Sp vil ha billigere flybilletter til distriktene

VG Nett-logo

Søndag 15. september

Valget 2013

Annonseinfo

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Sp vil ha billigere flybilletter til distriktene

KJEMPER FOR DISTRIKTENE: Sp-leder Liv Signe Navarsete vil gjøre noe med fulle fly og dyre billetter fra de små flyplassene rundt i landet. FOTO: ALF VIDAR SNÆLAND/NTB SCANPIX
KJEMPER FOR DISTRIKTENE: Sp-leder Liv Signe Navarsete vil gjøre noe med fulle fly og dyre billetter fra de små flyplassene rundt i landet. FOTO: ALF VIDAR SNÆLAND/NTB SCANPIX
Publisert 03.09.13 - 10:44, endret 03.09.13 - 10:54 (© NTB)
  • Skriv ut artikkelen

Senterpartiet legger 650 millioner kroner på bordet og dobler den statlige innsatsen for flytrafikken i distriktene. Flere avganger og billigere billetter er valgløftet.

VG Nett følger

- Vei og bane er ikke noe alternativ for mange som bor langs kysten når de skal reise til Oslo eller andre store byer. I dag er det ofte fulle fly og svært dyre billetter fra mange av de mindre flyplassene. Det vil vi gjøre noe med, sier Senterpartiets leder, kommunalminister Liv Signe Navarsete til NTB.

Hun sier Sp vil spille inn få saker som de prioriterer høyt dersom det skulle bli rødgrønne regjeringsforhandlinger for tredje gang. Dette er en slik sak, bedyrer hun.

- For næringslivet langs kysten er flytilbudet veldig viktig. Det gjelder olje og gass, fiskeri og havbruk, reiseliv og industri, sier Navarsete.

Hun lover å prioritere områder av landet uten togtilbud og understreker at Avinor også i framtiden skal drive norske flyplasser ut ifra dagens system med samfinansiering. Dette innebærer at overskudd fra lønnsomme lufthavner bidrar til å finansiere driften ved små og ulønnsomme.

  • Skriv ut artikkelen

Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt. Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.
Vennlig hilsen Espen Egil Hansen, redaktør digital. Les mer om vår moderering

Valgresultater:


Se alle resultater her

Siste saker om valget

Les flere saker