De Grønne føler seg utestengt fra debattene

VG Nett-logo

Søndag 15. september

Valget 2013

Annonseinfo

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

De Grønne føler seg utestengt fra debattene

UNDERLIG: Stortingskandidat Rasmus Hansson mener De Grønne i større grad bør bli inkludert i debatten. Foto: ROBERT S. EIK
UNDERLIG: Stortingskandidat Rasmus Hansson mener De Grønne i større grad bør bli inkludert i debatten. Foto: ROBERT S. EIK
Publisert 13.08.13 - 12:06, endret 13.08.13 - 13:04 (NTB)
  • Skriv ut artikkelen

Miljøpartiet De Grønne kommer mye mindre til orde i det politiske ordskiftet enn partiets størrelse tilsier, mener stortingskandidat Rasmus Hansson.

VG Nett følger

- Det er underlig at de som arrangerer disse tyngste debattene ser det som sin jobb å filtrere bort dem som stille de grunnleggende spørsmålene ved samfunnsutviklingen, sier Hansson til NTB.

Han er førstekandidat til Stortinget for Miljøpartiet De Grønne i Oslo, og var tirsdag formiddag på Kanalplassen i Arendal for offisielt å åpne valgkampen for sitt parti. Med en oppslutning på 7,4 prosent lokalt på den siste meningsmålingen i VG, mener partiet det er høyst realistisk at Hansson får en plass i nasjonalforsamlingen.

- Tatt på senga

Da eliten i norsk politikk satte hverandre stevne til partilederdebatt i Arendal kulturhus mandag kveld, glimret MDG med sitt fravær, til tross for en oppslutning på 3,8 prosent.

Hansson påpeker at De Grønne ikke er invitert til noen av de store debattene under Arendalsuka. Dessuten er partiet ikke invitert til noen av TV 2s partilederdebatter, men skal delta i én partilederdebatt i regi av NRK.

- Veksten vår har nok tatt en del folk på senga. Det er åpenbart at en del politiske analytikere bør være ydmyke når det gjelder å se hva som rører seg i det norske samfunnet, sier klimaveteranen, som kommer rett fra jobben som generalsekretær i WWF Norge.

Vil gjøre som Frp

Riktignok har analytikeren i pollofpolls.no, Johan Giertsen, dratt VG-målingen i tvil fordi den har enkelte avvik som gir grunn til å lese tallene med skepsis, men under valgkampåpningen ga talsmann Harald A. Nissen uttrykk for håp om stortingsrepresentasjon allerede i år.

- Det er 40 år siden et nytt parti sist etablerte seg på Stortinget. Nå er det vår tur til å følge etter Fremskrittspartiet og skrive historie, sa han.

MDG vil omgående forsøke å få i havn et mer ambisiøst klimaforlik hvis partiet kommer innpå Stortinget, lover Hansson.

- Vi vil ha inn en økning i nasjonale utslippskutt til 40 prosent, innføre en egen klimalov, dreie oljefondets investeringsprofil i klimavennlig retning og starte å avvikle norsk oljevirksomhet i et 20-årsperspektiv, sier han.

  • Skriv ut artikkelen

Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt. Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.
Vennlig hilsen Espen Egil Hansen, redaktør digital. Les mer om vår moderering

Valgresultater:


Se alle resultater her

Siste saker om valget

Les flere saker