Frp planlegger å la Jens styre

VG Nett-logo

Onsdag 10. februar

Valg 2009

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Søk i skattelistene på Skattelister.no

Personsøk

Frp planlegger å la Jens styre

Gir Venstre og KrF skylden

Fremskrittspartiet planlegger å la Ap styre landet alene inntil Venstre og KrF gir etter i regjeringsspørsmålet.

- SPONHEIM BESTEMMER: Frps nestleder Per Sandberg mener at de andre borgelige partilederne må «ta til vettet». Alternativet er at Jens Stoltenberg fortsetter som statsminister. Foto: Eivind Griffith Brænde
- SPONHEIM BESTEMMER: Frps nestleder Per Sandberg mener at de andre borgelige partilederne må «ta til vettet». Alternativet er at Jens Stoltenberg fortsetter som statsminister. Foto: Eivind Griffith Brænde

  • Siv Jensen (Frp) har garantert at hun ikke vil støtte en regjering hun ikke er en del av selv, og dermed heller ikke inngå et budsjettforlik med en regjering Frp ikke er en del av.
  • Lars Sponheim (V) har garantert at han ikke vil støtte en regjering Frp deltar i, og at han ikke vil inngå budsjettforlik med en regjering som fører Frp-politikk.
  • Siv Jensen reagerte kraftig på at Erna Solberg (H) stilte opp på et VG-bilde med Dagfinn Høybråten (KrF) og Lars Sponheim i forrige uke, og sa at hun mistenker Høyre for å ha valgt side.

Stikk i strid med hva de andre borgerlige partiene tror, er det ingen bevegelse internt i Frp for å bryte Siv Jensens budsjettgaranti og godta en regjering av Høyre, Venstre og KrF.

Les også: - Siv hjelper Jens hvis hun står fast på garantien

Les også: Siv krever plass i ikke-sosialistisk regjering

Tvert imot er sentrale politikere innstilt på å la Jens Stoltenberg (Ap) styre landet til de andre borgerlige partiene «mørner» - det vil si tar Frp med i en borgerlig regjering.

Les også: Ap på 35 prosent i ny måling

- Vil snakke sammen

I Frp mener man at så lenge Venstre og KrF nekter å la Frp komme i regjering, er det de to sentrumspartiene som har ansvaret for at Jens Stoltenberg får fortsette.

- Kan Frps garanti bety at vi får Jens Stoltenberg som statsminister?

- Ja, hvis Sponheim og Høybråten holder fast på at de ikke vil ha en borgerlig regjering, så blir det resultatet, sier Frp-nestleder Per Sandberg til VG.

SAMLESIDE: Les alt om valget her!

BLIR SITTENDE? Jens Stoltenberg (Ap) kan profitere på uenigheten mellom de borgerlige partiene. Foto: Scanpix
- Vi sier at vi vil prate sammen alle fire partier, ta dem inn i regjering. Vi ønsker å samarbeide med Venstre og KrF i regjering. Vi har kastet hansken, så hvis de ikke svarer ved å ta hansken, så er de ansvarlige for at Jens Stoltenberg fortsetter, sier Sandberg.

For:

- Et borgerlig flertall vil gi en borgerlig regjering på et tidspunkt. Hvor raskt det blir, avgjøres av når Høybråten og Sponheim tar til vettet. Derfor er det Sponheim som bestemmer om Stoltenberg skal styre videre, sier Sandberg.

Les også: Høyre-velgerne splittet om Frp

VELGERGUIDEN: Sjekk hvilket parti som passer for deg!

Står på ultimatum

I Frp påpeker man at Carl I. Hagens nei til fortsatt regjering med Kjell Magne Bondevik i 2005 var alvor, og at dette ultimatumet står ved lag.

Jensens budsjettgaranti er en fortsettelse av Hagens Bondevik-ultimatum.

