Skuddrama i fjerde etasje på Taj

VG Nett-logo

Onsdag 10. februar

Utenriks

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Søk i skattelistene på Skattelister.no

Personsøk

Skuddrama i fjerde etasje på Taj

SKARPSKYTERE: Skarpskytere er på vei til Gateway of India, som ligger like over veien for hotellet Taj Mahal. Foto: AFP/Reuters
SKARPSKYTERE: Skarpskytere er på vei til Gateway of India, som ligger like over veien for hotellet Taj Mahal. Foto: AFP/Reuters

(VG Nett) Nasjonalgarden er i nærkamp med terrorister på Taj Mahal Hotels fjerde etasje. To terrorister er såret.

Terrorangrep i India
  • Mumbai, 26. november 2008: Minst 50 personer ble drept og flere hundre skadd under syv terrorangrep mot vestlige hoteller og oppholdssteder.
  • Assam, 30. oktober 2008: Minst 45 personer og over 100 skadet av 18 terrorbomber.
  • Imphal, 21. oktober 2008: 17 personer drept I en kraftig eksplosjon nær politihuset I Manipur.
  • Kanpur, 14. oktober 2008: Åtte personer skadd etter at en selvmordsbomber på sykkel kjørt inn i markedet ved Colonelganj.
  • Malegaon, Maharashtra, 29. september 2008: Fem personer døde etter at en selvmordsbomber på motorsykkel kjørte inn i på et marked.
  • Modasa, Gujarat, 29. september 2008: En person drept og flere skadd etter at en selvmordsbomber på motorsykkel tok livet av seg like ved en moské.
  • New Delhi, 27. september 2008: Tre personer drept etter at en bombe ble kastet inn på et marked i Mehrauli.
  • New Delhi, 13. september 2008: 26 personer drept av seks bomber i byen.
  • Ahmedabad, 26. juli 2008: 57 personer drept etter at 20 synkroniserte bomber gikk av på mindre enn to timer.
  • Bangalore, 25. juli 2008: En person drept i en bombeeksplosjon.
  • Jaipur, 13 mai 2008: 68 personer drept i en serie av bomber.
  • Hyderabad, 25. august 2007: 42 personer drept av to bomber ved et populært utested og i en offentlig park.
  • Samjhauta Express, 19. februar 2007: 66 personer drept etter at to brannbomber gikk av vennskapstoget mellom India og Pakistan.
  • Malegaon, Maharashtra, 8. september 2006: 40 personer drept av to bombeangrep.
  • Mumbai, 11. juli 2006: 209 personer drept i syv bombeangrep på t-baner og -stasjoner.
  • Varanasi, 7. mars 2006: 21 personer drept i tre bombeangrep, inkludert et i mot et tempel og en annen ved en jernbanestasjon.
  • New Delhi, 29. oktober 2005: 61 personer drept i tre bombeangrep.
  • Mumbai, 25 august 2003: 46 personer drept i to bombeangrep.
  • Gandhinagar, 24. september 2002: 34 personer drept i et angrep mot Akshardham temple. Kilde: The Times Of India

Kamper mellom terrorister og nasjonalgarden både på Taj Mahal Hotel og Trident Oberoi Hotel. En soldat skal være skadet, melder CNN IBN.

Nasjonalgarden sier at de har omringet terroristene.

CNN melder at det ruker fra Trident Oberoi Hotel.

Rundt 10.30 ble det kastet granater mot politet fra Nariman House og Trident Oberoi Hotel, melder CNN IBN.

Det er nå ved femstjernershotellet Oberoi og bygget Nariman House, hvor flere jødiske familier bor, at spenningen er høyest. Men det er også, for ikke lenge siden, meldt om en eksplosjon fra Taj Mahal Hotel.

KJENNER DU NOEN SOM ER I MUMBAI? TIPS OSS!

SLIK SKJEDDE TERRORANGREPENE.LES OM DRAMAET I MUMBAI TIME FOR TIME!

Det ble tidligere meldt om skuddveksling mellom terrorister og spesialstyrker på sistnevnte hotell, men dette skal nå være over.

Ingen gisler lenger på Taj

Det er ikke lenger noen gisselsituasjon på hotellet Taj Mahal, opplyser politisjef i delstaten Maharashtra A.N. Roy.

- Folkene som ble holdt tilbake der, er blitt reddet alle sammen, sier Roy til fjernsynsstasjonen NDTV, skriver NTB.

LES OGSÅ:- Vi kastet oss på gulvet. Det var helt forferdelig

Men personer skal fortsatt være innesperret på hotellet, skriver Sky News.

Det meldes også fra CNN IBN at det nå har vært en eksplosjon på Taj Mahal Hotel.

FØLG TERROR-DRAMAET LIVE HER!

VGTV:Her stormer polititropper hoteller i Mumbai

Rundt 100 soldater fra indiske spesialstyrker holder på med en operasjon på dette hotellet for å redde ut gisler som trolig befinner seg i 19. etasje. Det skal være rundt 25 gisler på hotellet, melder CNN.

Politiet har ingen kontakt med folkene i Trident Oberoi Hotel, melder CNN IBN. Det har tidligere vært en eksplosjon også på dette hotellet.

Også ved Nariman House foregår det en politioperasjon. Tre gisler fra huset har kommet seg i sikkerhet.

VGTV:- Ville ta amerikanske og britiske gisler

Eksplosiver funnet

Minst 101 personer har blitt drept, og ytterligere 314 er skadet etter en rekke koordinerte terrorangrep slo til i Indias finansielle hovedstad Mumbai i går kveld, melder CNN.

Ifølge indiske NDTV skal det være ni utlendinger blant de døde.

