Skandaleavsløring: EU-toppene veltet seg i luksus

VG Nett-logo

Onsdag 22. mai

EU

Annonseinfo

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Skandaleavsløring: EU-toppene veltet seg i luksus

LUKSUS: Europakommisjonens president José Manuel Barroso har hatt et høyt forbruk på sine reiser. Foto: AFP
LUKSUS: Europakommisjonens president José Manuel Barroso har hatt et høyt forbruk på sine reiser. Foto: AFP
Publisert 02.06.11 - 23:30, endret 03.06.11 - 18:08 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

(VG Nett) José Manuel Barroso og EU-toppene har svidd av millioner på privatfly, cocktailfester, luksushoteller og rådyre gaver.

VG Nett følger

Pengene sitter løst i EU.

I samme periode som president José Manuel Barroso i Europakommisjonen deltok på FNs klimapanel i New York i 2009, brukte han nesten to millioner kroner på privatfly.

Bureau of Investigative Journalism har gått gjennom EU-kommisjonen pengebruk de siste fem årene. I denne perioden har kommisjonen brukt svimlende 58 millioner kroner til leie av privatfly for sine medlemmer.

The Guardian skriver at Europakommisjonen nekter si noe annet om beløpene enn at de bekrefter at presidentens kontor brukte nærmere to millioner på privatfly i 2009. De nekter også å svare på om Barroso reiste alene med flyet til miljøkonferansen.

Stor hotellregning

Og den ville pengebruken stopper ikke der.

Barroso og hans åtte assistenter fikk en regning på hele 216.000 kroner etter et firedagers besøk på New York Penisula Hotel i forbindelse med deltakelsen på FNs klimapanel.

Delegasjonen hadde tydeligvis en ekstravagant livsstil og bodde på suiter som i gjennomsnitt kostet over 6000 kroner natten.

EU-festene er heller ikke av det billige slaget. I 2009 ble det brukt cirka 2,3 millioner på cocktailfester.

Les også:Økt frykt for krisen i eurosonen

Eksklusive gaver

Det kan også være lønnsomt å bli leid inn som taler for
Europakommisjonen. Mellom 2008 og 2010 ble det delt ut smykker, mansjettknapper og fyllepenner til en verdi av 150.000 kroner til talere.

Avsløringene vil kaste nytt lys over kommisjonens ønske om å øke budsjettet med 4,9 prosent neste år. Dette i en tid da flere av EU-landene sliter med økonomien og dundrende underskudd.

- Våre funn reiser ikke bare spørsmål om at skattebetalernes penger forsvinner, men også hvordan de ansvarlige i Europakommisjonen bruker pengene sine, sier redaktør Iain Overton i Bureau of Investigative Journalism til VG Nett.

Barroso ble i 2009 gjenvalgt av EU-parlamentet til en ny femårsperiode som president i EU-kommisjonen.

  • Skriv ut artikkelen

Siste 3 saker

Foto: NTB scanpix

Borten Moe smeller til mot Brussel

(VG Nett) Det brygger opp til full krig mellom EU og Norge om Nordsjøen, og hvem som har det avgjørende ordet om oljesikkerheten.

Les hele saken

Hestekuren virker ikke

Italias nyvalgte statsminister, den unge Enrico Letta er symbolet på det nye EU: En regjeringssjef fra eurosonen som taler Romatraktatens voktere midt imot.

Les hele saken

- EU vil sette Hizbollah på terrorliste

Storbritannia har bedt EU om å sette den militære fløyen til den libanesiske Hizbollah-bevegelsen på listen over terrororganisasjoner, ifølge diplomatkilder.

Les hele saken

Aktuelle saker

Torbjørn Jagland

Tett på EU

Åtte EU-engasjerte svarte på VG Nett-lesernes spørsmål om EU-utvidelsen.

Bør Norge søke om EU-medlemskap? Stem her!

Les hele saken

Siste timer utenfor EU

KRAKOW (VG Nett) Bare timer før ti nye land blir EU-medlemmer, var det både forventninger og usikkerhet på gata i vakre Krakow i Polen.

Les hele saken

-Vesten tenker på seg selv

BERLIN (VG) Nobel-prisvinner Lech Walesa er bekymret.

Les hele saken

EU-grense deler by

To byer blir enda mer forskjellige enn de er i dag.

Les hele saken

EU-grense deler by

To byer blir enda mer forskjellige enn de er i dag.

Les hele saken