På en pressekonferanse i Geneve i dag, fortalte USAs utenriksminister John Kerry og hans russiske kollega Sergei Lavrov, at de gjennom konstruktive og profesjonelle forhandlinger har kommet til den første konstruktive planen under Syria-konflikten.
- Jeg vil takke min kollega Lavrov for gode forhandlinger. Vi er overbevist om at det vi blitt enige om vil spare liv, og redusere trusselen i regionen. Går det som vi håper vil det også danne grunnlaget for en slutt på krigføringen i Syria, sa Kerry.
USA har vært på defensiven helt siden de gikk offensivt ut og truet Syria med angrep.
FNs generalsekretær Ban Ki-moon sa igår at han tror rapporten fra våpeninspektørene vil bekrefte at det ble brukt nervegass i angrepet i Damaskus i august.
Kerry understreket at de ikke har noen illusjoner om utfordringene de har foran seg.
- Men USA og Russland er enige om at det bare finnes en politisk løsning på konflikten, ikke en militær. Nå er det opp til syriske myndigheter å etterleve sine forpliktelser, sa utenriksminister Kerry.
Russlands utenriksminister Lavrov sa på pressekonferansen at avtalen som han og Kerry nå har blitt enige om, oppfyller alle kravene som både president Barack Obama og president Vladimir Putin har satt.
USA og Russland er også enige om å true Syria med FNs såkalte kapittel 7, om militær vold, dersom kravene ikke blir etterlevd av regimet i Damaskus.
På spørsmål om hvordan FNs våpeninspektører skal få tilgang til Syria mens krigshandlingene pågår, sa Kerry:
- Begge sider må vise ansvar og gi inspektørene tilgang. Assad-regimet har kontroll over et arsenal av kjemiske våpen, som de må redegjøre for helt ned til hvert nummer på enkeltvåpen. Også motparten i krigen må være ansvarlige, slik at inspeksjonen og destruksjonen kan bli gjennomført. Inspeksjonen skal etter planen skje i november, sa Kerry.
Sergei Lavrov understreket at selv om planen han og Kerry ikke har blitt godkjent av landenes presidenter ennå, så viser de siste dagenes forhandlinger at forholdet mellom USA og Russland
har blitt styrket.
- Det viser at vi er i stand til å samarbeide om viktige saker. Det er bra for Syria, regionen og for forholdet mellom USA og Russland, sa Lavrov.
USA har forsøkt å overbevise verden om at det er grunnlag for et angrep, men har sakte måtte gi seg.
|
|
POSITIVT: Syria-ekspert Frida Austvoll Nome sier avtalen mellom USA og Russland er svært positiv. Foto: Jarl Fr. Eriksen/SCANPIX
|
- Med tanke på at de kjemiske våpnene er det første hinderet til en politisk løsning på borgerkrigen, er avtalen mellom USA og Russland svært viktig. Kjemiske våpen var noe som måtte ryddes av veien. Det er også veldig positivt for forholdet mellom de to landene, som har vært iskaldt i lengre tid, sier Nome.
Hun mener også at Putin har vunnet en politisk og diplomatisk seier.
- Ved at Russlands initiativ var avgjørende for at han vil samarbeide med det internasjonale samfunn, og at en megling om kjemiske våpen ser ut til å danne grunnlaget for å begynne å diskutere en politisk løsning på konflikten, og ikke bombing, er det viktig for Russland.
- Enkelte har sagt at Putins brev til amerikanerne gjennom New York Times var genialt.
- Putin gjør sin stemme gjeldende direkte overfor amerikanerne i propagandakrigen som pågår.
Nye dealer hver dag!
Sammenlign lån
Få tilbud fra mange håndverkere
Finn kjærligheten på nettet!
Finn beste pris i markedet
Reduser strømregningen


Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og
synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for
andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler
eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt.
Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.



