakre Krakow i Polen.