Flere drept i mulig al-Qaida-angrep i Jemen

VG Nett-logo

Mandag 12. august

Utenriks

Annonseinfo

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Flere drept i mulig al-Qaida-angrep i Jemen

TERRORTRUSSEL: Soldater stopper en bil ved et sjekkpunkt i byen Sanaa i Jemen lørdag 10. august. Foto: Arkivfoto: HANI MOHAMMED / ASSOCIATED PRESS / NTB SCANPIX
TERRORTRUSSEL: Soldater stopper en bil ved et sjekkpunkt i byen Sanaa i Jemen lørdag 10. august. Foto: Arkivfoto: HANI MOHAMMED / ASSOCIATED PRESS / NTB SCANPIX
Publisert 11.08.13 - 10:47, endret 11.08.13 - 11:35 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

Mistenkte al-Qaida-opprørere har drept fem soldater i et angrep på Jemens eneste eksportterminal for naturgass, ifølge lokale kilder.

VG Nett følger

De fem ble drept ved et militært kontrollpunkt i nærheten av gassanlegget Balhaf i provinsen Shabwah sørøst i landet, hevder en kilde overfor nyhetsbyrået AFP.

En lokal tjenestemann bekrefter angrepet overfor nyhetsbyrået Reuters og sier væpnede menn infiltrerte anlegget tidlig søndag morgen.

Han opplyser at de fem soldatene ble drept mens de sov.

Gjerningsmennene skal ha drept en vakt før de gikk inn i en fraktkonteiner hvor soldatene lå og sov.

Gjerningsmennene flyktet deretter fra stedet i bil, ifølge kildene.

BAKGRUNN: Utenriksminister: - Jemen avverget terrorplan

Et naturlig mål

Gassanlegget i Balhaf har blitt omtalt som et naturlig mål for angrep fra al-Qaidas fløy på den arabiske halvøy (AQAP) mot Jemens energisektor.

Det franske selskapet Total drifter anlegget sammen med et jemenittisk selskap.

Tidligere denne uken hevdet jemenittiske sikkerhetsstyrker at de hadde avverget et planlagt al-Qaida-angrep på olje- og gassinstallasjoner i landet, blant dem anlegget i Balhaf.

Trappet opp droneangrep

Angrepet søndag skjer etter at USA de siste to ukene har trappet opp droneangrepene i Jemen.

For en drøy uke siden utstedte USAs regjering et globalt reiseråd på grunn av en mulig terrortrussel mot vestlige interesser i Midtøsten.

19 amerikanske utenriksstasjoner rundt om i den muslimske verden ble stengt som følge av trusselen, men søndag skulle samtlige ambassader - bortsett fra den i Jemen - etter planen åpnes igjen.

Jemenittiske sikkerhetsstyrker har vært i svært høy beredskap i frykt for terrorangrep etter at USA og Storbritannia evakuerte personell fra landet.

Tungt bevoktet

Samtidig er minst 15 mennesker drept i amerikanske droneangrep mot mistenkte al-Qaida-mål i Jemen de siste tre dagene. USA har brukt droner aktivt i kampen mot al-Qaidas jemenittiske grein og tilknyttede grupper.

Balhaf-anlegget er det største industriprosjektet som noen gang er satt i gang i fattige Jemen. Det åpnet i 2009, og er tungt bevoktet av jemenittiske soldater.

Det leverer gass nedkjølt til væske for eksport via skip.

  • Skriv ut artikkelen
Våre dyktige moderatorer
har vurdert 2704 kommentarer i dag.
Nå tar de seg en velfortjent natts søvn
, og åpner kommentarfeltet igjen kl. 07.00.
Velkommen tilbake da!