Klikk her for å gå til forumet
Klikk her for å gå til forumet
|
|
DRAMATISK: Det er uklart om Tjostolv Moland (t.v.) er i stand til å møte i retten onsdag. Han skulle etter planen ha forklart seg sammen med Joshua French (t.h.) Foto: Kristian Helgesen
|
OSLO/KISANGANI (VG Nett) Familien til den drepte sjåføren Abedi Kasongo fikk opplysninger om at Tjostolv Moland brøt sammen i fengselet i går.
Se videoDa VG besøkte fengselet i går kveld fikk vi opplyst at Moland skal ha grått, og fortalt at han ønsket å be drepte Abedi Kasongos familie om tilgivelse.
Moland har det siste døgnet fremstått som om han er ute av balanse.
Etterforskningsleder Roger Wavara opplyser til pressen at det likevel blir rettssak i dag. En bil med væpnede vakter har ankommet fengselet og hentet de to nordmennene.
- Brøt sammen
Familien til den drepte sjåføren Abedi Kasongo fikk opplysninger om at Tjostolv Moland brøt sammen i fengselet i går.
- Jeg vil tilgi ham dersom han tilstår, og betaler erstatningen. Han kan aldri bringe sønnen min tilbake, men han kan hjelpe de som fortsatt er i live. Derfor er det viktig at han betaler kompensasjonen, sier onkelen Amisi Tshomba.
VG Nett møtte ham utenfor rettslokalet hvor de to tiltalte nordmennene etter planen skal forklare seg onsdag. Tshomba er formelt onkelen til drapsofferet, men er den som har oppdratt Abedi Kasongo. Ifølge Tshomba er sjef for familien.
Moland og French ble dømt til å betale familien til den drepte 390.000 dollar i erstatning, men norske myndigheter har registrert beskjedne inntekter for de to viser skattetallene som ble klare i dag.
- Han gråt
Fengselsdirektør Botshuana Mopepe har informert militærtribunalet om episoden som skal ha funnet sted i fengselet i går.
- Tjostolv Moland ba meg om hjelp til å komme i kontakt med offerets familie. «Er det mulig å ringe offerets familie og be om tilgivelse?», spurte han meg. Han gråt og ba meg rapportere dette videre til militærtribunalet, forteller Mopepe til Dagbladet.
|
|
VIL TILGI: Den drepte sjåførens onkel, Amisi Tshomba, snakker til VG Nett. Foto: STIAN EISENTRÄGER
|
LONDON (VG Nett) Når Odd Petter Magnussen i dag skal gi en profil av Martine til den britiske statsadvokaten, gjør han det i det samme bygget som han identifiserte datteren for to år siden.
Minst elleve mennesker omkom i et jordskred utløst av store nedbørsmengder i Mexico lørdag.
Minst 41 hjem er blitt skadet i den nordlige delen av Ocean View Boulevard i Los Angeles etter kraftig nedbør lørdag.
VG Nett følger aktuelle saker i nyhetene. Listen under viser hvilke temaer vi har skrevet mest om denne uken. Klikk på en knapp under for å se alle saker vi har skrevet om temaet.