På en restaurant nær Taj Mahal Hotel ble det funnet 8 kilo of RDX, en av de mest kraftfulle militære eksplosiver, noe som indikerer at terrorgruppen planla flere angrep, skriver CNN.

- Nordmann såret

Hundrevis skal være innesperret på rommene sine på Trident Oberoi Hotel. De skriver SOS med såpe på vinduene. Rundt 25 skal være tatt som gisler, melder CNN IBN.

Det har nå blitt bekreftet fra den norske ambassaden i New Delhi at en nordmann har blitt såret under terrorangrepet.

(Artikkelen fortsetter under bildet.)

BILDE AV TERRORISTER: Dette bildet viser to av terroristene fra gruppen som har tatt seg inn på to hoteller i den indiske storbyen Mumbai. Foto: AP Photo/Maharahstra Times


Ifølge politikilder kan terroristene være pakistanske, og kommer trolig fra Gujarat-provisen, melder den indiske kanalen NDTV. De skal ha kommet inn med en fiskebåt til en havn i byen, melder CNN og Times of India. De skal være i aldersgruppen 18 til 25.

En ukjent islamsk gruppe som kaller seg Deccan Mujahideen har tatt på seg skylden for terrorangrepene. De krever at en rekke muslimske hellige krigere skal slippes fri.

Fem terrorister er drept, én arrestert og seks skal fortsatt være aktive, ifølge indiske myndigheter, melder CNN IBN.

BILDESPESIAL:Se bilder fra dramaet i Mumbai her!

Det er helt uklart hvor mye ammunisjon terroristene fortsatt har igjen, men ti kilo ammunisjon er funnet på Taj Mahal Hotel, melder CNN IBN, som spekulerer i at angrepene kan fortsette helt frem til kvelden, indisk tid.

- Langvarig aksjon

Indiske spesialstyrker skal ha satt i gang aksjoner mot hotellene Taj Mahal og Trident Oberoi, melder flere lokale indiske aviser, ifølge Sky News.

(Artikkelen fortsetter under bildet)

KAMPER: Det pågår kamper mellom soldater fra nasjonalgarden og terroristene i fjerde etasje på luksushotellet Taj Mahal Hotel i Mumbai. Foto: Reuters


Taj Hotell er bygd på 70-tallet og arkitekturen gjør det komplisert for nasjonalgarden å storme bygningen, som nå går fra etasje til etasje og forsøker å sikre seg om at ingen befinner seg i byen. Det er derfor ventet at aksjonen fortsatt kan vare i flere timer.

- Situasjonen er under kontroll, melder nasjonalgarden til CNN IBN.

- Dette er en enorm operasjon. Arbeidet med å storme bygningen kan ta hele dagen, melder CNN IBNs reporter utenfor Taj Hotell.

LES OGSÅ:Flere titalls drept i en rekke terrorangrep i Mumbai

Skarpskytere gjør seg klare

Det ble holdt gisler både på Trident Oberoi Hotel, Taj Mahal Hotel og Nariman House.

LES OGSÅ:Svensk kvinne stengt inne på gisselhotell

Ifølge en kommandant fra de indiske marinestyrkene er det mellom 40 og 50 gisler inne i Taj Hotel. Det skal være fem terrorister inne i hotellet og to indiske parlamentmedlemmer.

FØLG DRAMAET LIVE HER. (VG Nett er ikke ansvarlig for eksterne lenker.)

Sky News melder at 12 politimenn har dødd, som følge av terrorangrepene, blant disse en sjef for anti-terrorpolitiet.

Bildebyråer som Reuters og AFP har vist bilder av skarpskytere som klatrer opp Gateway of India. Dette ligger like over gata for Taj Mahal Hotel.

Dette har skjedd

Dramaet startet ved 18-tiden onsdag kveld norsk tid. Grupper av menn væpnet med automatvåpen og granater stormet inn på to luksushoteller, et sykehus, en restaurant og en jernbanestasjon i Mumbai.

Det ble tatt gisler tre steder i byen, og indiske myndigheter tror flere hundre mennesker fortsatt kan befinne seg på hotellet Oberoi, sammen med en gruppe gisseltakere.

Nordmannen Kristian Fossland (25) opplevde dramatikken på nært hold.

- Vi satt på en restaurant i sentrum da vi fikk beskjed om skyting like ved, og at vi burde komme oss vekk så raskt som mulig, sier Fossland til VG Nett.

Ambulanser i skytteltrafikk

TV-bilder viste hvordan væpnede menn skjøt mot folk på gata fra en bil. Ambulansene gikk i skytteltrafikk, og sårede ble også fraktet til sykehus i privatbiler.

Fossland holder seg i formiddag inne i leiligheten rundt to mil fra hotellene der terrordramaet fortsatt pågår. Han er skremt over at terroristene går spesielt etter vestlige turister.

- Akkurat nå er vi trygge, men situasjonen er fortsatt veldig uoversiktelig. Jeg kommer nok til å holde meg inne de nærmeste dagene, sier han.

Sir Richard Stagg fra British High Commission, som er på stedet, sier at folk bør holde seg innendørs.

- Vi har en felles kamp sammen, sier Stagg.

Han vet fortsatt ingenting om hvor mange av hans landsmenn som er fanget i gisselhotellene.

Været

Minst elleve omkom i jordskred i Mexico

Minst elleve mennesker omkom i et jordskred utløst av store nedbørsmengder i Mexico lørdag.

Les hele saken

Kraftig uvær herjer Los Angeles

Minst 41 hjem er blitt skadet i den nordlige delen av Ocean View Boulevard i Los Angeles etter kraftig nedbør lørdag.

Les hele saken

Spesialer

VG Nett følger aktuelle saker i nyhetene. Listen under viser hvilke temaer vi har skrevet mest om denne uken. Klikk på en knapp under for å se alle saker vi har skrevet om temaet.