Erna fnyser av Hagen-utspill

VG Nett-logo

Søndag 15. september

Valget 2013

Annonseinfo

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Erna om Hagens opprørs-trusler:

Erna fnyser av Hagen-utspill

- Jeg forholder meg ikke til Carl I. Hagen

SAMMEN: Frp-leder Siv Jensen, Venstre-leder Trine Skei Grande, Høyre-leder Erna Solberg og Krf-leder Knut Arild Hareide holdt lørdag en felles pressekonferanse i Oslo sentrum. Foto: Fredrik Varfjell / NTB scanpix
SAMMEN: Frp-leder Siv Jensen, Venstre-leder Trine Skei Grande, Høyre-leder Erna Solberg og Krf-leder Knut Arild Hareide holdt lørdag en felles pressekonferanse i Oslo sentrum. Foto: Fredrik Varfjell / NTB scanpix
Publisert 07.09.13 - 19:48, endret 07.09.13 - 19:48 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

Statsministerkandidat Erna Solberg (H) har lest den kontroversielle kronikken, men lar seg ikke skremme av Frp-nestorens krav til regjeringsforhandlinger.

VG Nett følger

I lørdagens VG går Carl I Hagen knallhardt ut med ti konkrete krav til hva Frp må oppnå i eventuelle regjeringsforhandlinger med Høyre.

- Dersom resultatet blir for dårlig, slik jeg vurderer det, vil jeg ikke nøle med å knuse min egen drøm om regjeringsdeltagelse ved sterkt å argumentere mot slik deltagelse i det offentlige rom, skriver Hagen i en kronikk i VG.

Blant kravene er fjerning av bompenger, «justering» av handlingsregelen og bygging av asylmottak i Afrika og Asia. I et intervju med VG går Hagen langt i å si Solberg og Jensen må passes på.

KRONIKK:En drøm i oppfyllelse?

- Er du redd for at dine advarsler kan ødelegge for partiet i innspurten?

- Nei, tvert om. Jeg gir dem en støtte og en styrke i forhandlingene. Hvis du vet at noen passer på og kommer til å si fra hvis resultatet ikke er godt nok, da skjerper du deg, sier han.

- Da vet også Erna Solberg at hun ikke kan få med seg Siv på alt mellom himmel og jord, fordi det står mange bak Siv som ser på regjeringsdeltakelse som er virkemiddel og ikke som en måsetning.
KLAR FOR KAMP: Carl I Hagen vil kjempe for at Frp får det de fortjener, eller holder seg utenfor en borgerlig regjering. Her møter han VG midt mellom treningsøkter før høstens «Skal vi danse»-sesong. Foto: Therese Alice Sanne

- Sidespor

VG skrev fredag skrev fredag om hvordan de fire potensielle regjeringspartiene må være forberedt på å ofre flere av sine mest profilerte hjertesaker i eventuelle regjeringsforhandlinger etter valget.

Bakgrunn:Disse sakene kan bli droppet i regjeringsforhandlinger

Flere av Hagens klare krav vil være umulige for Krf og Venstre, men også for Høyre og leder Erna Solberg.

- Jeg har sett kravene og bestemt meg for en ting: Jeg forholder meg til partileder Siv Jensen, og ikke Carl I. Hagen, sier Solberg til VG.

Hun har blant annet stått bom fast på at Høyre ikke vil tillate at man justerer eller fjerner handlingsregelen for å bruke mer oljepenger.

- Hva synes du om Hagens deltakelse i valgkampen?

- Vurderinger av Carl I. Hagens utspill tror jeg Siv er bedre på enn meg, svarer Solberg.

- Er det en avsporing av valgkampen?

- Nei, jeg opplever ikke det. Valgkampen går sin egen gang. Det er kanskje et sidespor et sted, men det er ikke hovedtyngden av valgkampen.

Lørdag møttes de fire ikke-borgerlige partilederne i Oslo sentrum for å vise samhold. Hagens kronikk ble tema mellom Jensen og Solberg.

- Jeg har bare sagt til Siv at jeg forholder meg til ledelsen i Frp når det gjelder hva Frp prioriterer, forteller Solberg.

- Hva svarte hun da?

- Hun lo.

Stoltenberg: - Han truer med opprør

Statsminister Jens Stoltenberg sier han tar Hagen på alvor:

- Selv om Hagen har gått av, varsler han nå at han vil sette i gang et opprør i Frp dersom de ikke får gjennomslag for vesentlige endringer i politikken som tar Norge i en helt annen retning enn det Ap tror på.

- Hvordan ville du reagert hvis en tidligere Ap-leder hadde gått ut og kommet med en slik liste med krav?

- Det hadde aldri skjedd.
KJEMPER: Statsminister Jens Stoltenberg tar Hagen på alvor. Her fra den siste partilederdebatten på NRK før selve valget. FOTO: ROBERT S. EIK/VG

- Langt fra hverandre

Arbeiderpartiets partisekretær Raymond Johansen tror Hagens krav vil bli viktige etter valget, og mener de viser hvor kronglete veien frem til en blå regjering vil bli.

- Aldri før har fire partier som skal sette seg ned og forhandle stått så langt fra hverandre. Carl I. Hagens kravliste viser hvor langt fra hverandre de står, sier Johansen til VG.

Partileder Siv Jensen hevder selv at hun ikke er opprørt over det voldsomme utspillet fra Hagen - to dager før nordmenn går til urnene.

- Dette er et uttrykk for et sterkt engasjement, på like linje med det jeg og resten av partiet har. Det er viktig at vi får et sterkt fotavtrykk i en ny regjeringsplattform. Det er bare da en ny regjering fører en ny politikk, sier hun.

- Men er det greit av Hagen går ut offentlig og truer med å jobbe mot en regjeringsplattform du eventuelt har forhandlet frem?

- Det han først og fremst gir uttrykk for er et sterkt engasjement for at Frps interesser skal ivaretas. Det har jeg ambisjoner om å gjøre. Hvis vi lykkes med det og får til gode forhandlinger, så skal resultatet forankres i partiets organer på en ordinær måte.

Les også:Frp krever at Siv Jensen blir finansminister

- Men reagerer du ikke, slik mange andre i partiet gjør, på at han kommer med den trusselen om å knuse regjeringsdrømmen?

- Jeg er først og fremst opptatt av å drive valgkamp, jeg nå. Det er to dager igjen, det er 700.000 velgere som ikke har bestemt seg. Det er min viktigste jobb sammen med resten av Frp nå.

- Men er det greit at en tidligere partileder gjennom 28 år går ut på den måten?

- Han må få lov til å gi uttrykk for sine synspunkter og så bruker jeg resten av tiden min på å drive valgkamp for Frp.

  • Skriv ut artikkelen

Valgresultater:


Se alle resultater her

Siste saker om valget

Les flere saker