Hjelpearbeider på Sri Lanka til VG Nett: - Tusenvis av liv er i fare

VG Nett-logo

Onsdag 10. februar

Utenriks

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Søk i skattelistene på Skattelister.no

Personsøk

Hjelpearbeider på Sri Lanka til VG Nett: - Tusenvis av liv er i fare

Hjelpeorganisasjoner slår katastrofealarm

I FLYKTNINGLEIRE: En kvinne holder et barn i armene i den største flyktningleiren, Manic farm, i det nordlige området Vavuniya på Sri Lanka. Foto: AFP
I FLYKTNINGLEIRE: En kvinne holder et barn i armene i den største flyktningleiren, Manic farm, i det nordlige området Vavuniya på Sri Lanka. Foto: AFP

(VG Nett) Den srilankiske regjeringen hindrer hjelpeorganisasjoner å komme frem med nødhjelp til leirene.

VG Nett følger

Lag din egen RSS

- Tusenvis av liv er i fare fordi nødhjelpen ikke kommer frem. Hjelpearbeiderne får ikke anledning til å ta med egne biler inn i flyktningleirene, sier norske Redd Barnas Senait Gebregziabher på telefon til VG Nett fra Colombo.

Torsdag fortalte hun til VG Nett at hjelpeorganisasjonene ikke slipper inn med egne kjøretøy i leirene. I stedet blir de henvist til å bruke lettere kjøretøy, eller å gå.

Les også:- Barn bortføres fra leirer på Sri Lanka

Ifølge tall fra srilankiske myndigheter har så mange som 250.000 flyktninger strømmet inn i de overfylte leirene, i flukt fra de blodige kampene mellom Tamiltigrene (LTTE) og den srilankiske regjeringen.

Norsk-tamiler:Aner ikke om familien er levende eller død

Røde Kors-alarm

VENTER: Flyktninger står og venter på vannforsyninger i den største flyktningleiren, Manic farm, i det nordlige området Vavuniya på Sri Lanka. Foto: AFP
Også Røde Kors slår alarm. Hjelpeorganisasjonen som nyter stor anerkjennelse blant alle sider i nesten hele verdens konflikter får ikke adgang til leirene.

- Siden forrige helg har myndighetene begrenset adgangen for biler inn i den største flyktningleiren, der det er 130.000 internt fordrevne. Begrensningene har ført til en stopp i distribusjonen av hjelp til leiren, advarer Monica Zanarelli i et intervju på Røde Kors sine hjemmesider.

Han forteller at hjelpeorganisasjonen ikke oppnår kontakt med sine hjelpearbeidere i krigssonen.

- Søndag morgen mistet vi kontakten med vår gruppe av 20 lokale hjelpearbeidere som fortsatt er i krigssonen.


Tett på nett:Norsk-tamilsk masterstudent svarte deg

Nekter

Men den srilankiske regjeringen nekter for at de hindrer nødhjelp.

- Sri Lanka har sørget for tilfredsstillende tjenester til folk i nord, selv før Tamiltigrene ble rensket ut av området, heter det i en uttalelse fra Athula Kahandaliyanage på det srilankiske helsedepartementets hjemmesider.

Den srilankiske regjeringen har også tidligere blitt anklaget for mishandling av flyktninger på øya. En britisk TV-team ble kastet ut av landet etter en sjokkreportasje som avslørte kvinnemishandling og umenneskelige vilkår for tamilske flyktninger fra blodbadet nord i landet.

FN-sjef til Sri Lanka

TIL SRI LANKA: FNs generalsekretær Ban Ki-Moon. Foto: AFP
Også FN-sjefen Ban Ki Mon vektlegger humanitær hjelp til flyktningene på Sri Lanka.

- Dere føler alle med de som har vært fanget i kampene og som lever i frykt og store vanskeligheter, sa FNs generalsekretær før han forlot USA på vei til Sri Lanka, ifølge AFP.

FN-sjefen skal besøke flyktningleirene nord i landet der sivile har strømmet til etter kampene mot tamiltigrene. Geriljaopprørerne har hevdet at regjeringen holder de sivile i «fangeleire», mens regjeringen og internasjonale hjelpeorganisasjoner har beskyldt Tamiltigrene for å holde de sivile som gisler.

Været

Minst elleve omkom i jordskred i Mexico

Minst elleve mennesker omkom i et jordskred utløst av store nedbørsmengder i Mexico lørdag.

Les hele saken

Kraftig uvær herjer Los Angeles

Minst 41 hjem er blitt skadet i den nordlige delen av Ocean View Boulevard i Los Angeles etter kraftig nedbør lørdag.

Les hele saken

Spesialer

VG Nett følger aktuelle saker i nyhetene. Listen under viser hvilke temaer vi har skrevet mest om denne uken. Klikk på en knapp under for å se alle saker vi har skrevet om temaet.