- Jeg hoppet bokstavelig talt ut av begge slippersene mine, mellom to biler. En klapperslange hadde smøget seg innpå og bitt meg i foten, men siden den var ung ga den ingen lyd fra seg. Jeg ble ganske redd og prøvde å si ifra til noen rundt meg, forteller Trydal til VG.
Et døgn senere skal han få et nytt sjokk, i det sykehuset skriver ut en regning på 143.000 dollar for behandlingen etter slangebittet.
- Prikket i kroppen
Trydal gikk selv til fots til sykehuset.
- På vei bort kjente jeg at det begynte å prikke i kroppen. Da var kroppen vei til å bli lammet. Jeg fikk også en sterkere og sterkere metallisk smak i munnen, sier han til VG.
Det første personellet på sykehuset spør Dag-Are om, er forsikring. Ti minutter senere får han endelig den etterlengtede motgiften.
Et døgn og fire motgifter senere er foten hans hoven, men prikkingen og metallsmaken i munnen borte. Dag-Are føler seg pigg, men er i ferd med å få en annen vond smak i munnen.
- Det hørtes helt sinnsykt mye ut. Jeg skjønte ikke hvordan det kunne ha blitt så dyrt. Heldigvis er jeg studentforsikret. Hvis ikke hadde jeg vært personlig konkurs, sier 23-åringen, som er utvekslingsstudent fra NTNU i Trondheim.
All time high
Regningen måtte Europeiske Reiseforsikring dekke.
- Jeg har jobbet i Europeiske Reiseforsikring i 25 år og aldri vært borti lignende. Vi trodde ikke det var mulig da vi fikk se summen, og måtte dobbeltsjekke med USA-kontoret vårt to ganger. Dette er all time high for oss, sier assisterende informasjonsdirektør Emma Elisabeth Vennesland. Men hun bekrefter at det kan være dyrt å bli syk i USA.
- Bare et enkelt legebesøk, som hvis man har influensa, kan koste opp mot 15.000 kroner, sier hun.
Saken fortsetter under bildet
|
|
ÉN AV FEM REISER UTEN FORSIKRING - LES MER I DAGENS VG.
|
Stadig flere risikoreiser
I 2011 ble det totalt utbetalt rekordhøye 1,5 milliarder kroner i reiseerstatninger fra norske forsikringsselskaper. Det er en økning på 12 prosent i forhold til 2010, melder Tryg Forsikring. 12 prosent av de med reiseforsikring fikk i fjor erstatning.
- Økningen kan skyldes at stadig flere reiser, og at folk gjerne velger litt mer risikofylte reisemål enn tidligere. I tillegg er det stadig flere eldre som reiser, forteller reiseskadesjef Monica Rimestad i Tryg.
- Mange må leve med en personlig konkurs resten av livet, fordi de droppet forsikringen for å spare noen hundrelapper, sier Emma Elisabeth Vennesland.
Hun er kjent med alvorlige tilfeller, som en bilulykke i Thailand, der en uforsikret nordmann måtte punge ut med over 600.000 kroner.
- Jeg vet om kronerullinger på småsteder i Norge for å dekke skyhøye sykehusregninger.
Uforsvarlig trafikk
Den norske konsulen i feriebyen Pattaya, Stig Vagt-Andersen, sier til VG at det er «totalt uforsvarlig» å reise til Thailand uten gyldig reiseforsikring.
Han advarer særlig mot å sette seg ut uforsikret i thailandsk trafikk.
- Myten om at man reiser hjem på konsulatets regning dersom noe skjer og man sitter igjen uten penger, kan godt avkreftes, er Vagt-Andersen klar på.
|
|
SLANGEN: Den avdøde klapperslangen som bet Dag-Are Trydal. Foto: PRIVAT
|
Nye dealer hver dag!
Sammenlign lån
Få tilbud fra mange håndverkere
Finn kjærligheten på nettet!
Finn beste pris i markedet
Reduser strømregningen


