Frp vil fjerne NRK-lisensen i 2010

VG Nett-logo

Tirsdag 9. februar

Valg 2009

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Søk i skattelistene på Skattelister.no

Personsøk

Frp vil fjerne NRK-lisensen i 2010

Fremskrittspartiets gamle programpost om å fjerne NRK-lisensen skaper bekymring på Marienlyst. Søndag tok NRK-sjef Hans Tore Bjerkaas til motmæle i beste sendetid.

FRYKTER FOR TV-FREMTIDEN: NRK-sjef Hans Tore Bjerkaas. Foto: Scanpix
FRYKTER FOR TV-FREMTIDEN: NRK-sjef Hans Tore Bjerkaas. Foto: Scanpix

- Det er en dårlig idé, sa Bjerkaas og begrunnet det med at en finansiering over statsbudsjettet ikke er noen god løsning. Han viste til utredninger i andre europeiske land som alle konkluderer med at finansiering over statsbudsjettet er uheldig fordi det setter den uavhengige journalistikken på spill.

- Vi får ikke den langsiktigheten og den avstanden til konkrete politiske prioriteringer som er nødvendig, sier Bjerkaas.

Sultefôres

- Hvis politikerne i Stortinget skal bevilge penger til NRK i konkurranse med helse og skole, vil NRK tape, mener kringkastingssjefen

Det er meningen, sier Frps nestleder Per Sandberg. I løpet av perioden må vi vurdere hvordan bevilgningene til NRK kan reduseres. I fremtiden skal institusjonen uansett privatiseres og finansieres ved hjelp av reklame, sier Sandberg til NRK.

Partileder Siv Jensen sier til NTB at hun hørte programinnslaget og kan bekrefte at Fremskrittspartiets hensikt er nettopp den Sandberg beskrev i innslaget. Folk skal slippe å betale for å se på TV, sier hun.

Siste 3 saker om valget

Foto: FRODE HANSEN/VG

Raja blir ikke Venstre-nestleder

(VG Nett) Abid Raja har gitt valgkomiteen i Venstre beskjed om at han ikke er kandidat til nestledervervet i partiet.

Les hele saken

Foto: Scanpix

Dyrt minutt for Dagbladet

Medietilsynet har ilagt Dagbladet et gebyr på 40.000 kroner fordi avisen var for tidlig ute med å offentliggjøre sin valgdagsmåling 14. september i år.

Les hele saken

Slik skal Siv bli statsminister i 2013

(VG Nett) Frp-leder Siv Jensen mener det er innen rekkevidde for Frp og Høyre å danne en flertallsregjering etter stortingsvalget i 2013.

Les hele saken

Den nye regjeringen

  • Statsminister

    Jens Stoltenberg

  • Finansminister

    Sigbjørn Johnsen

  • Utenriksminister

    Jonas Gahr Støre

  • Arbeidsminister

    Hanne Bjurstrøm

  • Fornyings- og administrasjonsminister

    Rigmor Aasrud

  • Justis- og innvandringsminister

    Knut Storberget

  • Nærings- og handelsminister

    Trond Giske

  • Kulturminister

    Anniken Huitfeldt

  • Forsvarsminister

    Grete Faremo

  • Helse- og omsorgsminister

    Anne-Grete Strøm-Erichsen

  • Samordningsminister

    Karl Eirik Schjøtt-Pedersen

    Karl Eirik Schjøtt-Pedersen

  • Fiskeri- og kystminister

    Lisbeth Berg-Hansen

  • Samferdselsminister

    Magnhild Meltveit Kleppa

  • Mat- og landbruksminister

    Lars Peder Brekk

  • Kommunal- og regionalminister

    Liv Signe Navarsete

  • Olje- og energiminister

    Terje Riis-Johansen

  • Kunnskapsminister

    Kristin Halvorsen

  • Forsknings- og høyere utdanningsminister

    Tora Aasland

  • Miljø- og utviklingsminister

    Erik Solheim

  • Barne-, likestillings- og inkluderingsminister

    Audun Lysbakken