Siv sier nei til Bondevik-kopi

VG Nett-logo

Onsdag 10. februar

Valg 2009

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Søk i skattelistene på Skattelister.no

Personsøk

Siv sier nei til Bondevik-kopi

VIL IKKE NÆRMERE SENTRUM: Erna Solberg vil at Siv Jensen skal nærme seg sentrum her representert ved Lars Sponheim, men Jensen sier nei. Foto: Scanpix
VIL IKKE NÆRMERE SENTRUM: Erna Solberg vil at Siv Jensen skal nærme seg sentrum her representert ved Lars Sponheim, men Jensen sier nei. Foto: Scanpix

(VG Nett/NTB) Erna Solberg inviterer Siv Jensen til å søke mot sentrum, men Frp-lederen svarer kontant nei.

Hvilken regjering tror du vi får hvis det blir borgerlig flertall?

  •  1. Frp - H
    36.48%
  •  2. H - V - KrF
    24.19%
  •  3. Ren Ap-regjering
    18.25%
  •  4. Ap - SV - Sp
    15.68%
  •  5. Ren Frp-regjering
    5.37%

Antall stemmer: 19076

Dette er ikke en vitenskapelig meningsmåling. Den viser bare holdningen til de internettbrukerne som har valgt å delta.

Det siste døgnet har Høyre-leder Erna Solberg kunnet juble over fremgang på flere meningsmålinger.

Les også:Erna jubler

...og:Erna Knuser Siv i statsministermåling

På tre av seks meningsmålinger har Kristelig Folkeparti, Høyre og Venstre til sammen større oppslutning enn Fremskrittspartiet alene. Sentrum-Høyre ville også sittet med flertallet på ikke-sosialistisk side hvis gjennomsnittet av de seks målingene ble valgresultatet.

Oppfordrer til sentrums-orientering

Torsdag kom Solberg med det hun selv kaller «en hyggelig invitt» til Siv Jensen om å orientere seg mer mot sentrum.

- Det blir rart for velgerne å stemme på et parti som ikke er villig til å få igjennom sakene som står i programmet når det er mulighet til det. Det er en utfordring til Siv Jensen om hun vil skyve seg ut i periferien eller om hun vil ha innflytelse på norsk politikk, sier Solberg til NTB.

I forrige uke kom imidlertid Siv Jensen meden skriftlig garanti om ikke å støtte en sentrum-høyreregjering. Hun ble oppfordret til å skrive garantien under en utspørring i P4, og hun garanterte samtidig at hun ikke skal samarbeide om budsjett med en slik regjering.

Erna Solberg håper garantien ikke vil sperre for borgerlig samarbeid.

- Det er på tide med ikke-bokstavelig tolkning av garantier, sier hun.

Ikke Bondevik-kopi

Siv Jensen avviser imidlertid at hun har endret mening siden hun kom med garantien.

- Utspillet fra Høyres leder er nytteløst. Fremskrittspartiet vil ikke støtte en kopi av Bondevik-regjeringen som var den minst populære regjering Norge har hatt i etterkrigstiden, sier Siv Jensen til NTB.

Se hvordan Stortinget ville sett ut dersom det var valg i dag!

Hun mener det er meningsløst av Solberg å overse at Frp vil stå for omtrent halvparten av mandatene på borgerlig side uansett. Jensen håper fremdeles på et bredt borgerlig samarbeid.

- Jeg mener at Fremskrittspartiet, Høyre, Kristelig folkeparti og Venstre skylder de velgerne som i så fall gir et ikke-sosialistisk flertall, muligheten til at vi kan etablere en flertallsregjering, sa Jensen da hun møtte Lars Sponheim og Dagfinn Høybråten til debatt om regjeringsspørsmålet i NRK onsdag kveld.

Ikke KrF-V-støtte

Hun fikk lite støtte hos de to andre partilederne. Tvert imot gjentok Sponheim sin garanti om å ikke støtte en regjering med Frp.

- Det har med politisk avstand å gjøre. Om grunnleggende ting som handler om det flerkulturelle Norge og syn på nøkternhet og langsiktighet med penger og miljø og klima, sa Sponheim.

KrF-leder Dagfinn Høybråten gjorde det også klart at han ønsker å sitte i en regjering med Venstre og Høyre.

Erna Solberg sa til VG Nett onsdag at hun mener sjansene for en ikke-sosialistisk regjering øker med et sterkt Høyre.

- Jeg mener at sjansen øker når balansen øker på borgerlig side. Høyre er i sentrum på borgerlig side, sa Solberg.

Flere av Solbergs kommentarer de siste dagene kan tyde på at hun vender seg mer og mer mot sentrum i spørsmålet om hvem Høyre bør samarbeide med. Tidligere denne uken avslørte Kåre Willoch overfor VG Nett at han anbefaler en ny H-V-KrF-regjering, fremfor en H-Frp-regjering.

- Vi vet hva Kåre Willoch mener om dette. Det er mange som mener det samme, sa Erna Solberg som ikke vil lukke døren for noen samarbeidspartnere på borgerlig side.

Siste 3 saker om valget

Foto: FRODE HANSEN/VG

Raja blir ikke Venstre-nestleder

(VG Nett) Abid Raja har gitt valgkomiteen i Venstre beskjed om at han ikke er kandidat til nestledervervet i partiet.

Les hele saken

Foto: Scanpix

Dyrt minutt for Dagbladet

Medietilsynet har ilagt Dagbladet et gebyr på 40.000 kroner fordi avisen var for tidlig ute med å offentliggjøre sin valgdagsmåling 14. september i år.

Les hele saken

Slik skal Siv bli statsminister i 2013

(VG Nett) Frp-leder Siv Jensen mener det er innen rekkevidde for Frp og Høyre å danne en flertallsregjering etter stortingsvalget i 2013.

Les hele saken

Den nye regjeringen

  • Statsminister

    Jens Stoltenberg

  • Finansminister

    Sigbjørn Johnsen

  • Utenriksminister

    Jonas Gahr Støre

  • Arbeidsminister

    Hanne Bjurstrøm

  • Fornyings- og administrasjonsminister

    Rigmor Aasrud

  • Justis- og innvandringsminister

    Knut Storberget

  • Nærings- og handelsminister

    Trond Giske

  • Kulturminister

    Anniken Huitfeldt

  • Forsvarsminister

    Grete Faremo

  • Helse- og omsorgsminister

    Anne-Grete Strøm-Erichsen

  • Samordningsminister

    Karl Eirik Schjøtt-Pedersen

    Karl Eirik Schjøtt-Pedersen

  • Fiskeri- og kystminister

    Lisbeth Berg-Hansen

  • Samferdselsminister

    Magnhild Meltveit Kleppa

  • Mat- og landbruksminister

    Lars Peder Brekk

  • Kommunal- og regionalminister

    Liv Signe Navarsete

  • Olje- og energiminister

    Terje Riis-Johansen

  • Kunnskapsminister

    Kristin Halvorsen

  • Forsknings- og høyere utdanningsminister

    Tora Aasland

  • Miljø- og utviklingsminister

    Erik Solheim

  • Barne-, likestillings- og inkluderingsminister

    Audun Lysbakken