Han er sjef for 1. brigade i den afghanske hærens 209. korps, styrken som det siste året har vokst voldsomt, og som tar over sikkerhetsansvaret når nordmenn, latviere og amerikanere drar.
De får ingen lett jobb.
Etniske motsetninger, kriminelle bander, smuglere og Taliban. Alle har de siste månedene gjort sitt til at Faryab - der norske styrker har hatt ansvaret for sikkerheten i en årrekke - topper en dyster statistikk:
De siste månedene har flere sivile blitt drept i denne ene provinsen enn i hele resten av Nord-Afghanistan til sammen.
Likevel tok Norge i dag et langt skritt bort fra provinsen. Og bort fra de afghanske soldatene de har kjempet sammen med, skulder ved skulder.
Signerte avtale
Med forsvarsminister Espen Barth Eide og forsvarssjef Harald Sunde i spissen signerte de norske styrkene avtalen som gjør at den afghanske hæren formelt tar over leiren Camp Meymaneh fra 1. oktober.
Da skal den siste norske soldaten være ute av den voldsherjede provinsen.
- Dette er på mange måter begynnelsen på slutten. Vi har sagt at vi skal være i Afghanistan så lenge vi må, men heller ikke lenger, sier forsvarsministeren til VG Nett.
- Vi har kommet dit at de afghanske sikkerhetsstyrkene i Faryab er klare til å ta over ansvaret selv. Derfor er riktig å dra nå, sier Eide.
|
|
TROR PÅ FLERE ANGREP: Brigader Noor Mohammed Hamid, sjef 1. brigade i den afghanske hærens 209. korps. Foto: RUNE THOMAS EGE
|
Han var i dag på sitt aller siste besøk i leiren, som har kostet Norge over 250 millioner kroner å bygge. Nå skal leiren, bygningene, mye av utstyret - og ansvaret for sikkerheten gis videre til afghanerne.
- For meg er dette et besøk med blandede følelser. Jeg har vært her flere ganger i året, og det er en provins og et folk jeg har blitt glad i. Samtidig har vi alltid visst det måtte ta slutt en dag. Skulle vi blitt her for alltid, hadde vi gjort noe alvorlig feil. Hele poenget er å trene opp afghanerne til å ta ansvar for sin egen sikkerhet, sier forsvarsministeren.
Mannen med det øverste ansvaret for sikkerheten i Faryab, er guvernør Ahmed Faizal Begzad. Han begynte i jobben bare for et par uker siden, og var strålende opplagt da han møtte lokal og norsk presse etter seremonien i Meymaneh tirsdag.
- Jeg skal gjøre alt jeg kan for å skape sikkerhet i hele Faryab, ikke bare deler av provinsen. Det vil fortsatt være veibomber, det vil fortsatt være skuddvekslinger og det vil fortsatt være noen som prøver å destabilisere Faryab. Vi må gjøre en ekstrainnsats nå fra starten av for å få dette til. Men vi skal arrestere og bure inne alle som prøver seg, sier Begzad til VG Nett.
Styrken halveres
Bortsett fra spesialstyrkene i Kabul, skal hele det norske Afghanistan-bidraget samles i Mazar-e Sharif, Nord-Afghanistans største by, i løpet av vinteren.
Innen neste år skal de 700 norske soldatene i Afghanistan ned i om lag halvparten.
- Det vil selvfølgelig merkes at våre norske venner drar. På den måten er dette en trist dag for oss. Men samtidig er dette et vitne om at nordmennene har fullført jobben, sier general Hamid.
- Er dere i stand til å ta ansvar for sikkerheten selv?
- Ja. Uten tvil.
Nye dealer hver dag!
Sammenlign lån
Få tilbud fra mange håndverkere
Finn kjærligheten på nettet!
Finn beste pris i markedet
Reduser strømregningen


Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og
synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for
andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler
eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt.
Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.


