Fylkeslederens kraftsalve kommer etter en TV 2-måling der Senterparti-lederen blir utropt som valgets taper: Bare 0,3 prosent av de spurte mener Liv Signe Navarsete har gjort det best i valgkampen. Blant disse er det ingen Senterparti-velgere.
Samtidig utropes hun til «Årets taper» av en jury nedsatt av nettstedet Kampanje.
Gjerpe mener kritikken er urettferdig og at partilederen blir rammet av negative karakteristikker i media.
|
|
STØTTER PARTILEDEREN: Fylkesleder i Finnmark Sp, Tore-Jan Gjerpe. Foto: SENTERPARTIET
|
- Alt som smaker av nynorsk og distrikt er bare sidrumpa bygdeoriginaler.
Får støtte
Han mener at Navarsete har all grunn til å være fornøyd med valgkampen, til tross for at partiet har ligget under valgresultatet fra 2009, 6,2 prosent, gjennom hele valgkampen.
VGTV: Følg VGs valgsending fra klokken 19
VG har vært i kontakt med elleve av partiets fylkesledere som alle støtter opp om partilederen sin.
- Jeg mener hun har vært tydelig, klar og gjort en veldig god valgkamp. Men Senterpartiet er ikke et stort parti, og mediene velger å fokusere på de store partiene, sier fylkesleder i Buskerud, Kari Anne Sand.
I likhet med Sand peker flere på dragkampen mellom Jens Stoltenberg og Erna Solberg som forklaringer på at Senterpartiet ikke har klart sette dagsorden i riksmediene.
- Fra mitt ståsted har hun gjort en god jobb, sier Gunn Iversen Stokke i Sør-Trøndelag Sp.
Må ta ansvar
Flere av Senterpartiets fylkesledere er klare på at partiet ikke bør gjøre et dårligere resultat enn for fire år siden. Andre mener partiet kan få et langt bedre resultat enn oppslutningen på VGs siste meningsmåling - 5,6 prosent.
- Jeg synes vi bør ha fremgang, det er utgangspunktet. Så får vi se hvor vi ender, sier fylkesleder i Østfold, Per Inge Bjerknes.
- Hvis vi får syv-åtte prosent, skal jeg være fornøyd, sier Senterpartiets fylkesleder i Buskerud, Kari Anne Sand.
VG Direkte:Få siste valgnyttnytt i VGs direktesenter
Ingen av de VG har snakket med vil imidlertid stille krav om den til tider kontroversielle partilederens avgang dersom forventningene ikke oppfylles.
- Det ser jeg ingen grunn til, sier Nordlands Ola Smeplass, som likevel er klar på at valgresultatet likevel blir en slags dom over Navarsetes innsats:
- Det blir feil med en partileder som ikke lar seg affisere av valgresultatet. Valgresultatet vil si noe om hvor godt han eller hun har gjort det.
Nådeløs dom
Navarsete har fått terningkast to eller tre på partilederdebattene VG har vurdert i valgkampen.
«Famlende og ustrukturert. Ser ut til å ha mistet selvtilliten. Klarte ikke å få frem Sps politikk», var dommen etter debatten på TV 2 sist lørdag.
- Det sitter noen rikssynsere som påberoper seg retten til å inneha den objektive sannheten om hvordan folk gjør det i debatter. De har en ballast full av fordommer, man er ikke objektiv, raser Tore-Jan Gjerpe.
- Er det ikke litt for enkelt å skylde på media?
- Jo, det kan godt være at det er enkelt, men det er mitt syn. Jeg mener at konklusjoner om hennes innsats kan i like stor grad forankres i slike grunnleggende holdninger og synspunkt som andre forhold.
Senterpartiet opplyser at Liv Signe Navarsete ikke er tilgjengelig for kommentar før mandag kveld.
Nye dealer hver dag!
Sammenlign lån
Få tilbud fra mange håndverkere
Finn kjærligheten på nettet!
Finn beste pris i markedet
Reduser strømregningen

Se video
Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og
synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for
andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler
eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt.
Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.
