De militære kommandørene til Syrias diktator skal ha villet ta i bruk landets kjemiske våpen tidligere og oftere, skriver
Bild am Sonntag.
Opplysningene kommer fra kilder i den tyske etterretningen, som skal ha avlyttet det syriske sambandet og telefonnettet, ifølge den tyske avisen.
Skal ha sagt nei
I rundt fire måneder skal syriske militære ledere ha fremmet ønsker om å ta i bruk kjemiske våpen for presidenten. President Bashar al-Assad skal imidlertid ha sagt nei til å bruke de omstridte våpnene mot sin egen befolkning. Det kjemiske angrepet 21. august, hvor så mange som 1500 mennesker skal ha mistet livet, skal angivelig ha blitt gjennomført uten Assads godkjenning, skriver
avisen.
Det er tyske etterretningsoffiserer om bord i spionskipet «Oker» som skal ha fått kjennskap til dette etter å ha avlyttet samtaler mens de lå utenfor kysten av Syria.
- Langvarig borgerkrig
Uavhengig av et militært angrep mot Syria går den tyske etterretningstjenesten Bundesnachrichtendienst (BND) ut fra at Assad kan komme til å beholde makten en god stund til.
Den tyske avisen hevder å ha kjennskap til at sjefen for den tyske etterretningstjenesten BND, Gerhard Schindler, skal ha hatt et hemmelig møte med forsvarskomitéen i det tyske parlamentet forrige mandag.
Der skal Schindler om ha orientert komitémedlemmene om at den blodige, syriske borgerkrigen kan trekke ut i tid. Ordrett skal han ha sagt: «Det kan ta flere år».
Han skal også ha sammenliknet kampene mellom opprørerne og Assads styrker med «slaget om Stalingrad». Deltakerne i det hemmelige møtet ville vite om borgerkrigen befinner seg i en sluttkamp.
Schindler skal da ifølge
avisen ha kommet med sin sammenlikning: For det alawittiske mindretallsstyret i Syria, som Assad tilhører, har Damaskus en like stor symbolsk betydning som Stalingrad hadde for Sovjetunionen under Stalin.
al-Qaida-tilknyttede styrker
Den tyske forsvarssjefen, generalinspektør Volker Wieker, skal også ha fortalt de tyske parlamentarikerne at innflytelsen til de al-Qaida-tilknyttede styrkene blant de syriske opprørerne blir sterkere og sterkere.
Tyske parlamentarikere som var til stede på møtet sier til nyhetsbyrået
Reuters at selv om etterretningen ikke har absolutte beviser på at Assads regjering var ansvarlig, er det mye som peker i den retningen. Deriblant en telefonsamtale som tysk etterretning har avlyttet mellom en Hizbollah-tjenestemann og den iranske ambassaden i Damaskus, hvor det ble sagt at Assad hadde beordret angrepet.
Tyskland vil ikke delta
Tyskland beskylder den syriske regjeringen for det kjemiske angrepet, men har oppfordret USA til å avvente et angrep til resultatene fra FN-inspektørene er klare.
Forbundskansler Angela Merkel gjentok søndag at Tyskland ikke kommer til å delta i et angrep, men at bruken av kjemiske våpen må få en reaksjon.
Merkel er nå midt inne i valgkampen for å sikre seg en tredje periode ved makten. Den tyske majoriteten er imot en militær inngripen i Syria.