Sentralt plasserte Frp-kilder VG har vært i kontakt med, mener at det var uklokt av Siv Jensen å underskrive på budsjettgarantien i P4. De er enige med stortingsrepresentant Christian Tybring-Gjedde (Frp) som uttalte til Dagsavisen at hun ble «bondefanget» av radiokanalen, og synes kanskje ikke det var så lurt å få så sterkt fokus på temaet rett før valget.

Ap har Frp-saker

Men Frp-kildene er enige i innholdet i garantien Jensen skrev under på. For i flere saker som er viktige for Frp, står partiet nødvendigvis nærmere Ap enn «Bondevik-partiene»:

** En ren Ap-regjering kan være villig til å åpne for oljeboring i Lofoten og Vesterålen. En regjering med Venstre vil si blankt nei.

** En Ap-regjering uten SV vil trolig stramme kraftig inn i asylpolitikken. Dette vil være vanskeligere med KrF og Venstre i regjering.

Les også: - Senterpartiet vil regjere uten SV

Les også: Brekk: - Finnes ingen plan B

** Både SV og Venstre vil bremse veibyggingen. Ap er langt mer interessert i å bygge. Senest i en debatt i P4 i går påpekte Sandberg hvor vanskelig det var å få til god samferdselspolitikk da Bondevik-regjeringen styrte.

** Sandberg har også gitt uttrykk for at Knut Storberget er en bedre justisminister enn Odd Einar Dørum (V) var.

VG Nett-leser: 2 % av Venstres velgere ønsker å samarbeide med FrP. Det FrPs velgere må forstå, er at Sponheim har støtte fra sine velgere når han sier han ikke ønsker å samarbeide med FrP. Diskuter saken her!

- På flere av våre områder er Stoltenberg faktisk bedre enn Bondevik II-partiene var, sa Sandberg i et intervju med VG i januar.

Frp-leder Siv Jensen ville i går ikke kommentere saken.

Siste 3 saker om valget

Foto: FRODE HANSEN/VG

Raja blir ikke Venstre-nestleder

(VG Nett) Abid Raja har gitt valgkomiteen i Venstre beskjed om at han ikke er kandidat til nestledervervet i partiet.

Les hele saken

Foto: Scanpix

Dyrt minutt for Dagbladet

Medietilsynet har ilagt Dagbladet et gebyr på 40.000 kroner fordi avisen var for tidlig ute med å offentliggjøre sin valgdagsmåling 14. september i år.

Les hele saken

Slik skal Siv bli statsminister i 2013

(VG Nett) Frp-leder Siv Jensen mener det er innen rekkevidde for Frp og Høyre å danne en flertallsregjering etter stortingsvalget i 2013.

Les hele saken

Den nye regjeringen

  • Statsminister

    Jens Stoltenberg

  • Finansminister

    Sigbjørn Johnsen

  • Utenriksminister

    Jonas Gahr Støre

  • Arbeidsminister

    Hanne Bjurstrøm

  • Fornyings- og administrasjonsminister

    Rigmor Aasrud

  • Justis- og innvandringsminister

    Knut Storberget

  • Nærings- og handelsminister

    Trond Giske

  • Kulturminister

    Anniken Huitfeldt

  • Forsvarsminister

    Grete Faremo

  • Helse- og omsorgsminister

    Anne-Grete Strøm-Erichsen

  • Samordningsminister

    Karl Eirik Schjøtt-Pedersen

    Karl Eirik Schjøtt-Pedersen

  • Fiskeri- og kystminister

    Lisbeth Berg-Hansen

  • Samferdselsminister

    Magnhild Meltveit Kleppa

  • Mat- og landbruksminister

    Lars Peder Brekk

  • Kommunal- og regionalminister

    Liv Signe Navarsete

  • Olje- og energiminister

    Terje Riis-Johansen

  • Kunnskapsminister

    Kristin Halvorsen

  • Forsknings- og høyere utdanningsminister

    Tora Aasland

  • Miljø- og utviklingsminister

    Erik Solheim

  • Barne-, likestillings- og inkluderingsminister

    Audun Lysbakken