BAKGRUNN:Bekrefter hemmelig norsk bakkanal til Taliban
Tirsdag bekreftet utenriksminister Espen Barth Eide at Norge
har spilt en sentral rolle i å legge til rette for fredssamtaler mellom Taliban, USA og afghanske myndigheter. Han avslører samtidig at det har vært møter med sentrale representanter for Taliban i Norge.
Norsk nøkkelrolle
Eide bekrefter at Norge har spilt en nøkkelrolle i prosessen som nå leder opp til videre fredsforhandlinger i Qatars hovedstad Doha. Samtidig gjør Taliban det klart at de vil fortsette angrepene mot amerikanske mål i Afghanistan.
- Det er ingen våpenhvile med USA. De angriper oss og vi angriper dem, sier talsmann Mohammad Sohail Shaheen til al Jazeera.
|
|
FORHANDLINGER: I all hemmelighet har utenriksminister Espen Barth Eide vært med og tilrettelagt for det som nå blir fredsforhandlinger mellom Afghanistan og Taliban i Doha. Foto: Trond Solberg
|
Frp-representanten mener det norske fredsinitiativet viser at regjeringen har en naiv holdning til Taliban.
- Forutsetningen for disse forhandlingene er at Taliban anerkjenner den afghanske grunnloven og løsriver seg fra al Qaida. Jeg er redd vi blir oppfattet som naive hvis vi tror at Taliban vil oppgi sjelen sin på denne måten.
- Samtalene i Norge skal ha skjedd i forståelse med den amerikanske utenriksministeren. Er USA også naive i forhold til Taliban?
- For USA er det helt sikkert behagelig at Norge påtar seg en rolle de ikke ønsker selv. Det betyr ikke at det er klokt av Norge å involvere seg på denne måten, sier Ellingsen.
Afghansk løsning
Han er samtidig bekymret for signaleffekten overfor de norske soldatene som har tjenestegjort i Afghanistan.
- Utenriksministeren tråkker på dem som er blitt drept eller skadet i Afghanistan når han inviterer Taliban-representanter til Oslo samtidig som norske soldater deltar i kamper mot den samme organisasjonen, sier han.
- Er det ikke positivt dersom Norge kan bidra til å få slutt på en langvarig krig?
- Norske utenriksministre har lenge snakket om at afghanerne selv må finne løsninger på konflikten. Da bør vi la dem gjøre det uten innblanding.
Splittet opposisjon
Utenriksminister Espen Barth Eide avviser anklagene fra Ellingsen:
- Vi har alltid sagt at det ikke finnes noen militær løsning på konfliktene i Afghanistan. Militært engasjement utelukker ikke at man ikke også kan, og i dette tilfellet bør, engasjere seg på andre måter. Det har vært et klart ønske fra president Karzai og sentrale allierte at vi engasjerte oss og hadde samtaler med Taliban. Vårt hovedmål er å bidra til en fredelig løsning for alle afghanere på sikt. Det tror jeg også norske soldater som har tjenestegjort i Afghanistan vil være enig i, sier Eide til VG.
Heller ikke Høyres utenrikspolitiske talskvinne, Ine Marie Søreide, deler Frp-representantens harde karakteristikker av det norske fredsinitiativet. Hun understreker at Norges rolle som tilrettelegger ikke betyr at Norge går god for noen av partene.
- At dette skulle være et angrep på de nordmennene som har tjenestegjort i Afghanistan er ikke er karakteristikk som treffer. Det går ikke an å trekke den parallellen. Det er ikke Norge som skal ha samtaler, vi har kun lagt til rette for at partene kan snakke sammen, sier Søreide.
Hun viser til at det er USA som har bedt Norge om å ta rollen som tilrettelegger.
Samtidig understreker hun at det er grunn til å være nøktern i forhåpningene om at samtalene som nå varsles i Doha skal lede til en rask løsning på konflikten.
- Dette er utvilsomt en svært krevende prosess. Forsøk på samtaler har strandet tidligere også., og det er fortsatt for tidlig å spå hva som kan bli resultatet av eventuelle forhandlinger, sier hun.
Nye dealer hver dag!
Sammenlign lån
Få tilbud fra mange håndverkere
Finn kjærligheten på nettet!
Finn beste pris i markedet
Reduser strømregningen



har vurdert 2713 kommentarer i dag.
Nå tar de seg en velfortjent natts søvn
, og åpner kommentarfeltet igjen kl. 07.00.
Velkommen tilbake da!