Klikk her for å gå til forumet
Klikk her for å gå til forumet
(VG Nett) En fortvilet far var øyenvitne til flyet som krasjet i Brasil med sønnen om bord. - Nå ringer jeg ham hvert minutt, men jeg får ikke svar.
|
|
SÅ SØNNEN DØ: Faren ventet forgjeves på sønnen sin i Sao Paulo i går kveld. Foto: AFP
|
Se videoFaren forteller til media at han kom til flyplassen i Sao Paulo klokken 21 lokal tid.
- Han (sønnen min, red. anm.) ringte meg klokken 19.50 og sa han kom til å dra klokken 20. Han sa han var fremme klokken 21.40, og ba meg vente. Jeg kom hit klokken 21, og så ulykken. Nå ringer jeg ham hvert minutt, men jeg får ikke svar. Jeg får bare telefonsvareren, sier faren stille.
VGTV:Faren forteller om sønnen
Brasilianske redningsmannskaper slår fast at ingen av de 176 passasjerene om bord i Airbus-flyet kan ha overlevd ulykken rundt midnatt i går. I tillegg skal minst 15 personer i bygninger på bakken og bilister på motorveien i nærheten av Congonhas-flyplassen i Sao Paulo, være omkommet.
Flyet til Tam Airline forsvant ut av rullebanen på Congonhas-flyplassen, over en motorvei og krasjlandet i en bensinstasjon midt i rushtiden. Like etter tok det fyr. Ifølge BBC hadde det striregnet i to timer før ulykken inntraff, og rullebanen var svært glatt.
Forkullede kropper
Redningsarbeidere har funnet 45 forkullede kropper fra det som var igjen av flyet. 15 personer som befant seg på bakken døde enten på stedet eller på sykehus. Ti andre personer på bakken er ifølge tjenestemenn skadet, skriver NTB onsdag formiddag.
Vitner forteller at de hørte en kraftig eksplosjon og så en ildkule fyke til værs fra flyet, som kom fra byen Porto Alegre sør i Brasil. Brannmannskaper kjempet i mange timer med å få kontroll over flammene. Politiet sperret alle veier til flyplassen.
BILDERIGG:Se åtte dramatiske bilder fra Brasil her
Advart
Flyplassen Congonhas er den nest største flyplassen i millionbyen Sao Paulo, og ligger i et tett befolket område, ifølge NTB. Kritikere har lenge advart mot slike ulykker fordi rullebanen på flyplassen utvilsomt er i korteste laget til å ta imot store fly når banen er våt.
Tirsdagens ulykke skjedde bare ti måneder etter Brasils til nå verste flyulykke, da et Boeing 737 passasjerfly kolliderte med et småfly over Amazonas. Alle de 154 passasjerene omkom.
Landesorg
President Luiz Inacio Lula da Silva erklærte onsdag tre dagers landesorg. Flyulykken på Brasils travleste flyplass kan vise seg å være den verste i landets historie.
|
|
FLAMMEINFERNO: Redningsmannskaper fastslår at minst 190 personer er omkommet etter dødsulykken i Brasil rundt midnatt i går. Foto: AFP
|

(VG Nett) 240 pasienter ved et legekontor i Lier blir nå bedt om å ta ny svineinfluensa-vaksine fordi vaksinen er oppevart på feil måte.

(VG Nett) Meteorologene spår snø på bakken og minusgrader over hele landet julaften.
Minst fire mennesker fryktes omkommet og opp til 2.000 er evakuert etter at syklonen Mick har rast inn over Fijiøyene. Uværet brakte med seg vind med hastigheter opp mot 42 meter i sekundet.
VG Nett følger aktuelle saker i nyhetene. Listen under viser hvilke temaer vi har skrevet mest om denne uken. Klikk på en knapp under for å se alle saker vi har skrevet om temaet.