Bahaiene utryddes

VG Nett-logo

Onsdag 10. februar

Meninger

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Søk i skattelistene på Skattelister.no

Personsøk

Bahaiene utryddes

Den grove forfølgelsen av bahaier er blant det iranske regimets mindre kjente forbrytelser. Thor Henning Lerstad protesterer mot det som skjer.

VG-Debatt
Av Thor Henning Lerstad,
medlem av Nasjonalt Åndelig Råd for Bahaier i Norge
 
Arrestasjoner og plyndring av over 500 private hjem, skal tvinge bahaiene i Iran til å sluttføre det The New York Times kaller «en raffinert handling av felles selvforsvar». Forfølgelsene er tydeligvis ledd i et statsstyrt forsøk på å ødelegge bahai-samfunnet med sine 300 000 medlemmer.
 
Siden 1980 har ungdommer som tilhører den største religiøse minoriteten i Iran, blitt systematisk utestengt fra videregående skoler og universiteter. Deres eneste alternativ har vært å lære på egen hånd. Det utfordret bahai-samfunnet til å utvikle det som The New York Times berømmer som «raffinert»: et kreativt og ikkevoldelig mottiltak i form av et eget uavhengig og fullt utbygd, desentralisert universitetssystem. Det ble kalt Bahai-instituttet for høyere utdannelse (BIHU), også kjent som Det åpne universitet. Lærerstaben besto av 150 akademikere og instruktører. Nærmere 30 av dem hadde mistet jobbene sine ved statsdrevne universiteter etter den islamske revolusjonen i 1979.
 
Aksjon
 
Studentene fikk undervisning pr. brev og spesialiserte vitenskapelige og tekniske kurs, oftest i private hjem, eller i laboratorier i privateide forretningsbygg. Undervisningen var godt kjent for myndighetene, men til tross for razziaer for å beslaglegge arkivmateriale og utstyr, gjorde de ikke noe for å stoppe driften. Men for to måneder siden gjennomførte statsfunksjonærer under ledelse av informasjonsministeriet en ødeleggende aksjon.
 
Minst 36 medlemmer av BIHUs undervisnings- og administrasjonsstab ble arrestert. 532 private hjem ble plyndret for eiendeler, arkivmateriale og utstyr benyttet for BIHU. Samtidig ble mange av hjemmene røvet for personlige eiendeler. De som ble arrestert ble bedt om å undertegne en erklæring om at BIHU var nedlagt og at de ikke lenger ville ha noe med instituttet å gjøre. De nektet å undertegne.
 
De fleste av de arresterte er satt fri, men de iranske myndighetene har ikke gjort noe forsøk på å rette på skadene. De fastholder at bahai-ungdommer ikke skal ha noen rett til undervisning, hverken offentlig eller privat. Det skjer til tross for et massivt, internasjonalt press, blant annet fordømmelse i FNs generalforsamling 18. november.
 
Kampanje
 
De som har fulgt forfølgelsene mot bahaiene i Iran de siste årene, vil legge merke til at det som skjedde i høst, inngår som ledd i en langvarig og sentralt iscenesatt kampanje fra Irans myndigheter for fullstendig å kvele bahai-samfunnets intellektuelle og kulturelle liv. Dette målet kommer til uttrykk i et hemmelig regjeringsmemorandum fra 1991, «Bahai-spørsmålet», undertegnet av Irans øverste leder Ali Khamenei. Det ble fremskaffet og offentliggjort i 1993 av FNs spesialutsending for å undersøke menneskerettighetssituasjonen i Iran, Reynaldo Galindo Pohl.
 
Memorandumet sier blant annet: «Regjeringens behandling av dem (bahaiene) må være på en slik måte at deres fremgang og utvikling blir stoppet.» «De må utvises fra universitetene, enten ved opptaksprosessen eller i løpet av studiet, når det blir kjent at de er bahaier». «En plan må utarbeides for å konfrontere og ødelegge deres kulturelle røtter utenfor landet.» «Nekt dem arbeid hvis de identifiserer seg som bahaier.» «Nekt dem enhver stilling med makt og innflytelse, som innenfor utdannelsessektoren etc.»
 
Ingen trussel
 
Høstens aksjoner mot BIHU varsler en enda mer utrygg utvikling for bahaiene. I juli i år ble en 52 år gammel selger av medisinsk materiell, Ruhollah Rowhani, henrettet i byen Mashad utelukkende av religiøse grunner. Over 200 bahaier er blitt drept siden 1980 på grunn av religiøs overbevisning. De er ofte blitt anklaget for oppdiktede forbrytelser. Tusenvis er blitt vilkårlig arrestert. Pensjon, eiendom og eiendeler blir ofte konfiskert. Bahai-gravplasser er tatt i besittelse og vanhelliget. Bahai-ekteskap og arv anerkjennes ikke.
 
Forfølgelsene har rammet bahaiene i Iran helt siden denne yngste verdensreligionen som i dag teller omkring seks millioner medlemmer verden over, først framstod i landet i 1844.
 
Bahai-samfunnet er ingen trussel mot de iranske myndigheter. Prinsippene i deres tro krever at de adlyder sin regjering og unngår politisk partiarbeid, undergravningsvirksomhet og enhver form for vold. Bahai-samfunnet er ikke tilknyttet noen regjering, ideologi eller opposisjonsbevegelse. Bahaier søker heller ingen spesielle privilegier. Deres eneste ønske er å få oppfylt sine rettigheter i samsvar med menneskerettighetene, som inkluderer retten til utdannelse og arbeid, retten til å bekjenne seg til og praktisere sin religion.

Hovedsaken nå

- OL-sendingene skadelige for folket

Da NRK sendte 320 timer fra OL i Torino i 2006, syns mange det var for mye. Denne gangen kliner NRK med 500 timer, sendinger døgnet rundt og mulighet for å slå seg på brystet til huden er tynnslitt.

Les hele saken

Været

Minst elleve omkom i jordskred i Mexico

Minst elleve mennesker omkom i et jordskred utløst av store nedbørsmengder i Mexico lørdag.

Les hele saken

Kraftig uvær herjer Los Angeles

Minst 41 hjem er blitt skadet i den nordlige delen av Ocean View Boulevard i Los Angeles etter kraftig nedbør lørdag.

Les hele saken

Spesialer

VG Nett følger aktuelle saker i nyhetene. Listen under viser hvilke temaer vi har skrevet mest om denne uken. Klikk på en knapp under for å se alle saker vi har skrevet om temaet.