- Alle her bygger sitt eget hus, sier 50 år gamle Pierre Felio mens han slår inn nok en spiker i reisverket på det som skal bli boligen hans.
- Vi plukker opp materialer på gatene, og jeg sove på en madrass her inntil huset er ferdig, tilføyer han.
Artikkelen fortsetter under bildet
|
|
LETER: En mann finner det han kan av materialer slik at han kan bygge seg et nytt hus i Port-au-Prince. Foto: REUTERS
|
Raste sammen
Hadde det ikke vært bedre å bo i et solid steinhus?
- Nei, sier mange av slumboerne nær Parc La Paix stadion i Port-au-Prince. De bodde før i hus bygd av stein, men husene raste sammen da jordskjelvet med en styrke på 7,0 rammet byen 12. januar.
Nichama Theodor rydder ting på plass i et skur i et hjørne ved Parc La Paix, mens datteren hennes leker på gulvet i skuret som fortsatt mangler tak.
- Vi må bli ferdige med byggingen før det begynner å regne, sier Nichama.
FN har advart om at regntiden snart setter inn i Haiti, noe som kan skape nye problemer for de overlevende. Haitis myndigheter anslår at 112.000 mennesker omkom i jordskjelvet, over 200.000 ble skadd mens anslagsvis 600.000 mangler tak over hodet.
Spiser katter
Matmangel er også et problem, og de hjemløse må spise det de kommer over. Guillaulaine Elly og hennes døtre ser på, mens familiefaren og en annen mann flår en katt som skal bli middag for to familier.
- Vi har ingen ting, men vi vil ikke dra fra byen, familiene våre er jo her, sier Guillaulaine. Men haitiske myndigheter har satt i verk en storstilt operasjon der tusenvis av overlevende flyttes ut av Port-au-Prince.
Den haitiske hovedstaden er omgitt av enorme slumområder, med Cité Soleil - «solbyen» - som det kanskje mest kjente. Disse slummene preges av spinkle skur og enkle betonghus som er spredt langs bratte åssider og kløfter.
|
|
NØD: To jordskjelvofre renser en grillet katt i mangel på mat. Foto: AFP
|
Nye dealer hver dag!
Sammenlign lån
Få tilbud fra mange håndverkere
Finn kjærligheten på nettet!
Finn beste pris i markedet
Reduser strømregningen






har vurdert 647 kommentarer i dag.
Nå tar de seg en velfortjent natts søvn
, og åpner kommentarfeltet igjen kl. 07.00.
Velkommen tilbake da!