- Sju drept i Iran i natt

VG Nett-logo

Onsdag 10. februar

Utenriks

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Søk i skattelistene på Skattelister.no

Personsøk

- Sju drept i Iran i natt

** Obama er bekymret
** Ahmadinejad har reist til Russland

(VG Nett/NTB)Statlige medier i Iran melder at sju personer ble drept i natt. USAs president Barack Obama sier han er dypt bekymret over voldshandlingene i etterkant av det omstridte valget i Iran.

PROTESTENE FORTSATTE: Mandag kveld norsk tid fortsatte tilhengere av Mir-Hossein Moussavi å protestere mot det de mener er et ugyldig valg av Mahmoud Ahmadinejad. Foto: EPA
PROTESTENE FORTSATTE: Mandag kveld norsk tid fortsatte tilhengere av Mir-Hossein Moussavi å protestere mot det de mener er et ugyldig valg av Mahmoud Ahmadinejad. Foto: EPA

De voldelige opptøyene som har preget den iranske hovedstaden Teheran siden lørdag, toppet seg mandag kveld lokal tid. Syv personer, alle etter sigende studenter, skal ha blitt drept da de deltok i det som betegnes som en «uautorisert samling» etter en av de mange protesttogene mandag. Ifølge statlige medier ble de syv drept da de skal ha forsøkt å angripe en millitærstilling, ifølge nyhetsbyrået AP., i

Tidligere har det vært kjent at én person ble drept og flere andre alvorlig såret da militssoldater åpnet ild mot en folkemasse i sentrum av Teheran mandag.

Les også:- Skyting flere steder i Teheran

Obama bekymret

På en pressekonferanse i Washington mandag ba Obama om at ytringsfrihet og demokrati må respekteres i Iran. Han la til at iranerne som har demonstrert de siste dagene, er til inspirasjon for hele verden.

- Jeg vil si til dem at verden følger med og er inspirert av det de er med på, uansett hva som var det egentlige valgresultatet.

Artikkelen fortsetter under bildet...

INSPIRERT: Barack Obama hyller demonstrantene i Iran. Foto: REUTERS


Protestopptøyene var et faktum i helgen etter valgseieren til sittende president Mahmoud Ahmadinejad. Opposisjonen i landet mener han fusket seg til valgseier, og gikk sporenstreks ut i gatene for å gi uttrykk for hva de mener. Deres kandidat, Mir Hossein Moussavi, gikk mandag ut i en tale til tilhengerne med et krystallklart budskap.

- Jeg vil betale en hver pris for å utfordre valgresultatet. Men jeg har liten tro på at denne utfordringen vil lykkes, sier han.

- Suverenitet

Obama understreket i sin tale i natt at det er opp til iranerne selv å velge sine ledere, og han forsikret at USA vil respektere den iranske statens suverenitet.

Les også:- Dette handler ikke om Mousavi, men om frihet

Obama sa at han ikke har mulighet til å vurdere om det iranske presidentvalget er skjemmet av fusk, siden USA ikke har valgobservatører i landet. Samtidig understreket han at amerikanske myndigheter fortsatt ønsker direkte dialog med Iran.

Artikkelen fortsetter under bildet...


Les også:Irans Vokterråd skal behandle valgklage

Forholdet mellom USA og Iran har vært dårlig helt siden den iranske revolusjonen i 1979. Dagens konflikt dreier seg i hovedsak om Irans atomprogram, som USA frykter er et fordekt forsøk på å lage kjernefysiske våpen.

Demonstrasjonene i Iran de siste dagene har vært de største siden revolusjonen som førte til at dagens regime kom til makten. Mandag ble minst én person drept da militssoldater skjøt mot demonstranter som mener president Mahmoud Ahmadinejad vant valget før helgen ved hjelp av valgfusk.

Det er planlagt nye protester i den iranske hovedstaden Teheran tirsdag.

Ahmadinejad til Russland

Ahmadinejad har på sin side forlatt hjemlandet. Han kom tirsdag til Russland for å delta på en sikkerhetskonferanse.

Opprinnelig var det meningen at Ahmadinejad skulle ankomme Russland mandag, men han valgte å utsette reisen på grunn opptøyene.

Den iranske presidenten skal delta på et møte i den såkalte Shanghai-gruppen (SCO), der Russland, Kina og de fire tidligere sovjetstatene Kasakhstan, Usbekistan, Tadsjikistan og Kirgisistan er medlemmer.

SCO ble opprettet i 1996 som et alternativ til den vestlige forsvarsalliansen NATO. Samarbeidet i SCO er blitt omtalt som et forsøk på å begrense USAs makt og innflytelse.

Hovedsaken nå

- OL-sendingene skadelige for folket

Da NRK sendte 320 timer fra OL i Torino i 2006, syns mange det var for mye. Denne gangen kliner NRK med 500 timer, sendinger døgnet rundt og mulighet for å slå seg på brystet til huden er tynnslitt.

Les hele saken

Været

Minst elleve omkom i jordskred i Mexico

Minst elleve mennesker omkom i et jordskred utløst av store nedbørsmengder i Mexico lørdag.

Les hele saken

Kraftig uvær herjer Los Angeles

Minst 41 hjem er blitt skadet i den nordlige delen av Ocean View Boulevard i Los Angeles etter kraftig nedbør lørdag.

Les hele saken

Spesialer

VG Nett følger aktuelle saker i nyhetene. Listen under viser hvilke temaer vi har skrevet mest om denne uken. Klikk på en knapp under for å se alle saker vi har skrevet om temaet.