- Han kan utvikle et voldsomt ego

VG Nett-logo

Tirsdag 9. februar

Utenriks

Diskusjon - Norsk Politikk

    Klikk her for å gå til forumet

    Diskusjon - Internasjonal politikk

    Klikk her for å gå til forumet

    Søk i skattelistene på Skattelister.no

    Personsøk

    - Han kan utvikle et voldsomt ego

    Eksperter overrasket over at Obama får fredsprisen

    - FÅR FREDSPRISEN: USA-President Barack Obama er årets vinner av Nobels fredspris - til blandede reaksjoner. Foto: EPA
    - FÅR FREDSPRISEN: USA-President Barack Obama er årets vinner av Nobels fredspris - til blandede reaksjoner. Foto: EPA

    (VG Nett) Ekspertene er svært overrasket over at USA-president Barack Obama får tildelt Nobels fredspris. Dristig og friskt, mener noen. Lite gjennomtenkt, mener andre.

    Navnet til Barack Obama var nevnt blant forhåndsfavorittene, men få hadde trodd at mannen, som kun har vært USA-president siden 20. januar i år, skulle få Nobels fredspris. Gode intensjoner versus målbare resultater er nå et omdiskutert tema rundt årets vinner.

    - Det var uventet at han skulle få det allerede nå, sier USA-ekspert Alf Thomas Tønnessen ved Universitetet i Oslo til VG Nett.

    USA-eksperten innrømmer at han ble tatt litt på sengen av den overraskende tildelingen.

    - Hadde trodd de ville vente litt

    - Jeg hadde kanskje trodd at komiteen ville vente litt. Det hadde kanskje vært mer naturlig å gi den senere, dersom han lykkes i Midtøsten, mener Tønnessen.

    Artikkelen fortsetter under bildet...

    ANNONSERTE VINNEREN: Her annonserer leder av Nobelkomitéen. Thorbjørn Jagland, at Barack Obama får NObels fredspris 2009. Foto: Scanpix


    Han mener fallhøyden for Barack Obama var stor fra før, men enda større nå.

    - Det er synd å si det, men han kan utvikle voldsomt ego. Han har blitt kritisert for det store egoet sitt og for at han har snakket nedsettende om USA i internasjonale fora. Den antinasjonalismen har vært veldig effektivt brukt i kritikken fra motstanderne hans, sier Tønnessen.

    PROTOKOLL:Si hva du mener om at Barack Obama får Nobels fredspris!

    Tønnessen påpeker at det under den andre presidentperioden med president Bush var en kursendring i utenrikspolitikken.

    - Bush ble mer diplomatisk, og han lyktes i forhold til fjerne Østen og Afrika, mener Tønnessen.

    - Samtidig er Obama veldig inspirerende for en hel verden. Han samler folk fra ulike folkeslag, og gir verden et mer positivt inntrykk av USA som et mer positivt land, tror Tønnessen.

    Artikkelen fortsetter under bildet...
    OVERRASKER VERDEN: Nyheten om at Barack Obama får Nobels fredspris preger alle verdens største nettaviser. Foto:


    - Ingen vet om det blir resultater

    Også statsviter og professor i internasjonal politikk ved Universitetet i Oslo, Janne Haaland Matlary, er kritisk til årets avgjørelse i Nobelkomitéen. Hun stiller seg spørrende til om det i det hele tatt er en gjennomtenkt avgjørelse.

    LES OGSÅ:Obama får fredsprisen

    - Begrunnelsen for tildelingen handler om Obamas gode intensjoner i utenrikspolitikken, men om det blir noen resultater, vet ingen. Obama er jo helt i starten på sin
    KRITISK TIL NOBELKOMITEEN: Professor Janne Haaland Matlary stiller spørsmålstegn ved hvor gjennomtenkt det er å gi fredsprisen til Barack Obama allerede nå. Foto: Scanpix
    presidentperiode. Nobels fredspris er for viktig til å tildeles for gode intensjoner, det må være resultater med, sier hun.

    Professoren synes at det virker som en uprofesjonell vurdering av den norske Nobelkomité.

    - Hvis han får de resultatene han ønsker, skulle han heller ha fått
    prisen om 3-4 år, sier hun. Haaland Matlary føyer til at denne tildelingen gir en fantastisk PR-fordel for norsk utenrikspolitikk, men det er ikke Nobelkomiteens jobb å fremme norske interesser.

    BEGRUNNELSEN:Les hvorfor Obama får fredsprisen på Nobelinstituttets hjemmeside

    - Symbolet Obama får prisen

    - Det er symbolet Barack Obama som er tildelt prisen, sier VGs politiske kommentator Hanne Skartveit til VG Nett.

    - DRISTIG: VGs politiske kommentator Hanne Skartveit syns Nobelkomitéen har gjort et svært dristig valg. Foto: Janne Møller-Hansen
    Hun mener tildelingen utvilsomt vil bli omstridt, spesielt fordi Obama har sittet som president i så kort tid før han i dag fikk Nobels fredspris.

    - Det er heftig. Men Barack Obama symboliserer den nye verden. Han forener kristne og muslimske, svarte og hvite, han viser at alt er mulig, sier kommentatoren.

    Hun presiserer at det er dristig å gi prisen til en president som antakelig fortsatt har lang tid foran seg til å gjøre mye krigersk.

    - Dette er ikke en pris for noe han har gjort. Jeg tror det er en pris som blir gitt for å påvirke de prosessene han er et symbol på, sier Skartveit.

    FAKTA:Les mer om Nobels fredspris her!

    VG-kommentatoren mener noen av de sterkeste motkandidatene var Sima Samar, leder for Afghanistans uavhengige menneskerettskommisjon (AIHRC), og Zimbabwes statsminister Morgan Tsvangirai. Samtidig var Tsvangirai også en kontroversiell kandidat, ettersom Robert Mugabe også på sitt vis bidro til fred i landet.

