Nelson Mandela får sin egen dag

VG Nett-logo

Tirsdag 9. februar

Utenriks

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Søk i skattelistene på Skattelister.no

Personsøk

Nelson Mandela får sin egen dag

EGEN DAG: Den 91 år gamle sørafrikanske frigjøringslederen og fredsprisvinneren får sin egen internasjonale dag av FN. Foto: EPA
EGEN DAG: Den 91 år gamle sørafrikanske frigjøringslederen og fredsprisvinneren får sin egen internasjonale dag av FN. Foto: EPA

FNs hovedforsamling har enstemmig besluttet at 18. juli heretter skal markeres som Den internasjonale Nelson Mandela-dagen.

Den 91 år gamle sørafrikanske frigjøringslederen og fredsprisvinneren er den første nålevende person som på denne måten får sin egen internasjonale dag av FN.

FNs hovedforsamling ønsker å markere Mandelas bidrag til fred, forsoning og menneskerettigheter i verden og mener at fødselsdagen til den tidligere sørafrikanske presidenten er en ideell dato å markere dette på.

Les også: President Bush: - Saddam drepte Nelson Mandela

Verdenssamfunnet ønsker å hylle en stor mann som har lidd mye i sin kamp for andre, sier presidenten i FNs hovedforsamling, Ali Treki.

Mandela måtte betale dyrt for sin kamp for de svartes rettigheter i hjemlandet Sør-Afrika, der det hvite apartheidregimet kastet ham i fengsel.

Les også:Mandela på plass i Norge

Først etter 27 år bak murene slapp ANC-lederen i 1990 ut, tilsynelatende uten snev av bitterhet. Fire år senere var apartheidstyrets dager talte og i Sør-Afrikas første demokratiske valg ble Mandela valgt til president.

Etter fem år ved makten trådte han tilbake, og han har siden drevet en utrettelig kamp for menneskerettigheter, fred og forsoning, både i hjemlandet og verden over.

FNs hovedforsamling anerkjenner Nelson Mandelas ledende rolle i kampen for afrikanske frigjøring og enhet, samt for sitt enestående bidrag til å gjøre Sør-Afrika til et demokratisk land med like rettigheter for alle.

Tanzanias FN-ambassadør Augustine Mahiga omtalte tirsdag Mandela som «et ikon», mens den amerikanske FN-diplomaten Laura Ross kalte ham «en helt».


Hovedsaken nå

Fanget verdens største breiflabb

(VG Nett) - Vi tenkte at dette var mye veldig god mat, sier en av fiskerne som fanget verdens største breiflabb.

Les hele saken

Været

Minst elleve omkom i jordskred i Mexico

Minst elleve mennesker omkom i et jordskred utløst av store nedbørsmengder i Mexico lørdag.

Les hele saken

Kraftig uvær herjer Los Angeles

Minst 41 hjem er blitt skadet i den nordlige delen av Ocean View Boulevard i Los Angeles etter kraftig nedbør lørdag.

Les hele saken

Spesialer

VG Nett følger aktuelle saker i nyhetene. Listen under viser hvilke temaer vi har skrevet mest om denne uken. Klikk på en knapp under for å se alle saker vi har skrevet om temaet.