Løsningen er en ny T-banetunnel. Nå lover Erna Solberg å bruke pengene som skal til dersom hun blir statsminister:
- Dette er helt nødvendig for å få flere til å reise kollektivt i Oslo i fremtiden. Vi vil sette av pengene slik at staten betaler halvparten av investeringene i ny T-banetunnel under Oslo, sier Erna Solberg.
Ap er ikke imponert av løftet:
- Jeg blir forbannet av å se Erna Solberg sette seg på T-banen skulder ved skulder med Stian Berger Røsland på denne saken, sier Aps Marianne Marthinsen.
Hun mener nemlig Høyres nye løfter er lureri:
- Det eksisterer ikke noe prosjekt for ny T-banetunnel, fordi Høyre i Oslo bystyre gang på gang har stemt ned Aps forslag om å prosjektere en ny tunnel. Derfor er det veldig frekt å ta æren for dette nå, sier Marthinsen.
Også SV reagerer på løftet:
- Dette er bare bløff fra Høyre. Høyre har lagt T-banetunnel i skuffen hver gang vi har gått inn for det, og heller prioritert biltrafikken i Oslopakke 3. Høyre er i tillegg blitt et Ole Brumm-parti som later som de skal få penger til alt. De klarer ikke det, sier leder i Oslo SV, Heikki Holmås.
Og en ny tunnel koster ikke småpenger, beregningene foreløpig er at den vil koste 10-15 milliarder kroner. Den andre halvparten må Oslo kommune betale.
- T-banen i Oslo frakter 82 millioner passasjerer i året, 30 millioner flere enn NSB gjør i hele landet. Å få bygd en ny tunnel har dermed nasjonal betydning, sier Oslos byrådsleder Stian Berger Røsland (H).
Grünerløkka og Bislett
Han mener bygging er helt nødvendig for å få nye linjer til Fornebu i Bærum og til A-hus i Lørenskog. Det er strekningen mellom Tøyen og Majorstuen som er flaskehalsen. Løsningen Høyrepolitikerne ønsker seg er en helt ny tunnel mellom de to stoppestedene, som har nye holdeplasser på Olaf Ryes plass på Grünerløkka og på Bislett.
|
|
NYE STASJONER: Den nye T-baneringen skal etter planen gå fra Tøyen, via en ny stasjon på Olaf Ryes plass, tilbake til Stortinget, og så en sløyfe via Bislett til Majorstua. Illustrasjon: Ruter
|
- Det vil knytte flere tusen flere til T-banenettet, og gjøre det enklere for dem å ta banen for flytte seg rundt, sier Røsland.
Høyres samferdselspolitiske talsperson Trond Helleland er ikke bekymret for at nye linjer ikke stopper på knutepunktene Jernbanetorget og Nationaltheatret.
- I store byer er det flere trafikknutepunkter, og det må det bli i Oslo også, sier han.
- Mangler vilje
Selve bygging av den nye ringen er planlagt startet i perioden 2017-2020, og byggetiden vil være minst ti år. Likevel er det den neste regjeringens om må ta stiling til å den kan bygges.
- Vi trenger forutsigbarhet fra staten for å kunne gå i gang. Hvis statens forplikter seg til å betale halvparten skal vi betale resten, sier Røsland.
Han er skeptisk til den rødgrønne regjeringens innsats for kollektivtrafikken i Oslo:
- Vi får ikke klart svar fra dagens regjering. De mangler vilje, forpliktelser og å ha nok volum på bevilgningene til å møte hovedstadens behov, sier Røsland.
- Skammelig
- Den rødgrønne regjeringen har behandlet Oslos kollektivbrukere skammelig. Oslo har hatt vekst på 36 prosent i kollektivbruken, men fordi de ikke er «lydige» og innfører rushtidsavgift får Oslo 0 kroner i belønningsordningen, sier Helleland.
Men til tross for at Erna Solberg nå binder opp minst 7,5 milliarder kroner i T-banering i Oslo, vil hun ikke godta at det innebærer at andre prosjekter må droppes.
- Vi vil bruke mange flere milliarder mer enn regjeringen på samferdsel, så dette har vi råd til innenfor våre budsjetter, sier Solberg.
- Og dette skal en samferdselsminister fra Frp gå med på?
- Jeg merker meg en ny holdning fra Frp til kollektivtrafikk, blant annet i Bergen der Frp lokalt har gått inn for ny bybane etter mange års motstand, sier Solberg.
Nye dealer hver dag!
Sammenlign lån
Få tilbud fra mange håndverkere
Finn kjærligheten på nettet!
Finn beste pris i markedet
Reduser strømregningen

Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og
synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for
andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler
eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt.
Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.
