Kebab og sirkus til folket

VG Nett-logo

Mandag 12. august

Meninger

Annonseinfo

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Kebab og sirkus til folket

Publisert 30.07.13 - 10:41, endret 30.07.13 - 10:41 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

Jeg blir overrasket hvis noen andre enn SV-ere mobiliseres av partiets kampanje om norske verdier.

Å bruke innvandrere i bunad og nordmenn med kebab for å terge Frp, er et knep jeg trodde hørte fortiden til. Men noen PR-rådgivere mener visst at det fungerer fortsatt.

Frp svarer med en nestleder i tradisjonsrik pakistansk drakt og partifeller som omfavner ham med «innvandrerklemmer». For ikke å glemme kebaben som selvfølgelig er på plass.

Ikke rart vi koser oss med norsk valgkamp!

Men debatten om norske verdier kommer neppe til å ta fyr. For til og med SV og Frp er enige om at demokrati, likestilling, menneskerettigheter, politisk og religiøs frihet og ikke minst ytringsfriheten er norske - og gode - verdier.

- SV vil bygge Norge videre på de verdiene som har gjort at vi er et samfunn med mer likestilling og mindre sosial ulikhet enn andre, sier Lysbakken.

Frp vil også bygge Norge videre på de verdiene som har gjort av vi er et samfunn med mer likestilling og mindre sosial ulikhet enn andre.

Folk som har engasjert seg på sosiale medier med hashtagen #Norskeverdier har postet alt fra bilder av skismøring til grillpølser, øl, fotballandslaget og fjelltopper. Altså objekter, eller verdier om du vil, som samler de fleste i både SV og Frp.

Den politiske uenigheten og debatten er vanskelig å finne. SV tror de sparker Frp i ballene, mens de i virkeligheten sparker ut i løse luften. Frp-erne trenger bare å si at de er mer opptatt av kampen mot tvangsekteskap, kjønnslemlestelse og undertrykking av kvinner - enn bunader og kebab.

Men med nettopp bunader og kebab prøver SV iherdig å utfordre Frp til «en alvorlig debatt om hvilke verdier vi skal bygge landet på». I debattene som har fulgt bunadsstuntet tar det lang tid før man når en kjerne. Det er først når man beveger seg et stykke bort fra kebaber og bunader at diskusjonene virkelig tar form.

Stuntet gir SV først og fremst oppmerksomhet.

Til tross for at Audun Lysbakken han står der utkledd som en Ivo Caprino-figur, føler han behov for å presisere at SV utfordrer Frp med godt humør. Han sier også at han tror Frp kan le litt av dette. Og om de gjør!

Jeg har fra informert hold at Frp-ere over det ganske land har slått seg på låret og gapskrattet som følge av SV-stuntet.

For er det én ting kampanjen til SV sørger for, så er det å synliggjøre Frps politikk. Audun Lysbakken er nødt til å fremføre Frps politikk for så å kritisere den. Frp trenger bare å fremføre sin egen.

  • Skriv ut artikkelen
Våre dyktige moderatorer
har vurdert 2713 kommentarer i dag.
Nå tar de seg en velfortjent natts søvn
, og åpner kommentarfeltet igjen kl. 07.00.
Velkommen tilbake da!

VG Debatt

Delta på Twitter og Facebook

I media - av Bernt Olufsen

Bernt Olufsen Nyhetsdirektør Per Arne Kalbakk har levert dette svaret på mine spørsmål om NRKs integritet I forbindelse med kronprinsportrettet I sommer: «I sin mediespalte i VG mandag 5. august stiller Bernt Olufsen spørsmål om NRKs portrettprogram om Kronprins Haakon var laget … Les videre

Flere VG-kommentarer