Obama møter sterk Syria-motstand

VG Nett-logo

Søndag 15. september

Utenriks

Annonseinfo

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Obama møter sterk Syria-motstand

TØFF UKE: President Barack Obama står overfor en svært vanskelig oppgave når han denne uka skal forsøke å overtale Kongressen og opinionen til å støtte bruk av militærmakt mot Syria. Foto: REUTERS/NTB SCANPIX
TØFF UKE: President Barack Obama står overfor en svært vanskelig oppgave når han denne uka skal forsøke å overtale Kongressen og opinionen til å støtte bruk av militærmakt mot Syria. Foto: REUTERS/NTB SCANPIX
Publisert 09.09.13 - 05:01, endret 09.09.13 - 07:50 (© NTB)
  • Skriv ut artikkelen

President Barack Obama får en stri jobb når han denne uka skal forsøke å overtale Kongressen og opinionen i USA til å støtte bruk av militærmakt mot Syria.

VG Nett følger

En meningsmåling utført av Washington Post før helgen, viste at bare 25 av de 433 folkevalgte i Representantenes hus støtter et militært angrep mot Syria.

224 sier nei eller oppgir at de heller mot et nei, mens 184 svarer at de er usikre i spørsmålet som nå skal debatteres i Kongressen.

Også i Senatet er motstanden stor, og bare 23 av de 100 representantene har hittil gått ut med klar støtte til presidenten i saken.

- Forvirrende røre

Søndag stilte også en tidligere tilhenger av Obamas plan om å angripe Syria militært, republikaneren Mike Rogers, spørsmål ved om et slikt angrep vil være klokt.

I et intervju med CBS anklaget Rogers Obama-administrasjonen for å ha skapt «en forvirrende røre» i Syria-spørsmålet.

- Nå er også jeg skeptisk, sa Rogers, som er formann i etterretningskomiteen i Representantenes hus.

- Trekk forslaget

Presidentens demokratiske partikollega Jim McGovern oppfordret i et intervju med CNN søndag Obama til å trekke tilbake hele forslaget, for å spare seg selv og partiet for et forsmedelig nederlag i Kongressen.

Utenriksminister John Kerry bidro til spekulasjoner om en mulig utsettelse av saken, da han under et besøk i Frankrike i helgen uventet antydet at USA ville kunne komme til å gjøre et nytt forsøk på å få Sikkerhetsrådet med på en resolusjon som åpner for bruk av militærmakt mot Syria.

Må overtale

Obama står derfor overfor en tøff oppgave når han nå skal forsøke å overtale sine landsmenn og de folkevalgte i særdeleshet til å slutte opp om et militært angrep mot Syria.

De kommende dagene skal presidenten gi flere TV-intervju og han har også varslet en tale til nasjonen tirsdag. Eksperter tviler på om han vil lykkes med å snu opinionen, for meningsmålinger har vist at motstanden mot bruk av militærmakt mot Syria er stor.

Obama skal også ha en rekke private møter med kongressrepresentanter, i håp om å vende motstand til støtte i Kongressen.

Senatet kan komme til å innlede Syria-debatten onsdag denne uka, mens Representantenes hus trolig vil følge opp mot slutten av uka eller i neste uke.

  • Skriv ut artikkelen

Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt. Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.
Vennlig hilsen Espen Egil Hansen, redaktør digital. Les mer om vår moderering

Været

Flere stormer herjer i Mexico - flere tusen evakuert

Minst ni mennesker omkom da den tropiske stormen Manuel tømte regnskyene over Mexicos stillehavskyst i helgen. Samtidig truer orkanen Ingrid østkysten.

Les hele saken

- Dra nå, eller risiker uker uten strøm, vann og forsyninger

Det var advarselen innbyggere i de flomrammede byene i Colorado fikk fra redningsmannskaper i natt norsk tid.

Les hele saken

Spesialer

VG Nett følger aktuelle saker i nyhetene. Listen under viser hvilke temaer vi har skrevet mest om denne uken. Klikk på en knapp under for å se alle saker vi har skrevet om temaet.