Bursdagsjubel i KrF: Rekordhøy oppslutning

VG Nett-logo

Søndag 15. september

Valget 2013

Annonseinfo

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Bursdagsjubel i KrF: Rekordhøy oppslutning

GRUNN TIL Å SMILE: Med 7,1 prosent av stemmene får KrF hele 13 mandater på Stortinget. Det er leder Knut Arild Hareides beste resultat på Infacts målinger så langt i valgkampen. Foto: THOMAS WINJE ØIJORD/NTB SCANPIX
GRUNN TIL Å SMILE: Med 7,1 prosent av stemmene får KrF hele 13 mandater på Stortinget. Det er leder Knut Arild Hareides beste resultat på Infacts målinger så langt i valgkampen. Foto: THOMAS WINJE ØIJORD/NTB SCANPIX
Publisert 04.09.13 - 11:55, endret 04.09.13 - 12:28 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

KrF-leder Knut Arild Hareide har en ekstra grunn til å juble på partiets 80-årsdag: Dagens VG-måling viser at Erna, Siv og Trine er avhengige av ham for å danne en borgerlig flertallsregjering.

VG Nett følger

  • Utfører: InFact Norge AS
  • Populasjon: Norge, innbyggere +18 år
  • Antall intervjuer: 2 074 gjennom 2 separate undersøkelser
  • Vekting: Kjønn, alder, bosted og partivalg 2011
  • Feilmargin Maksimalt +/- 1,9 %, gjelder totalutvalget
  • Metode: InFact automatiske telefonintervjuer
  • Periode: 2. og 3. september 2013

I innspurten får KrF sitt desidert beste resultat så langt i valgkampen: For første gang har partiet fått over syv prosents oppslutning i målingene Infact har utført for VG i august og september.

En økning på 0,9 prosentpoeng gir partiet 7,1 prosent av stemmene og 13 representanter på Stortinget.

VGTV: Følg valgsendingen direkte fra klokken 12!

Dersom dette blir det endelige valgresultatet vil det gi Knut Arild Hareide en nøkkelposisjon i regjeringsforhandlingene: Høyre, Venstre og Fremskrittspartiet har bare 84 mandater totalt og er avhengige av KrFs 13 representanter for å danne flertall.

- Med denne målingen har KrF sikret seg plass i regjeringen. I de aller fleste målinger hittil har Høyre og Frp klart seg med kun Venstre for å danne et flertall, men nå er det ikke en vei utenom KrF, sier fagsjef for Infact, Knut Weberg, til VG.

Sentrumsprofil

Partileder Knut Arild Hareide forklarer den rekordhøye målingen med at mange velgere nå ser viktigheten av å ha en regjering med en sterk sentrumsprofil.

- Mange ser at KrF løfter opp saker i valgkampen som ikke handler bare om kroner og øre, men om verdier. Og i en valgkamp som har handlet mye om Norge har KrF satt fokus på verdens fattige- en dimensjon som er viktig, sier Hareide til VG.

Han understreker at styrkeforholdet er helt avgjørende for at KrF skal få gjennomslag for deres hjertesaker.

- Familie, fattigdom og distrikt - og landbrukspolitikken vil være tydelige føringer for KrF i regjering, sier Hareide, som skal feire partiets fødselsdag med kake klokken 14.

Venstre og Høyre går tilbake

Samtidig som KrF går frem, svekkes partiets mulige regjeringspartnere Høyre og Venstre. Begge går 0,7 prosentpoeng tilbake sammenlignet med tirsdagens måling.

For Venstre er oppslutningen på fem prosent en real kalddusj etter mandagens jubelmåling der hadde en oppslutning på over syv prosent.
STÅR STØDIG: Til tross for at Venstre og Høyre går litt tilbake, viser dagens måling at de borgerlige fortsatt leder med 97 av mandatene på Stortinget. Foto: NTB SCANPIX

Høyre får med sine 27,5 prosent to færre mandater enn Arbeiderpartiet. De to partienes nedgang har imidlertid lite å si for det totale antallet mandater på borgerlig side, som ifølge dagens måling utgjør 97 representanter.

- Det er litt forflytninger mellom de borgerlige partiene. Den enes tap er den andres gevinst, mandatmessig har det ikke mye å si, sier Weberg.

Ap størst

Arbeiderpartiet kan igjen smykke seg med tittelen som landets største parti. Posisjonen som nummer én skyldes imidlertid ikke at Arbeiderpartiet trekker til seg nye velgere: Med 28,2 prosents oppslutning står de på stedet hvil sammenlignet med tirsdagens måling.

Knut Weberg i Infact presiser imidlertid at målingen er tatt opp før resultatene fra skolevalgene ble klare.

- Det at Ap styrker seg marginalt på bekostning av Høyre kan ha snudd tilbake i løpet av kvelden. Det vil vi eventuelt vise seg i morgen, sier han.

SV ser ut til å stabilisere seg over sperregrensen og får 4,9 prosent av stemmene på Infacts måling, mens Senterpartiet etter en svak nedgang ligger på 5,3 prosent. Samlet ligger de rødgrønne an til å få 70 representanter inn på Stortinget, noe som er et godt stykke unna flertall.

Slik ville Stortinget sett ut dersom det hadde vært valg i dag:

Ap: 51
Fremskrittspartiet: 26
Høyre: 49
Kristelig Folkeparti: 13
Venstre: 9
SV: 9
Senterpartiet10
Rødt: 1
MDG: 1

  • Skriv ut artikkelen

Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt. Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.
Vennlig hilsen Espen Egil Hansen, redaktør digital. Les mer om vår moderering

Valgresultater:


Se alle resultater her

Siste saker om valget

Les flere saker