    Skartveit mener utdelingen tyder på at Nobelkomiteen har hatt et ønske om å slå på stortromme og vekke oppmerksomhet.

    - Jeg tror Jagland har ønsket å gjøre noe som synes. Det har vært noen anonyme vinnere av prisen, hvor folk har spurt «hvem er det?». Det skjer ikke nå, fastslår hun.

    LES OGSÅ:Dette var forhåndsfavorittene

    - Får prisen for FN-resolusjonen

    Direktør ved Norsk Utenrikspolitisk Institutt, Jan Egeland, er også overrasket over tildelingen. Men han stiller seg bak Nobelkomitéens avgjørelse. Han er også overbevist om hva som ble tyngden på vektskålen når prisen gikk til USAs mektige president.

    FORSVARER TILDELINGEN: nupi-direktør Jan Egeland syns det er gledelig at Obama får fredsprisen, og peker på hans evne til å utøve makt gjennom samarbeid, ikke alenegang. Foto: Scanpix
    - Det var overraskende og meget modig, men ikke desto mindre positiv avgjørelse. Dette viser også at komitéen er i stand til å ta beslutninger som er dagsaktuelle. For det er neppe tvil om at det var resolusjonen i FNs sikkerhetsråd som Obama sto bak, som omhandlet å frigjøre verden fra atomvåpen, som dro ham frem foran alle de andre kandidatene, sier Egeland til VG Nett.

    VG NETT-BLOGGER:Gratulerer, Obama!

    Han mener Obama i løpet av sine åtte måneder har gjort langt mer for internasjonalt fredsarbeid enn hans forgjenger George W. Bush klarte på åtte år.

    - I motsetning til Bush vil han ikke lede gjennom alenegang, men gjennom samarbeid. Det har han klart å vise i løpet av denne tiden.

    - Det er ikke noe tidlig å gi prisen allerede nå?

    - Det er presedens i Nobelkomitéen for å gi priser som skal stimulere til gjennomføring av prosjekter og prosesser. Med denne prisen viser komitéen at den ønsker at Barack Obama skal lykkes med sitt program. Og det gir ham økt gjennomføringskraft, svarer Egeland.

    - Noen hevder at dette er en populistisk avgjørelse av Nobelkomitéen?

    - Dette er et veldig viktig tidspunkt i internasjonal politikk, hvor han har hatt en serie av fantastiske initiativer, både i forhold til Midt-Østen, klima og Iran. Dette skjer samtidig som en rekke halvsure europeere sitter på gjerdet og sier at dette bare er masse prat. Istedenfor å sitte på gjerdet må de bli med på hans gjennomføring. Dette er en modig pris, men jeg støtter den, sier Egeland.

    Mandela-barnebarn gratulerer

    Zimbabwes statsminister Morgan Tsvangirai var en av forhåndsfavorittene som ble nevnt langt hyppigere som mulig vinner enn Obama. En av de som håpet på ham, var tidligere fredsprisvinner Nelson Mandels barnebarn Chief Mandela, som var til stede under Nobelkomitéens kunngjøring. Han var likevel ikke misfornøyd med at USAs første mørkhudede president får prisen istedenfor.

    - Jeg sender en hilsen til ham på vegne av Mandela-familien. Jeg ser store likhetstrekk mellom Barack Obama og min far, Nelson Mandela. Akkurat som min far var Sør-Afrikas første svarte president, er han USAs første svarte president, sier han til VG Nett.

    Artikkelen fortsetter under bildet...
    MANDELAS BARNEBARN: Tidligere fredsprisvinner Nelson Mandelas barnebarn, Chief Mandela, var tilstede under tildelingen på Nobelinstituttet. Han gratulerer Obama med prisen. Foto: Lars Akerhaug


    - Ingen fredsaktivist

    Begrunnelsen for årets fredspris er delvis i tråd med Nobels testamente, mener jurist og fredsaktivist Fredrik S. Heffermehl. Men noen fredsforkjemper vil han ikke kalle Obama.
    Heffermehl har ved en rekke av fredspristildelingene de senere årene vært kritisk til valgene, og ment at Nobelkomiteen har beveget seg bort fra Nobels testamente.

    - Dette var en overraskelse, sier Heffermehl om tildelingen til Barack Obama.

    - Men begrunnelsen, hvor både FN og nedrustning fremheves, gjør at dette er en god tildeling, sier Heffermehl til NTB.
    Han vil likevel presisere at den amerikanske presidenten langt fra er noen fredsforkjemper, et ord Alfred Nobel brukte i sitt testamente.

    - Obama står som USAs president i spissen for verdens mektigste militærvesen, og han har ingen planer om å avskaffe det, sier Heffermehl.

    Hovedsaken nå

    Imam skuffet etter karikatur-møte med Dagbladet

    (VG Nett) Imam Malana-hafiz Mehboob-ur-Rehman er skuffet etter møtet med Dagbladet-redaktør Lars Helle og frykter nå reaksjoner fra muslimske ekstremister.

    Les hele saken

    Været

    Minst elleve omkom i jordskred i Mexico

    Minst elleve mennesker omkom i et jordskred utløst av store nedbørsmengder i Mexico lørdag.

    Les hele saken

    Kraftig uvær herjer Los Angeles

    Minst 41 hjem er blitt skadet i den nordlige delen av Ocean View Boulevard i Los Angeles etter kraftig nedbør lørdag.

    Les hele saken

    Spesialer

    VG Nett følger aktuelle saker i nyhetene. Listen under viser hvilke temaer vi har skrevet mest om denne uken. Klikk på en knapp under for å se alle saker vi har skrevet om temaet.