Frp vil avvise nesten alle asylsøkere

VG Nett-logo

Onsdag 10. februar

Valg 2009

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Søk i skattelistene på Skattelister.no

Personsøk

Frp vil avvise nesten alle asylsøkere

Nesten alle som søker asyl i Norge skal sendes tilbake dit de kommer fra, hvis Fremskrittspartiet får regjeringsmakt.

SENDER UT NESTEN ALLE: I rekordfart - og innen 100 dager vil FrP sende ut alle asylsøkere i Norge dersom de kommer til makta, sier nestleder Per Sandberg. Foto: Scanpix
SENDER UT NESTEN ALLE: I rekordfart - og innen 100 dager vil FrP sende ut alle asylsøkere i Norge dersom de kommer til makta, sier nestleder Per Sandberg. Foto: Scanpix

Frp lover å gjøre vei i vellinga allerede i løpet av de 100 første dagene i en eventuell regjering.

- Ja, enda fortere. I løpet av 50 dager vil mye være gjort. Vi kan endre mye gjennom forskrift, og det går fort. Dessuten vil signaleffekten av at vi er kommet til makt raskt nå alle som vil prøve seg, og presset mot Norge stanser av seg selv, sier Frps nestleder Per Sandberg til Stavanger Aftenblad.

Frp vil gi opphold kun til flyktninger som forfølges individuelt for politiske aktiviteter. Alle andre skal ut av landet i løpet av 48 timer.

- Flyktninger som kommer fra land der Norge ikke har mottaksavtale, skal plasseres på lukket mottak, sier Sandberg videre.

Det innebærer at de må holde seg på mottaket hele tiden, uten anledning til å gå på butikken eller besøke venner utenfor.

- Kriteriene utvannet

De fleste som i dag får innvilget oppholdstillatelse, trenger i realiteten ikke beskyttelse, mener Frp.

- Kriteriene er utvannet. Forfølgelse på grunn av religion, seksuell legning og kvinner som ber om asyl fordi de forfølges som kvinner, vil ikke være gyldige hvis vi får bestemme, sier Sandberg.

Frp vil heller ikke ha familiegjenforening på norsk jord.

- Familien skal gjenforenes til det landet der tilknytningen er størst. Er dette Somalia, eller Iran, ja så får familien gjenforene seg der, sier Sandberg.


Siste 3 saker om valget

Foto: FRODE HANSEN/VG

Raja blir ikke Venstre-nestleder

(VG Nett) Abid Raja har gitt valgkomiteen i Venstre beskjed om at han ikke er kandidat til nestledervervet i partiet.

Les hele saken

Foto: Scanpix

Dyrt minutt for Dagbladet

Medietilsynet har ilagt Dagbladet et gebyr på 40.000 kroner fordi avisen var for tidlig ute med å offentliggjøre sin valgdagsmåling 14. september i år.

Les hele saken

Slik skal Siv bli statsminister i 2013

(VG Nett) Frp-leder Siv Jensen mener det er innen rekkevidde for Frp og Høyre å danne en flertallsregjering etter stortingsvalget i 2013.

Les hele saken

Den nye regjeringen

  • Statsminister

    Jens Stoltenberg

  • Finansminister

    Sigbjørn Johnsen

  • Utenriksminister

    Jonas Gahr Støre

  • Arbeidsminister

    Hanne Bjurstrøm

  • Fornyings- og administrasjonsminister

    Rigmor Aasrud

  • Justis- og innvandringsminister

    Knut Storberget

  • Nærings- og handelsminister

    Trond Giske

  • Kulturminister

    Anniken Huitfeldt

  • Forsvarsminister

    Grete Faremo

  • Helse- og omsorgsminister

    Anne-Grete Strøm-Erichsen

  • Samordningsminister

    Karl Eirik Schjøtt-Pedersen

    Karl Eirik Schjøtt-Pedersen

  • Fiskeri- og kystminister

    Lisbeth Berg-Hansen

  • Samferdselsminister

    Magnhild Meltveit Kleppa

  • Mat- og landbruksminister

    Lars Peder Brekk

  • Kommunal- og regionalminister

    Liv Signe Navarsete

  • Olje- og energiminister

    Terje Riis-Johansen

  • Kunnskapsminister

    Kristin Halvorsen

  • Forsknings- og høyere utdanningsminister

    Tora Aasland

  • Miljø- og utviklingsminister

    Erik Solheim

  • Barne-, likestillings- og inkluderingsminister

    Audun Lysbakken