Nå kjemper SV for livet

VG Nett-logo

Søndag 15. september

Valget 2013

Annonseinfo

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Nå kjemper SV for livet

FULL KRISE: SV står i fare for å bli utradert fra Stortinget, ifølge enkelte meningsmålinger. - Det skal ikke bli realitet, lover SV-nestleder Inga Marte Thorkildsen. Foto: Erlend Aas / NTB Scanpix.
FULL KRISE: SV står i fare for å bli utradert fra Stortinget, ifølge enkelte meningsmålinger. - Det skal ikke bli realitet, lover SV-nestleder Inga Marte Thorkildsen. Foto: Erlend Aas / NTB Scanpix.
Publisert 18.08.13 - 16:45, endret 18.08.13 - 19:11 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

SV-leder Audun Lysbakken mener valgkampen har fått en helt ny dimensjon. - Dette handler om venstresidens overlevelse på Stortinget, sier han.

VG Nett følger

Et SV i krise holdt i ettermiddag en ekstraordinær pressekonferanse etter de elendige meningsmålingene de siste dagene. Flere av målingene viser at partiet ligger godt under sperregrensen.

Mantraet til Audun Lysbakken er det samme som før helgen: Partiet skal mobilisere SVs «venner», de skal dyrke sine seire i Stoltenberg-regjeringen og fortsette å hamre løs på Høyre og Frp.

- Vår krise gir valgkampen en ny dimensjon. Norge risikerer å bli stående uten en slagkraftig venstreside på Stortinget. Uten oss vil Arbeiderpartiet bli dratt mot høyre, og vi vil få en høyrevridning av norsk politikk, er Lysbakkens budskap til frafalne SV-velgere.

Lekker som en sil

Spesielt er det ett parti som sluker SVs velgermasse; Miljøpartiet de grønne har på flere målinger de siste dagene passert sperregrensen, og er på Aftenposten og Bergens Tidendes meningsmåling lørdag inne med ni representanter på Stortinget.

- Vi kommer ikke til å angripe De Grønne. Men vi skal synliggjøre at folk som er opptatt av miljøsaken og definerer seg selv på venstresiden, så bør de stemme på SV og ikke på et parti som vil bringe Norge tilbake til 80-tallet, sier Lysbakken.

Lysbakken innrømmer overfor VG at partiet har mistet sin tydelige og karakteristiske SV-stemme gjennom åtte år i regjering.

- Vi måtte tone ned vår profil etter vi gikk inn i regjering i 2005. Vi må ta tilbake vår gamle stemme, og fortelle om de punktene hvor vi er uenige med våre regjeringspartnere. Det gjelder spesielt oljefritt Lofoten, asylbarna og det rådende skatteregimet, sier Lysbakken.

Eksperter: Kan bli SVs siste valg

Tidligere i dag gikk SV-historiker Frank Rossavik og valgforsker Frank Aarebrot ut i VG og sa at årets stortingsvalg kan bli partiets siste. Den diskusjonen orker ikke Lysbakken å ta før valget.

- Men det vil utvilsomt være et dramatisk tilbakeslag for de folkelige bevegelsene som har vært så avhengig av å ha oss som alliansepartner på Stortinget, sier Lysbakken, før han eksemplifiserer eksemplifiserer:

- Grupper som asylbarn, kvinnebevegelsen, EØS-motstandere, miljøbevegelsen og radikale tillitsvalgte i fagbevegelsen vil bli stående uten talspersoner.

Nestleder Inga Marte Thorkildsen omtaler de elendige meningsmålingene som en dramatisk vekker, men er glad for at krisen kommer nå - og ikke bare noen dager før valget.

- Vi har ennå tid til å mobilisere og snu dette. SV vil ikke havne under sperregrensen. Det er et scenario som aldri vil bli virkelig, sa Thorkildsen på pressekonferansen.

  • Skriv ut artikkelen

Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt. Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.
Vennlig hilsen Espen Egil Hansen, redaktør digital. Les mer om vår moderering

Valgresultater:


Se alle resultater her

Siste saker om valget

Les flere saker