Helseminister Jonas Gahr Støre (Ap) mener utviklingen i hovedsak går i riktig retning.
- Mitt klare inntrykk er at samhandlingsreformen virker som ønsket, men vi skal alltid være åpne for å justere. Et mål var å få ned antall utskrivningsklare pasienter fra sykehusene. Når man ikke har behov for mer sykehushjelp er det gal bruk av ressurser, og ikke god omsorg, at du blir liggende på sykehus, sier Støre til VG.
- Men har de eldre som skrives ut fått det bedre?
- Vi har ikke registrert noen markant økning i reinnleggelser, som er en indikator på om de skrives ut for tidlig. Reformen har klarlagt ansvarsforhold, og det er bedre for alle, også de eldre. Noen kommuner har vist seg å være godt forberedt på å ta imot dem som skrives ut, mens andre har vært dårligere forberedt. Vi må erkjenne at det er for forskjellig i Kommune-Norge i dag, sier Støre.
- Skal dere fortsette med dagbøter til kommunene som ikke har kapasitet til å ta imot de som skrives ut?
- Det er viktig at også kommunene har fordel av å forebygge sykdom slik at vi kan forhindre sykehusinnleggelse, og det er rimelig at det må koste om kommunene ikke kan ta imot dem som er ferdig behandlet på sykehuset. Kommunene må ha et medansvar for å følge opp pasientene.
|
|
FAKSIMILE FRA VG 23. AUGUST.
|
Nye dealer hver dag!
Sammenlign lån
Få tilbud fra mange håndverkere
Finn kjærligheten på nettet!
Finn beste pris i markedet
Reduser strømregningen

Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og
synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for
andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler
eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt.
Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.
