Hardrock-stjerner drept i natt

VG Nett-logo

Onsdag 10. februar

Utenriks

Diskusjon - Norsk Politikk

    Klikk her for å gå til forumet

    Diskusjon - Internasjonal politikk

    Klikk her for å gå til forumet

    Søk i skattelistene på Skattelister.no

    Personsøk

    Hardrock-stjerner drept i natt

    Skutt og drept under konsert på nattklubb

    (VG Nett) Damageplan var midt i første låt, da pistolmannen hoppet opp på scenen og skjøt gitarist «Dimebag» Darrell Abbott.

    FEM DREPT: Politiet utenfor nattklubben Alrosa Villa i Columbus, Ohio, der fem mennesker ble skutt og drept natt til torsdag 9. desember. Foto: AP
    FEM DREPT: Politiet utenfor nattklubben Alrosa Villa i Columbus, Ohio, der fem mennesker ble skutt og drept natt til torsdag 9. desember. Foto: AP


    Deretter skjøt drapsmannen på flere andre bandmedlemmer, før han snudde seg og skjøt mot publikum i nattklubben Alrosa Villa i Columbus, Ohio natt til torsdag norsk tid.

    Totalt falt seks skudd før pistolmannen selv ble drept av en politimann. Før han selv ble skutt, skal pistolmannen ha tatt et gissel og skutt mot publikum. Det er uklart hva som skjedde med gisselet.

    Ifølge øyenvitner skal den kjente gitaristen «Dimebag» Darrell Abbott (38) og hans bror, trommeslageren Vinnie Paul (40) være to av ofrene for skytedramaet. Andre melder at det ikke var Vinnie Paul, men ett annet bandmedlem som ble drept sammen med Darrell.

    Ifølge radiostasjonen Blitz 99,7 FM skal Vinnie Paul fremdeles være i live etter skytingen. Stasjonens reporter sier at han så Vinnie etter skytingen, men at trommeslageren var i sjokk og ønsket å være sammen med sin yngre bror, som trolig ble drept av skuddene.

    Darrell og broren Vinnie Paul dannet bandet Damageplan etter at bandet Pantera brøt opp ifjor, etter å ha vært et band siden 80-tallet.

    Også Damageplans turnémanager, en av bandets livvakter, og drapsmannen ble drept.

    Kritisk

    Tilstanden skal også være kritisk for en av de sårede etter dramaet. En annen er innlagt på sykehus med alvorlige, men ikke livstruende skader. To andre ble lettere skadet, og fikk behandling på stedet.

    Ett vitne, 22-åringen Chris Couch, stod bare noen meter fra scenen, da han så pistolmannen i hettegenser gå opp på scenen. Bak ham kom en utkaster og en ansatt ved nattklubben.

    - Jeg stod ni meter fra scenen da jeg så at attentatsmannen ta seg opp på scenen. Han begynte å skrike og skjøt gitaristen fem eller seks ganger på nært hold, sier Couch til AP.

    Et annet vitne, Calvin Bota, sier han så skytingen fra rett nedenfor scenekanten, rett etter at bandet hadde startet spillingen.

    - Noen kom... jeg vet ikke hvor de kom fra, ut fra publikum eller noe, men de kom på scenen og... han skjøt gitaristen først, skjøt flere andre skudd og gjemte seg deretter bak scenen, sier Bota til radiostasjonen WSYX.
    GITARHELT: Dimebag Darrell regnes som en av hardrockens store gitarister. Faksimile: Guitar World
    -Fullt kaos

    - Alle begynte å spre seg, det var fullt kaos. Og deretter kom en politimann inn, han kom inn på en proff måte med våpenet hevet og skjøt drapsmannen, sier han.

    Ett annet vitne forteller radiostasjonen at gitaristen ble skutt minst fire ganger.

    - Jeg stod nær scenen og jeg så en fyr som løp opp på siden av scenen, og deretter hørte jeg skudd og jeg så trommisen Vinnie Paul og noen som hoppet opp på Vinnie, og fyren bare virret rundt på scenen og begynte å skyte andre mennesker, sier vitnet Gerald Caudill til WSYX.

    - Jeg så sårede overalt, ute på parkeringen, innenfor. Det hørte ikke ut som skudd eller noe sånt, det gikk ikke opp for meg hva som skjedde, sier han.

    - Jeg trodde det var en del av showet. Gitaristen falt bare sammen, sier Amanda Stankus til AP.

    Skjøt pistolmannen

    Politiet fikk melding om skytingen rundt klokken 22:18 lokal tid (06:18 norsk tid).

    Politimannen som skjøt pistolmannen, skal ha sneket seg frem til scenen fra en bakdør inn til nattklubben. Der skjøt han pistolmannen med flere skudd.

    - Hadde ikke han dukket opp, kunne flere ha blitt drept, sier polititalsmann Brent Mull til CNN.

    Hovedsaken nå

    - Høringen er et steg i riktig retning

    LONDON (VG Nett) Når Odd Petter Magnussen i dag skal gi en profil av Martine til den britiske statsadvokaten, gjør han det i det samme bygget som han identifiserte datteren for to år siden.

    Les hele saken

    Været

    Minst elleve omkom i jordskred i Mexico

    Minst elleve mennesker omkom i et jordskred utløst av store nedbørsmengder i Mexico lørdag.

    Les hele saken

    Kraftig uvær herjer Los Angeles

    Minst 41 hjem er blitt skadet i den nordlige delen av Ocean View Boulevard i Los Angeles etter kraftig nedbør lørdag.

    Les hele saken

    Spesialer

    VG Nett følger aktuelle saker i nyhetene. Listen under viser hvilke temaer vi har skrevet mest om denne uken. Klikk på en knapp under for å se alle saker vi har skrevet om temaet.