Klikk her for å gå til forumet
Klikk her for å gå til forumet
Utenriksminister Jonas Gahr Støre (Ap) mener både egne partifeller og Politiets Fellesforbund-leder Arne Johannessen har kommet med uheldige, generaliserende asylutspill i valgkampen.
|
|
SJOKKERT: Utenriksminister Jonas Gahr Støre (Ap) advarer mot generalisering. Foto: SCANPIX
|
I Dagsavisen går han kraftig ut mot Arne Johannessens påstand om kriminelle asylsøkere.
SAMLESIDE: Alt om valget på VG Nett!
- Noe av det som har sjokkert meg mest i valgkampen er Arne Johannessen, politiets fremste tillitsmann, som uttaler at vi står overfor 18.000 kriminelle, narkoselgende asylsøkere. Det er farlig språk fra personer som representerer ordensmakten og som vi har grunn til å lytte til. Nå har jeg sett at han dementerer det, men to sider i en stor avis blir ikke borte med et dementi, sier Støre.
Les også: Beklager rasismebeskyldninger
Han advarer mot det han kaller snikgeneralisering fra Frp i asyldebatten, men sender også et spark til sine egne partifeller Jan Bøhler og Rune Gerhardsen, som uttalte at asylsøkere som skjuler identiteten sin, aldri har ærlige hensikter.
Les også: - Gerhardsen og Bøhler har støtte i regjeringen
- Det er et reelt problem at en del mennesker kvitter seg med ID-papirer. Det er uttrykk for at de vil skjule en hensikt. Men å si det som en generell observasjon at alle uten ID-papirer er kriminelle, stemmer ikke med virkeligheten. Det kommer mange som ikke har hatt sjansen til å få ID-papirer. Vi skal være veldig varsomme med å omtale en sårbare gruppe slik, sier Støre.

(VG Nett) Abid Raja har gitt valgkomiteen i Venstre beskjed om at han ikke er kandidat til nestledervervet i partiet.

Medietilsynet har ilagt Dagbladet et gebyr på 40.000 kroner fordi avisen var for tidlig ute med å offentliggjøre sin valgdagsmåling 14. september i år.

(VG Nett) Frp-leder Siv Jensen mener det er innen rekkevidde for Frp og Høyre å danne en flertallsregjering etter stortingsvalget i 2013.
Jens Stoltenberg
Sigbjørn Johnsen
Jonas Gahr Støre
Hanne Bjurstrøm
Rigmor Aasrud
Knut Storberget
Trond Giske
Anniken Huitfeldt
Grete Faremo
Anne-Grete Strøm-Erichsen
Karl Eirik Schjøtt-Pedersen
Lisbeth Berg-Hansen
Magnhild Meltveit Kleppa
Lars Peder Brekk
Liv Signe Navarsete
Terje Riis-Johansen
Kristin Halvorsen
Tora Aasland
Erik Solheim
Audun Lysbakken