Nå starter partner-jakten

VG Nett-logo

Tirsdag 9. februar

Utenriks

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Søk i skattelistene på Skattelister.no

Personsøk

Nå starter partner-jakten

Kerry vant knusende seier i natt

NEW YORK (VG) Etter nattens storseier begynner John Kerry jakten på den nest viktigste partneren i sitt liv: Visepresident-kandidaten han skal i krigen mot Bush sammen med.

GIVE ME FIVE! Tilhengerne jublet hemningsløst i natt norsk tid da det var klart at John Kerry stormet frem mot nok en storseier - og denne gang i sør. På Robinson High Scholl i Fairfax, Virginia, ville ovasjonene ingen ende ta. Foto: AFP
- Å plukke den rette visepresidentkandidaten blir avgjørende for Kerrys sjanser mot Bush, sier professor Christopher Malone ved Pace University til VG.

I natt sikret Kerry seg ennå to nye delstater i kampen om å bli demokratenes presidentkandidat. Og det Virginia og Tennessee hvor sørstatskandidatene John Edwards og Wesley Clark hadde satset tungt.

Da drøyt halvparten av stemmesedlene var talt opp i Virginia i natt, viste resultatene at Kerry hadde vunnet stort med 50 prosent mot Edwards' 28 prosent. Wesley Clark kollapset helt med bare 10 prosent.

Klar seier

Og da valglokalene stengte i Tennessee en time etter nabostaten Virginia, viste valgdagsmålingene at Kerry hadde tatt en klar seier der også.

Ved å parkere både Edwards og Clark på duoens egen hjemmebane - og etter å ha vunnet 12 av 14 delstater i alle deler av landet - er ekspertene enige om at Kerry så godt som har punktert primærvalgkampen.

Nå er ikke lenger spørsmålet om Edwards, Clark eller Howard Dean skal trekke seg, men når.

- Det er uvanlig at en primærvalgkamp går mot slutten så tidlig. Jeg tror Kerry ønsker seg en lenger valgkamp. Han ville utvilsomt tjent på å holde på mediefokuset i noen uker til, mente CNNs Jeff Greenfield etter at valgseirene var klare i natt.

I stedet kan Kerry begynne å fokusere fullt på det som blir årets politiske begivenhet i USA: Presidentvalgkampen mot omdiskuterte George W. Bush.

Taktikk

En av de viktigste avgjørelsene blir å blinke ut hvilket navn som skal stå på stemmesedelen bak hans eget. Kerry må naturligvis først og fremst se hvem som har evner og egenskaper til å ta over jobben som USAs president om noe skulle skje ham. Når det er klart, er resten ren taktikk:

- Liberale Kerry fra nord må ta både geografiske og idelogiske hensyn i valg av partner. Han må finne en som er fra en annen del av landet enn seg selv. Og han bør finne en som ikke står ham for nær ideologisk. De to må utfylle hverandre og ikke være for like. Det er som et laguttak i idrett, forklarer professor Malone.

VG har snakket med kilder som står Kerry nær. De framhever sørstatssenatoren John Edwards som favoritt til å bli Kerrys visepresidentkandidat.

Edward kan med en god valgkamp kunne hjelpe Kerry til seier i en eller flere stater i sør - i et område demokratene har mistet grepet det siste tiåret. Det kan bli avgjørende i et valg alle tror vil bli jevnt.

De samme egenskapene til å ta stemmer fra Bush har Bill Richardson. New Mexico-guvernøren snakker flytende spansk, og det er viktig når man skal lokke velgere fra den største minoritetsgruppen i USA.

Dick Gephardt er også med i partnerkampen. Han er fra det strategisk vigtige Midtvesten og har støtte fra de store fagforeningene i landet.

Hovedsaken nå

Fanget verdens største breiflabb

(VG Nett) - Vi tenkte at dette var mye veldig god mat, sier en av fiskerne som fanget verdens største breiflabb.

Les hele saken

Været

Minst elleve omkom i jordskred i Mexico

Minst elleve mennesker omkom i et jordskred utløst av store nedbørsmengder i Mexico lørdag.

Les hele saken

Kraftig uvær herjer Los Angeles

Minst 41 hjem er blitt skadet i den nordlige delen av Ocean View Boulevard i Los Angeles etter kraftig nedbør lørdag.

Les hele saken

Spesialer

VG Nett følger aktuelle saker i nyhetene. Listen under viser hvilke temaer vi har skrevet mest om denne uken. Klikk på en knapp under for å se alle saker vi har skrevet om temaet.