Slik så togkatastrofen i Canada ut fra verdensrommet

VG Nett-logo

Tirsdag 13. august

Utenriks

Annonseinfo

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Slik så togkatastrofen i Canada ut fra verdensrommet

ENORM VARME: Dette bildet tatt med et varmeregistrerende kamera på en satellitt, viser brannen i den canadiske småbyen Lac-Megantic lørdag. Quebec ligger øverst i bildet. Foto: NASA
ENORM VARME: Dette bildet tatt med et varmeregistrerende kamera på en satellitt, viser brannen i den canadiske småbyen Lac-Megantic lørdag. Quebec ligger øverst i bildet. Foto: NASA
Publisert 13.07.13 - 16:54, endret 13.07.13 - 17:58 (© NTB)
  • Skriv ut artikkelen

Den enorme oljebrannen i den canadiske småbyen Lac-Megantic var synlig fra det ytre rom, viser bilder fra NASA.

VG Nett følger

Brannen startet etter at et førerløst tog fullastet med råolje sporet av midt i sentrum av byen lørdag 6. juli, og antente hele bykjernen.

Ifølge Montreal Gazette tok 6,5 millioner liter enten fyr eller lekket ut av vognene.

Godstoget med 72 vogner skapte det rene flammeinferno, og nå har den amerikanske romfartsorganisasjonen NASA offentliggjort bilder som viser den enorme varmeutviklingen.

Flammehavet var synlig for deres varmeregistrerende kamera montert på satellitten Suomi NPP, skriver organisasjonen på deres nettsider.

BAKGRUNN:Tog med råolje sporet av i canadisk småby

60 savnet eller døde

Bildet i toppen av artikkelen ble tatt bare to timer etter at ulykken var et faktum. Så langt er 60 personer savnet eller døde i den katastrofale brannen.

Onsdag hevet politiet antall savnede og omkomne etter togulykken i Lac-Megantic fra 50 til 60. Det er fortsatt 15 som er bekreftet omkommet.

Det er ikke ventet at noen av de savnede vil bli funnet i live, og ulykken er dermed den verste togulykken i moderne tid i Canada.

Hardest rammet ble puben Musi-Cafè som lå ved stedet der toget sporet av.

Øyenvitner fortalte at gjestene var sjanseløse, da en vegg av flammer plutselig slo inn over det fullsatte lokalet.
FØR BRANNEN: Slik ser Quebec-regionen ut fra verdensrommet. Byen Quebec er synlig øverst i bildet. Montreal i midten Foto: NASA


BILDESPESIAL:Togkatastrofen i Canada

- Har jobbet for å unngå dette

Så langt er ikke bakgrunnen for ulykken klar. Det har blitt spekulert i at bremsesvikt skal ha vært medvirkende i den katastrofale brannen.

Onsdag opplyste politiet at har funnet bevis for sabotasje.
Ifølge nyhetsbyrået AP har politiet nå startet kriminaletterforskning av saken.

I et intervju med det canadiske TV-selskapet CBS sa direktøren for togselskapet MM&A, Robert Grindrod, at de ikke alene har ansvar for ulykken.

- I hele min karriere har jeg forsøkt å forhindre at slike ting skjer, men det har skjedd og det ikke mulig å skru klokken tilbake. Vi må bare finne ut hva som er feil og lære av det, sier han til TV-kanalen.

BILDESPESIAL:Canadisk småby oppslukt i brann


Tog-katastrofen i Canada - Se større bilder

  • Skriv ut artikkelen
Våre dyktige moderatorer
har vurdert 3641 kommentarer i dag.
Nå tar de seg en velfortjent natts søvn
, og åpner kommentarfeltet igjen kl. 07.00.
Velkommen tilbake da!

Været

Hagl og overvann i Oslo - flomfare i Midt-Norge

Deler av hovedstaden ble oversvømmet som følge av kraftige tordenbyger. I Møre og Romsdal og Trøndelag regner det intenst og flomvarsel er sendt ut.

Les hele saken

- Temperaturen sank fra 21 til 7 grader på 10 minutter!

Voldsomme haglskurer snudde opp ned på sommeren flere steder på Østlandet i dag.

Les hele saken

Spesialer

VG Nett følger aktuelle saker i nyhetene. Listen under viser hvilke temaer vi har skrevet mest om denne uken. Klikk på en knapp under for å se alle saker vi har skrevet om temaet.