Da VG senere konfronterte Jensen med hva hun legger i begrepet den norske modellen, svarte hun slik:
- Det er først og fremst et begrep som handler om å skyve begreper og modeller foran seg som en bortforklaring. Vi mener at når et samfunn har et problem, så må vi løse dem, ikke skylde på modeller, sier hun.
VGTV:Se Siv Jensens landsmøtetale her!
- Polemisk
|
|
UFORSTÅENDE: Den norske modellen handler nettopp om velferdsstaten, mener økonomiprofessor Kalle Moene. Foto: NTB Scanpix
|
- Dette høres litt polemisk ut for meg. Vi har snakket mer og mer om den norske modellen fordi det har gått bedre med Norge og fordi vi har et mye bedre finansielt utgangspunkt. Men den nordiske modellen er en modell med visse fellestrekk, ikke bare i de nordiske landene, men også i andre nord-europeiske land som Tyskland og Belgia, sier han til VG.
- Amerikanerne kaller det en sosialdemokratisk modell der fagforeningene er sterke og lønnsforhandlingene ofte er sentraliserte. Det er små lønnsforskjeller og enkelte universelle rettigheter, sier professor Kalle Moene ved Økonomisk institutt ved Universitetet i Oslo.
- Hva tenker du om at hun sier den norske modellen ikke omfatter den norske velferdsstaten?
- Det er en språkbruk jeg ikke forstår. Den norske modellen må i alle fall inkludere velferdsgoder som helse, sosialforsikring og offentlige skoler der det er samfunnets og ikke foreldrenes inntekt som avgjør. Hvis hun mener noe annet bruker hun et språk ingen forstår. Det gjør man gjerne i politisk polemikk, sier han.
Ap: Ønsker debatten velkommen
Den norske modellen oppfattes av mange som tankegods nært knyttet til Arbeiderpartiet og fagbevegelsen, fordi den knyttes til et tett samarbeid mellom staten og partene i arbeidslivet.
Partisekretær i Arbeiderpartiet, Raymond Johansen, er ikke overraskende sterkt uenig med Frp-lederen i at den norske modellen står i veien for gode løsninger.
- Vår definisjon av den norske modellen er helt annerledes enn det hun står for. Det er trygg økonomisk styring og et spleiselag der det er plikter og rettigheter for alle. Det er et partnerskap mellom arbeidstakere, arbeidsgivere og staten og det er et velferdssamfunn som omfatter alle og som gir lik rett til skole og helse, sier han.
Han ønsker samtidig en debatt om den norske modellen velkommen.
- Tror du Siv Jensen vil lykkes med å omdefinere begrepet den norske modellen til noe negativt?
- Nei, det kommer hun ikke til å lykkes med. Vi skal diskutere dette med Siv hver eneste dag. Jeg tar på alvor at det kommer fra henne, nå som hun for første gang er invitert med i et regjeringssamarbeid. Det betyr at dette kan bli fremtidig politikk, og det vil vi jobbe for unngå, sier han.
Nye dealer hver dag!
Sammenlign lån
Få tilbud fra mange håndverkere
Finn kjærligheten på nettet!
Finn beste pris i markedet
Reduser strømregningen



har vurdert 3661 kommentarer i dag.
Nå tar de seg en velfortjent natts søvn
, og åpner kommentarfeltet igjen kl. 07.00.
Velkommen tilbake da!