Klikk her for å gå til forumet
Klikk her for å gå til forumet
|
|
SVARER IKKE: Verken Siv Jensen eller Jens Stoltenberg svarer på hva de mener om norsk EU-medlemskap. Foto: Scanpix
|
(VG Nett) Verken Jens Stoltenberg eller Siv Jensen avslører sitt EU-standpunkt i en ny undersøkelse blant stortingskandidatene. - Trist at velgerne ikke får svar nå, mener leder Heming Olaussen i Nei til EU.
Mens de fleste kandidatene i de andre partiene svarer på om de mener Norge bør bli medlem av EU, så er det mange i Ap og Frp som ikke svarer eller som svarer «vet ikke». Det er Nei til EU som har gjort undersøkelsen blant 370 stortingskandidater.
Statsminister Jens Stoltenberg har ikke funnet tid til å svare på spørsmålene.
- Jeg synes det er svakt. Det skal bli interessant å se om han har tatt seg tid til å svare på andre organisasjoners undersøkelser, sier Olaussen.
- Ikke troverdig
Av de 59 Ap-kandidatene i undersøkelsen er det 27 som sier ja til EU, 15 som sier nei, 6 som svarer vet ikke og 11 som ikke har svart. Det betyr at ingen vet hvem har flertall i gruppen av mulige stortingskandidater.
Se hele undersøkelsen her (ekstern lenke)
- Det er påfallende og ikke helt troverdig. Det er både ja- og nei-folk som ikke toner flagg. Det kan virke som om det har gått ut en beskjed fra partikontoret. Det er i tilfelle en partilinje på tvers av demokratiske prinsipper. Velgerne har krav på å få vite dette før valget, men det er tydelig at Arbeiderpartiet vil ha spørsmålet åpent, sier Olaussen.
- Hvis vi ender opp med en mindretallsregjering av Ap, er alt i utgangspunktet åpent, mener han.
Vil ta ansvar
Høyre-leder Erna Solberg utfordret i sin VG-blogg i forrige uke Jens Stoltenberg til å svare på hva han vil gjøre dersom EU-saken blir aktuell i løpet av de neste fire årene. Den rødgrønne regjeringsplanen baserer seg nemlig på at Norge står utenfor EU. Jonas Gahr Støre svarte på vegne av partiet at Ap skal ta EU-ansvar hvis det skulle bli aktuelt.
|
|
IKKE AKTUELT: Heming Olaussen tror ikke EU-spørsmålet vil velte en rødgrønn regjering. Foto: Scanpix
|

(VG Nett) Abid Raja har gitt valgkomiteen i Venstre beskjed om at han ikke er kandidat til nestledervervet i partiet.

Medietilsynet har ilagt Dagbladet et gebyr på 40.000 kroner fordi avisen var for tidlig ute med å offentliggjøre sin valgdagsmåling 14. september i år.

(VG Nett) Frp-leder Siv Jensen mener det er innen rekkevidde for Frp og Høyre å danne en flertallsregjering etter stortingsvalget i 2013.
Jens Stoltenberg
Sigbjørn Johnsen
Jonas Gahr Støre
Hanne Bjurstrøm
Rigmor Aasrud
Knut Storberget
Trond Giske
Anniken Huitfeldt
Grete Faremo
Anne-Grete Strøm-Erichsen
Karl Eirik Schjøtt-Pedersen
Lisbeth Berg-Hansen
Magnhild Meltveit Kleppa
Lars Peder Brekk
Liv Signe Navarsete
Terje Riis-Johansen
Kristin Halvorsen
Tora Aasland
Erik Solheim
Audun Lysbakken