Forrige uke fikk de afghanske sikkerhetsstyrkene nok en påminnelse om hvor alvorlig sikkerhetssituasjonen er:
I harde kamper i Khwaja Kinti sørvest i provinsen, ble den øverste sjefen for sikkerhetsstyrkene i Faryab, general Noor Mohammed Hamid, skutt og skadet av Taliban-opprørere ifølge den anerkjente afghanske avisen Pajhwok.
- Skadene er ikke livstruende, men han får behandling på sykehuset i Mazar-e Sharif, sier major Mohammed Reza, talsmann for 209. korps i Afghan National Army (ANA) i en uttalelse.
Skutt i skulderen
Etter det VG får opplyst, skal generalen ha fått en skuddskade i skulderen under de harde kampene i Qeysar-distriktet, som de siste ukene har kostet minst 100 mennesker livet og sendt flere tusen sivile på flukt.
INTERAKTIV VG GRAFIKK:Kidnappinger, kamper, drap og politiske konflikter - dette er Faryab etter at Norge dro
Hamid har i flere år vært en av de tetteste og viktigste samarbeidspartnerne til norske styrker i Faryab.
Var hedersgjest
Da daværende forsvarsminister Espen Barth Eide og forsvarssjef Harald Sunde markerte at de skulle gi ansvaret for sikkerheten i Faryab fra Norge til de afghanske sikkerhetsstyrkene i september i fjor, var Hamid hedersgjest.
Men det var en bekymret general VG møtte i leiren han snart skulle få fra de norske VIP-gjestene.
- Opprørerne vet at nordmennene drar. Og vil angripe både oss og sivile oftere enn før, det er i alle fall det de har varslet. Så det er ingen tvil om at vi har et utfordrende år foran oss, sa Hamid til VG.
- Ønsker ham god bedring
Espen Barth Eide sier til VG at han er glad for at generalen ikke er mer alvorlig skadet.
- Jeg kjenner ham godt, derfor er det gledelig at det ikke var livstruende. Han er en god og tydelig leder. At han var ved fronten sammen med gutta sine, er typisk ham. Jeg ønsker ham god bedring, sier utenriksministeren til VG.
- Kunne vært nordmann
- Dette skjedde i Kwaja Kinti i Qeysar, som er et av de kjente problemområdene i Faryab. Slik var det også da vi var der. Prinsipielt kunne det ha vært en norsk militær leder som ble skutt. Men nå ble det altså Noor Mohammed, sier Eide.
Han står for uttalelsene han ga under avskjedsseremonien i den norske leiren i Meymaneh i fjor:
- Vi har kommet dit at de afghanske sikkerhetsstyrkene i Faryab er klare til å ta over ansvaret selv. Derfor er riktig å dra nå, sa Eide til VG den gang.
Tydelig eksempel
|
|
SKADET: Brigader Noor Mohammed Hamid. Foto: RUNE THOMAS EGE
|
«Grenseområdet i nordvest (Farah til Faryab) er det tydeligste eksempelet på hvordan opprørere har lykkes med å fylle et tomrom etter at internasjonale styrker har trukket seg ut», ifølge den anerkjente analysegruppen Afghanistan NGO Safety Office (ANSO).
«Inntil de afghanske sikkerhetsstyrkene viser evnen til å ha kontroll over provinser med stadig verre sikkerhetssituasjon, kan man ikke si at de klarer å fylle rommet etter de utenlandske styrkene», skriver ANSO.
Triste nyheter
Forsvarsminister Anne-Grete Strøm-Erichsen kjenner godt til den skadede generalen.
- Det er triste nyheter. Dette er mennesker vi har kjempet skulder ved skulder med og bygget opp tillit til gjennom flere år. Da er det vondt å høre - både for meg og alle de som har ofret så mye i Faryab - at de har så store utfordringer og kjemper så harde kamper, sier forsvarsminister Anne-Grete Strøm-Erichsen til VG.
LES HELE INTERVJUET:Situasjonen i Faryab er svært bekymringsfull
Det samme sier forsvarssjef Harald Sunde, som har møtt Hamid en rekke ganger.
|
|
GOD TONE: Forsvarssjef Harald Sunde gir general Noor Mohammed Hamid en klem da de møtes i den norske leiren Meymaneh i Faryab høsten 2012. Foto: LISE ÅSRUD, NTB Scanpix
|
- Generalens oppofrende lederskap og vilje til å gå i front har ført avdelingen hans til et høyt nivå på kort tid. Vi får håpe at han så snart som mulig er tilbake blant sine soldater, hvor han er en ener, sier Sunde.
- Bør være bekymret
Første halvår i år økte antallet angrep i Faryab med 84 prosent sammenlignet med samme periode i fjor og året før. Da er ikke de harde kampene de siste ukene med i regnestykket.
- Uansett hvem som skjøt ham, har det å skyte en general en enorm symbolverdi for opprørerne, sier forsker Ståle Ulriksen ved Sjøkrigsskolen.
- Bør norske myndigheter være bekymret over det som skjer i Faryab?
- Ja, det bør de. Det er en rekke myndighetspersoner som har blitt drept i provinsen etter at norske styrker trakk seg ut. Samtidig viser det at Hamid ble skutt i kamp at han leder mennene sine i felt. Det er jo et godt tegn at hæren prøver å gjøre en jobb, sier Ulriksen.
PS! Uroen fortsetter i Faryab: Lørdag ble 14 mennesker, blant dem distriktspolitisjefen og fem politimenn, skadet da en bombe gikk av i Andkhoy-distriktet nord i Faryab-provinsen.
INTERAKTIV VG GRAFIKK:Kidnappinger, kamper, drap og politiske konflikter - dette er Faryab etter at Norge dro
|
|
VG torsdag.
|
Nye dealer hver dag!
Sammenlign lån
Få tilbud fra mange håndverkere
Finn kjærligheten på nettet!
Finn beste pris i markedet
Reduser strømregningen


Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og
synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for
andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler
eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt.
Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.


