«Grovt», «navnetyveri», «typisk dem»

VG Nett-logo

Tirsdag 9. februar

Valg 2009

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Søk i skattelistene på Skattelister.no

Personsøk

Raser mot kristenfolk-initiativ:

«Grovt», «navnetyveri», «typisk dem»

(VG Nett) Høyrevridde norske kristnes kampanje for borgerlig regjering skaper sterke reaksjoner.

FORSVARER NAVNEVALG: Initiativtaker for aksjonen Kristenfolk og Norge IDAG-redaktør Bjarte Ystebø. Foto: Scanpix
FORSVARER NAVNEVALG: Initiativtaker for aksjonen Kristenfolk og Norge IDAG-redaktør Bjarte Ystebø. Foto: Scanpix

- Det er et forsøk på å utnytte kristendommen ut fra de politiske interessene de representerer. Det synes jeg er grovt og jeg kunne gjerne trykket frem flere uttrykk, sier teolog og SV-veteran Berge Furre til VG Nett.

Han mener kristenfolket.no gjennom sitt initiativ stempler kristne som ikke deler aksjonsgruppens politiske oppfatninger.

- De har ingen rett til å kalle seg spesielt hverken «kristen» eller «folk». De har ingen rett til å stemple andre kristne - eller gjøre seg selv til slike «særkristne» . Der er mange kristne i dette landet. Vi har vår tro og vår kirke. Vi finner oss ikke i at ei særgruppe skal prøve overta kristendommen med slike spesielle utspill.

Kristen-redaktør om aktiv dødshjelp-retrett:- Seier for kristen-folket

Kjendis-prest Einar Gelius i Vålerenga kirke tar aksjonistenes kamp mot den nye ekteskapsloven og for å flytte den norske ambassaden fra Tel Aviv til Jerusalem med ro.

REAGERER: Teologiprofessor og SV-veteran Berge Furre. Foto: SCANPIX
- Det er typisk dem, de snakker hele tiden om at det er de som har sannheten, jeg er vant til at de tar monopol på sannheten og Gud. Mitt beste råd er å forbigå dem i stillhet og gi dem minst mulig reklame.

Men initiativtaker Bjarte Ystebøj, nettredaktør i Norge I DAG, tar kritikken av navnevalget med ro.

- Navnet sier noe om hva vi ønsker å være, så vil tiden vise om vi lever opp til det. Andre grupperinger har også ambisiøse navn, f eks Kristelig Folkeparti, Arbeiderparti eller for den saks skyld Norges Kristne Råd. Vi kan ikke ha en SV-domstol på hvilke navn som er godkjent.

Se Stortinget hvis valget var i dag!

«Navnetyveri»

Også generalsekretæren i Normisjon regerer på utspillet fra Kristenfolket.

-TYPISK: Kjendisprest Einar Gelius mener de kristenkonservatives aksjon er lite å bry seg om. Foto: Scanpix
- At denne gruppen tar begrepet kristenfolket, som er synonymt med Jesu etterfølgere i Norge, mener jeg er et navnerøveri. Jeg synes det er beklagelig at begrepet politiseres på denne måten, sier Generalsekretær Rolf Kjøde til Dagen Magazinet.

Navnevalget har også ført til kraftige reaksjoner fra andre kristen-topper:

- Jeg synes det er underlig at de bruker ordet «kristenfolket» i en partipolitisk kampanje, sier Svein Jacobsen Veland, som er leder for Norges Kristne Råd til Vårt Land.

Men Ystebø mener aksjonsgruppa må få tid til å vise at de er navnet verdig:

- Navnet sier noe om hva vi ønsker å være. Vi ønsker å representere det vi på folkemunne kjenner som kristenfolket. Det er de som går til kirken og har et aktivt forhold til den kristne tro.

HVILKET PARTI KJEMPER FOR DEG?VG Netts velgerguide hjelper deg med å finne ut hvilket parti som jobber for de sakene som er viktige for deg.Klikk her for å ta velgerguiden!

Vil ha borgerlig regjering

Kristen-kampanjens mål er å kaste den rød-grønne regjeringen:

- Dette er nytt og annerledes. Det vanlige er at politisk engasjement skjer gjennom partiene. Menighetene og organisasjonene må ta alle mulige hensyn og er for forsiktige til å uttale seg sin mening om politiske ting. Nå kommer det et grasrotinitiativ.

- Kristenfolket har alltid vært politisk engasjert, men har vært passivisert de siste årene. Kristenfolket er en maktfaktor hvis de mobiliserer, det handler om fremmøte på valgdagen.

Siste 3 saker om valget

Foto: FRODE HANSEN/VG

Raja blir ikke Venstre-nestleder

(VG Nett) Abid Raja har gitt valgkomiteen i Venstre beskjed om at han ikke er kandidat til nestledervervet i partiet.

Les hele saken

Foto: Scanpix

Dyrt minutt for Dagbladet

Medietilsynet har ilagt Dagbladet et gebyr på 40.000 kroner fordi avisen var for tidlig ute med å offentliggjøre sin valgdagsmåling 14. september i år.

Les hele saken

Slik skal Siv bli statsminister i 2013

(VG Nett) Frp-leder Siv Jensen mener det er innen rekkevidde for Frp og Høyre å danne en flertallsregjering etter stortingsvalget i 2013.

Les hele saken

Den nye regjeringen

  • Statsminister

    Jens Stoltenberg

  • Finansminister

    Sigbjørn Johnsen

  • Utenriksminister

    Jonas Gahr Støre

  • Arbeidsminister

    Hanne Bjurstrøm

  • Fornyings- og administrasjonsminister

    Rigmor Aasrud

  • Justis- og innvandringsminister

    Knut Storberget

  • Nærings- og handelsminister

    Trond Giske

  • Kulturminister

    Anniken Huitfeldt

  • Forsvarsminister

    Grete Faremo

  • Helse- og omsorgsminister

    Anne-Grete Strøm-Erichsen

  • Samordningsminister

    Karl Eirik Schjøtt-Pedersen

    Karl Eirik Schjøtt-Pedersen

  • Fiskeri- og kystminister

    Lisbeth Berg-Hansen

  • Samferdselsminister

    Magnhild Meltveit Kleppa

  • Mat- og landbruksminister

    Lars Peder Brekk

  • Kommunal- og regionalminister

    Liv Signe Navarsete

  • Olje- og energiminister

    Terje Riis-Johansen

  • Kunnskapsminister

    Kristin Halvorsen

  • Forsknings- og høyere utdanningsminister

    Tora Aasland

  • Miljø- og utviklingsminister

    Erik Solheim

  • Barne-, likestillings- og inkluderingsminister

    Audun Lysbakken