Obama: - Vi kan ikke møte det barbariske regimet i Syria med stillhet

VG Nett-logo

Søndag 15. september

Utenriks

Annonseinfo

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Obama og Reinfeldt med felles pressekonferanse i Stockholm

Obama: - Vi kan ikke møte det barbariske regimet i Syria med stillhet

VGTV DIREKTE: Obama i Stockholm  Se flere videoer fra VGTV
Publisert 04.09.13 - 14:34, endret 04.09.13 - 16:17 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

STOCKHOLM (VG) President Obama og statsminister Reinfeldt har diskutert Syria-krisen. Obama står fast på en militær intervensjon mot Assad-regimet.

USAs president Barack Obama diskuterte onsdag Syria-krisen med Sveriges statsminister Fredrik Reinfeldt. Obama sier at Assad-regimet må svare for de uhyrlige nervegassangrepene mot sivile.

- Vi er enige om at det internasjonale samfunn ikke kan la Assad-regimets barbariske bruk av kjemiske våpen passere i stillhet. Det øker risikoen for flere angrep. USA respekterer FN-prosessen, og etterforskerne som arbeider under vanskelige forhold. Men vi tror meget sterkt at kjemiske våpen er brukt, og vi trenger en effektiv respons. Vi skal holde Assad-regimet ansvarlige for å hindre slike angrep i fremtiden, sier Obama.

Obama sier videre at USA og Sverige vil fortsette å styrke kapasiteten til en inkluderende og bærekraftig opposisjon, og en politisk overgang i Syria.

- Vi deler disse målene, og vi fortsetter å jobbe sammen for å nå disse målene, sier Obama.

Reinfeldt skeptisk

Sveriges statsminister Fredrik Reinfeldt er imidlertid skeptisk til å militær handling mot Syria uten FNs godkjenning.

- Sverige fordømmer bruken av kjemiske våpen i Syria. Bruk av kjemiske våpen er brudd på folkeretten. De som står bak må holdes ansvarlige. Vi mener at alvorlige spørsmål som angår krig og fred må behandles av FN, men bruk av kjemiske våpen kan ikke stå ubesvart. Konflikten i Syria trenger en politisk løsning, sier Sveriges statsminister Fredrik Reinfeldt.

- Verden blir et farligere sted

President Obama understreket flere ganger at det internasjonale samfunnet har et ansvar for å reagere.

- Jeg mener vi er nødt til å handle. Hvis vi ikke gjør det, sier vi i realiteten at det ikke er noen konsekvenser for slike brudd på internasjonale normer. De internasjonale normene begynner å erodere og andre autoritære regimer kan se at dette kan vi slippe unna med. Dermed kan de begynne å bryte andre normer, og krigens regler, frykter president Obama.

- Om vi ikke reagerer på dette, blir verden et farligere sted. Europa vet hva som kan skje når det internasjonale samfunnet ikke reagerer, sier Obama.

- Min troverdighet står på spill, det internasjonale samfunnet og kongressens troverdighet står på spill. Det er bred enighet om at bruk av kjemiske våpen er forbudt. Vi er ansvarlige for at de internasjonale normene blir fulgt, sier Obama.

- Ingen benekter at kjemiske våpen er brukt

Obama sier at hans oppfatning av hva som skjer i Syria er blitt endret av bruken av kjemiske våpen.

- Det er ikke noe vi har funnet på, det er ikke tatt ut av luften, sier Obama.

Presidenten sier han ikke hadde trengt å spørre Kongressen om å godkjenne en militæraksjon mot Syria, men han mener det ville være best å ha Kongressen bak seg.

- Vi vet at kjemiske våpen er brukt. Syria har ikke benektet at kjemiske våpen er blitt brukt - ingen benekter at de er brukt. Den gjenstående diskusjonen er om hvem som har brukt dem. Det står utenfor det FN-granskingen kan svare på.

- Vi kan ikke løse hele problemet

Obama mener likevel å ha bevis for at det er Assad-regimet som står bak angrepet der 1400 mennesker ble drept.

- Vi vet at de kjemiske våpnene ble levert med våpen fra Assads side. Når vi har gått igjennom alle bevisene, kan vi finne noen grunn til å ikke handle? Dette er en komplisert situajson. En militær reaksjon løser ikke den underliggende tragedien, det gjør kun en politisk overgang. Det vi kan gjøre noe med er Assads vurderinger og hans evne til å benytte kjemiske våpen igjen, sier Obama.

Han sier at han ønsker å gjennomføre et målrettet og begrenset angrep mot det syriske regimet.

- Jeg ville heller snakket om hvordan vi kan gi tre-fire-åringer en god utdanning, i stedet for hvordan vi kan hindre at tre-fire-åringer blir utsatt for nervegass, sier Obama.

Dette er første gang Barack Obama er Sverige, og det er det første amerikanske presidentbesøket til Sverige siden 2001. Torsdag reiser han videre til G20-møtet i Sankt Petersburg. Der vil han oppfordre Russlands president Vladimir Putin til å endre oppfatning i forhold til Syria. Russland har til nå stoppet ethvert forsøk i Sikkerhetsrådet på å fordømme Assad-regimet i Syria.

- Jeg fortsetter å håper, og vil fortsette å prøve å få han til å endre sitt syn, sier Obama.

  • Skriv ut artikkelen

Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt. Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.
Vennlig hilsen Espen Egil Hansen, redaktør digital. Les mer om vår moderering

Været

Flere stormer herjer i Mexico - flere tusen evakuert

Minst ni mennesker omkom da den tropiske stormen Manuel tømte regnskyene over Mexicos stillehavskyst i helgen. Samtidig truer orkanen Ingrid østkysten.

Les hele saken

- Dra nå, eller risiker uker uten strøm, vann og forsyninger

Det var advarselen innbyggere i de flomrammede byene i Colorado fikk fra redningsmannskaper i natt norsk tid.

Les hele saken

Spesialer

VG Nett følger aktuelle saker i nyhetene. Listen under viser hvilke temaer vi har skrevet mest om denne uken. Klikk på en knapp under for å se alle saker vi har skrevet om temaet.