Utspillet kommer etter den siste ukas debatt om hvordan Norge bør behandle blant annet romfolket, som har slått leir på Årvoll i Oslo.
Forbud er ikke nok
Romfolk-debatten har fått henne til å stå fram som en sterk forkjemper av forbud mot tigging i Norge. Men tiggeforbud er ikke nok, mener Klinge. Hun vil erstatte Schengen-avtalen med en nordisk grenseunion.
- Vi vet at det ligger menneskehandel bak i alle fall deler av tiggingen vi ser på gaten. Ved å gjeninnføre passkontroll rundt Norden vil man mye mer effektivt kunne gå inn og luke ut dem som er del av kriminelle nettverk, mener Klinge.
Trenger ressursene
Sist i mai gikk Senterparti-leder Liv Signe Navarsete ut med et lignende utsagn. Hun satte fokus på det økende problemet med kriminelle østeuropeiske bander.
- Jeg er ikke imot at vi skal kunne ferdes fritt, men vi ser at vi nå bruker samfunnets ressurser, politiets ressurser i altfor stor grad på denne type kriminalitet, og jeg tror eneste mulighet for å hindre dette og få bruke politiet til andre og viktigere oppgaver, det er å stramme inn på grensene, sa Navarsete til NTB.
Akutt problem
|
|
ENIG: Senterpartiets Jenny Klinge og Liv Signe Naversete (bildet) ser ut til å være enige om en strengere grensepolitikk. Foto: Knut Erik Knudsen
|
Problemet er særlig akutt fordi Romania og Bulgaria etter planen kan bli del av Schengen-området i løpet av høsten, mener hun.
- Da vil deres problemer med å håndtere grensene bli våre problemer. Hvis og når de landene blir del av Schengen, vil det bli veldig krevende for norsk politi å håndtere det vi vet vil komme av organisert kriminalitet, sier Klinge.
Hun presiserer at ønsket om økt grensekontroll ikke skyldes vekst i antall romfolk, men generell vekst i kriminalitet fra østeuropeiske land.
Nye dealer hver dag!
Sammenlign lån
Få tilbud fra mange håndverkere
Finn kjærligheten på nettet!
Finn beste pris i markedet
Reduser strømregningen

Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og
synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for
andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler
eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt.
Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.


