Mamma-kortet.

VG Nett-logo

Søndag 15. september

Meninger

Annonseinfo

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Mamma-kortet.

Publisert 31.05.13 - 10:34, endret 31.05.13 - 10:37 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

Er vi mødre som jobber heltid dårlige mødre?

Å angripe hvordan en kvinne fyller morsrollen, rører ved de sterkeste følelsene hos oss.

Når LO-leder Gerd Kristiansen drar mamma-kortet, spiller hun det tilbake til der det kom fra: De deltidsarbeidende. Frivillig deltidsarbeidende kvinner som skyver morsrollen foran seg, forteller indirekte oss heltidsarbeidende mødre at vi er dårlige mødre. Som heltidsarbeidende mor synes jeg derfor det var befriende at Kristiansen satte skapet på plass - helt uten tellekanter.

Men loven gir nå en gang småbarnsforeldre rett til å jobbe redusert og dermed er det lite fruktbart å angripe denne gruppen. Statistikken viser dessuten at 40 prosent av de kvinnene som jobber deltid har ikke barn i det hele tatt eller ikke barn under 16 år.

Det vi trenger å snakke om er hvorfor det norske samfunnet har full barnehagedekning, verdens beste foreldrepermisjon og skole-fritidsordninger: Fordi samfunnet trenger arbeidskraft. Spesielt trenger vi sykepleiere som ser på yrket sitt som en profesjon og sørge for høy kvalitet i helseinstitusjonene.
Tanken bak familiepolitikken var ikke å skape individuell valgfrihet til å stå på kjøkkenet og trykke ut brødskiver i hjerteform eller arrangere duftlys og puter.

Det eneste i norsk likestillingspolitikk som har med individets frihet å gjøre, er målet om at kvinner som resultat av egen arbeidsinnsats, skal være økonomisk selvstendige og uavhengige av mennene sine. Men fortsatt ser vi det nærmest som en plikt at menn jobber, mens det å delta i arbeidslivet for kvinner er et spørsmål om valgfrihet. Slik blir kvinner mindre attraktiv arbeidskraft. Kampen mot deltid er også en betydelig del av kampen for likelønn. Derfor er den nye kvinnelige LO-lederens utspill viktig og bra.

Småbarnsmødre bør likevel tenke seg om når de benytter seg av sin lovlige rett til å jobbe redusert. Studier av hvorfor kvinner havner i deltidsfella viser et mønster: Nyutdannede småbarnsmødre stiller ofte bakerst i køen for å få heltidsstillinger blant annet i helsevesenet. Etter hvert blir det en vane å jobbe deltid. Resultatet er at flere hundre tusen kvinner sitter igjen med dårlig pensjon og dårlig råd.
Derfor nytter det lite å skyve mammakortet frem og tilbake mellom hel- og deltidsarbeidende kvinner. Uansett er det deltidsarbeidende kvinner som til slutt blir sittende med svarteper.


  • Skriv ut artikkelen

Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt. Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.
Vennlig hilsen Espen Egil Hansen, redaktør digital. Les mer om vår moderering

Delta på Twitter og Facebook

I media - av Bernt Olufsen

Bernt Olufsen BERGEN (VG) ? Jeg sitter på «Stupet», det ærverdige og sagnomsuste representasjonslokalet til Norges Handshøyskole, omgitt av Norges fremste eksperter på samfunnsøkonomi, markedskrefter og konkurranse. Teoretisk sett. Dette miljøet har gitt viktige premisser til loven om medieeierskap, som skal sikre … Les videre

Flere VG-kommentarer