Klikk her for å gå til forumet
Klikk her for å gå til forumet
|
|
PRESSEKONFERANSE: Den iranske filmskaperen Marjane Satrapi (t.h.) viser sammen med Daniel Cohn-Bendit fra Europaparlamentets grønne gruppe det de mener er et brev som viser det virkelige resultatet av Irans presidentvalg. De holdt pressekonferanse i Europaparlamentet i Brussel i går. Foto: AP
|
(VG Nett) Et brev, angivelig fra den iranske innenriksministeren til landets øverste åndelige leder, skal ifølge kritikere av valget i Iran bevise at det var Mir Hossein Mousavi som vant.
Se video

Se video Amatørvideo: Skyter rundt på Azadi-plassen i Teheran
Brevet, som er lekket til pressen, er datert 13. juni, dagen etter valget. Det viser en oversikt over hvor mange stemmer hver av de fire presidentkandidatene skal ha fått. Der står Mousavi oppført med over 19 millioner av totalt 42 millioner stemmer. Sittende president Mahmoud Ahmadinejad, som ble utropt som valgvinner samme dag som brevet er datert, fikk ifølge brevet bare tredje flest stemmer, med nesten 5,7 millioner.
TETT PÅ NETT: Norsk-iraner svarte
- Virker ekte
Siden valget fredag i forrige uke har demonstranter hver dag tatt til gatene i Iran for å demonstrere mot det de mener er juks. Flere mennesker har blitt drept, men det er uvisst hvor mange. Utenlandske medier er nå nektet å rapportere mer fra landet. Også i dag er det ventet demonstrasjoner.
I brevet, som er skrevet på persisk, står det at «vi vil annonsere resultatet av dette valget på en måte som best tjener vår revolusjon». Det er altså signert innenriksminister Sadeq Mahsooli og adressert til Irans øverste åndelige leder Ayatollah Ali Khamenei.
Hvorvidt brevet faktisk er ekte eller ikke, er så langt ikke bekreftet, men den danske avisen Politiken har snakket med to eksperter som begge sier at det virker ekte. Claus Valling Pedersen, lektor i persiske studier ved Københavns Universitet, sier at det er innenriksministerens brevpapir det er skrevet på.
- Men det kan jo andre ha fått tak i. Underskriften er utydelig, men tilhører tilsynelatende den nylig utnevnte innenriksministeren. Alt ser ut til å stemme, sier Valling Pedersen.
ALT OM IRAN-VALGET
- Alle midler
|
|
BREV: Dette er brevet man mener er sendt fra innenriksministeren til Øverste leder. Foto:
|
(VG Nett) 28 personer omkom da de ble innesperret i en tunnel etter et massivt snøskred i Afghanistan. Ytterligere 1500 skal være strandet.
Minst elleve mennesker omkom i et jordskred utløst av store nedbørsmengder i Mexico lørdag.
Minst 41 hjem er blitt skadet i den nordlige delen av Ocean View Boulevard i Los Angeles etter kraftig nedbør lørdag.
VG Nett følger aktuelle saker i nyhetene. Listen under viser hvilke temaer vi har skrevet mest om denne uken. Klikk på en knapp under for å se alle saker vi har skrevet om temaet.