CNN får de samme opplysningene fra en anonym kilde.
- Det er noe vi ikke kommer til å bestride, men vi kommer heller ikke til å snakke offentlig om det, sier kilden til den amerikanske nyhetskanalen.
Får kjøretøy og kommunikasjonsutstyr
De syriske opprørerne skal ha fått både håndvåpen og ammunisjon fra USA, skriver Washington Post. CNNs kilde sier at våpnene ikke er produsert av USA, men at CIA står for organiseringen.
Forsyningene skal ha foregått over de siste to ukene, omtrent fra da angivelige gassangrep fra regimet mot egen sivilbefolkning rystet en hel verden.
Opprørerne skal også ha blitt forsynt med ulike typer kjøretøy og avansert kommunikasjonsutstyr.
CIAs våpenforsendelser går via et nettverk av hemmelige baser i Tyrkia og Jordan. Disse ble opprettet med amerikansk hjelp for å bistå Saudi-Arabia og Qatar med å sende våpen til opprørerne.
- Bedre enn ingen ting
President Barack Obama lovet for flere måneder siden å trappe opp støtten til opprørerne, men våpenforsendelsene har latt vente på seg, skriver NTB.
Amerikanerne håper at forsyningene skal hjelpe opprørerne til større fremgang i den væpnede konflikten med regjeringsstyrkene.
|
|
TALTE TIL NASJONEN: I en tale til sitt eget folk natt til onsdag ga Barack Obama Kongressen beskjed om å utsette voteringen over krigshandlinger i Syria. Foto: AP
|
USA frykter imidlertid ar våpnene skal havne hos militante islamister i opprørernes rekker. Disse står på USAs liste over terroristorganisasjoner.
Frykten for dette gjør at Washington fortsatt nøler med å etterkomme opprørerne ønske om panserbrytende raketter og luftvernraketter, skriver NTB.
- Våpnene dekker ikke alle behov, men det er bedre enn ingen ting, sier en syrisk opprørskilde til Washington Post.
Sikkerhetsrådet i møte
Onsdag møttes FNs sikkerhetsråd i New York. Ifølge Sky News satt representantene fra Storbritannia, USA, Kina, Frankrike og Russland i et 45 minutter langt møte.
En anonym diplomat sier til kanalen at alle landene fikk markert seg med sine standpunkter, men at det ikke ble gjennomført noen reelle forhandlinger.
Sky News' New York-korrespondent Hannah Thomas-Peter sier til egen nyhetskanal at møtet likevel er et fremskritt, fordi Sikkerhetsrådet tidligere ikke har klart å sette seg ned til et møte engang.
- Jeg er blitt fortalt at dipmomater gjennom onsdagen har jobbet innstendig for å avklare om de kan endre sin innstilling til konflikten, uten å bryte med sine egne lands mål og prinsipper. Målet er å få russerne til forhandlingsbordet, sier korrespondenten.
Møtet kom i stand etter at Russland tok til orde for at alle kjemiske våpen i Syria settes under internasjonal kontroll - et forslag som det syriske regimet raskt ga beskjed om at de ville være med på.
Nordisk løsning
Da Barack Obama besøkte Sverige i forrige uke, skal en nordisk idé til en mulig Syria-løsning ha blitt presentert for den amerikanske presidenten.
Natt til onsdag talte Obama til nasjonen, der han blant annet ba Kongressen om å utsette voteringen om å starte krigshandlinger.
I et leserinnlegg i torsdagens New York Times ber den russiske presidenten Vladimir Putin om at USA ikke angriper Syria uten FNs godkjenning.
I et
Nye dealer hver dag!
Sammenlign lån
Få tilbud fra mange håndverkere
Finn kjærligheten på nettet!
Finn beste pris i markedet
Reduser strømregningen

Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og
synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for
andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler
eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt.
Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.


