Klikk her for å gå til forumet
Klikk her for å gå til forumet
|
|
PESSIMISTER: Pessimismen øker i USA, og det samme gjør motstanden mot president Barack Obamas håndtering av krigene i Afghanistan og Irak, viser en fersk meningsmåling. Foto: Reuters/ Scanpix
|
Pessimismen øker i USA, og det samme gjør motstanden mot krigføringen i Afghanistan og Irak.
54 prosent av de spurte i en meningsmåling GfK har utført for Associated Press, mener nå at president Barack Obama gjør en god jobb i Det hvite hus. Da han overtok i januar, var andelen 74 prosent.
56 prosent mener at utviklingen i USA går i gal retning, en økning fra 51 prosent i forrige måned og 49 prosent da Obama overtok.
Les også:Avviser rykter om nye Afghanistan-tropper
Den offisielle arbeidsledigheten er nå på 10,2 prosent i USA og bare 22 prosent av de spurte mener at den økonomiske utviklingen går i riktig retning. 46 prosent støtter Obamas håndtering av økonomien, mot 50 prosent i forrige måned.
Amerikanerne kan også styre sin begeistring for Obamas håndtering av krigene i Afghanistan og Irak, viser GfK
-målingen.
45 prosent misliker presidentens håndtering av Irak-krigen, mot 37 prosent i forrige måned.
48 prosent misliker måten han håndterer krigen i Afghanistan på, mot 41 prosent for en måned siden.
Et flertall av de spurte er motstandere av begge de to krigene, og 54 prosent er imot å sende flere soldater til Afghanistan, slik Obama nå planlegger å gjøre. I oktober var 50 prosent imot dette.
Også i synet på Obamas ambisiøse helsereform er amerikanerne delt på midten, men her er det ingen endring å spore den siste måneden.

(VG Nett) Dehydrert, mager og forvirret ble Evan Munice gravd frem.
Minst elleve mennesker omkom i et jordskred utløst av store nedbørsmengder i Mexico lørdag.
Minst 41 hjem er blitt skadet i den nordlige delen av Ocean View Boulevard i Los Angeles etter kraftig nedbør lørdag.
VG Nett følger aktuelle saker i nyhetene. Listen under viser hvilke temaer vi har skrevet mest om denne uken. Klikk på en knapp under for å se alle saker vi har skrevet om temaet.