Hovedinnhold

Slik er likestillingen i Norge

MEST LIKESTILT: Tromsø topper SSBs statistikk over likestillingen i landets kommuner. Foto: Rune Stoltz Bertinussen/VG
MEST LIKESTILT: Tromsø topper SSBs statistikk over likestillingen i landets kommuner. Foto: Rune Stoltz Bertinussen/VG
Aldri før har Norge hatt så mange yrkesaktive kvinner. Men fortsatt er det kvinnen som tar den tyngste børen hjemme.

I Statistisk sentralbyrås (SSB) måling over likestilte kommuner fra desember 2008, kommer Farsund dårligst ut sammen med kommunene Bjugn og Selje. Tromsø topper statistikken for tredje år på rad.

Så likestilt er din kommune. Hele listen over landets kommuner følger lenger nede i artikkelen.

Likestilling er målt etter forhold som barnehagedekning, antall kvinner per 100 menn, yrkesaktive kvinner, utdanning, lønn og antall kvinnelige representanter i kommunestyret.

Heltidsprosenten blant yrkesaktive menn er redusert fra 91 til 87 prosent i perioden 1990-2007, mens den har økt for kvinner fra 52 til 58 prosent i samme periode, viser tall fra SSB.

VG har besøkt Norges mest og minst likestilte kommune.

Likte ikke skolen

- For meg er det viktig å kunne være hjemme med ungene. Jeg var aldri særlig begeistret for skolen og gikk et halvt år på hotellinjen etter ungdomsskolen før jeg begynte å jobbe i en dagligvarebutikk. Jeg synes det er morsomt å få være så mye sammen med barna når de er små. Jobbe kan jeg gjøre senere, sier Renate Rørvik (27).

(Artikkelen fortsetter nedenfor bildet.)

HJEMME: Hjemmearbeidende husmor Renate Røvik (27) bruker mye av sin hverdag på kjøkkenet. Her sammen med minstemann Marcus Røvik (3). Foto: Petter Emil Wikøren/VG
HJEMME: Hjemmearbeidende husmor Renate Røvik (27) bruker mye av sin hverdag på kjøkkenet. Her sammen med minstemann Marcus Røvik (3). Foto: Petter Emil Wikøren/VG


Hun er en av kvinnene som bidrar til å vedlikeholde statistikkene som forteller at kommunen er en av landets minst likestilte.

Farsund scorer elendig blant annet på antall kvinner i lønnet arbeid, utdanningsnivå, kvinnelige kommunestyrerepresentanter og inntekt.

De fire neste kommunene på bunn av likestillingslisten er Bjugn, Selje, Skjervøy og Øksnes.

Universitetsby

Par fra Tromsø scorer godt på SSBs likestillingsskala. De neste fire kommunene er Overhalla, Sør-Varanger, Gjerdrum og Tynset.

Elin Langseth Solheim (32) og Thomas Solheim (34) tror det kan komme av at Tromsø er en studentby.

- Unge er kanskje mer oppdaterte på likestilling. I tillegg krever det to lønninger for å kjøpe hus eller leilighet her på grunn av de høye prisene.

Les hele reportasjene fra landets mest og minst likestilte kommuner i papiravisen VG i dag.

ARBEIDSDELING: Her vasker Elin Langseth Solheim og Thomas Solheim opp etter middagen. Foto: Petter Emil Wikøren/VG
ARBEIDSDELING: Her vasker Elin Langseth Solheim og Thomas Solheim opp etter middagen. Foto: Petter Emil Wikøren/VG

Forklaring til tabellen (SSB): En kommune kan score maksimalt 4 poeng, mens dårligste score er 1 poeng. Indeksen er relativ: At en kommune scorer 4 på f.eks. inntekt, betyr ikke at kvinner og menn har like høy inntekt, bare at kommunen tilhører den fjerdedelen som kommer best ut. Indeksen er derfor ikke direkte sammenlignbar fra år til år, da tallene ikke er absolutte.

IndeksBarnehagedekningProsent med høyere utdanningKvinner per 100 mennKvinner i arbeidsstyrkenInntektKvinnelige kommunestyrerepresentanter
Tromsø13,8434444
Overhalla23,7344434
Sør-Varanger33,743,533,544
Gjerdrum43,64343,534
Tynset53,643,54442
Namsos63,623,54444
Snåsa73,64442,534
Lørenskog83,542,543,534
Oppegård103,442,543,52,54
Asker113,442,543,52,54
Rælingen123,432,543,53,54
Etnedal133,443333,54
Hole143,442,543,52,54
Leikanger153,442,54442
Røros163,442,53443
Malvik173,44342,534
Grong183,444433,52
Bodø193,442,53443
Vadsø203,44333,543
Nesodden213,332,5433,54
Lillehammer223,332,5433,54
Meland233,3434324
Gulen243,3433424
Aurland253,3424433
Lærdal263,3433442
Selbu273,343,5342,53
Sortland283,3424334
Vestby293,332,54334
Bykle303,343,54431
Fjell313,342,542,52,54
Sogndal323,34323,543
Luster333,343,533,52,53
Gaular343,343,51434
Førde353,333443,52
Molde363,342,523,53,54
Norddal373,332,54433
Tydal383,343,54431
Unjárga Nesseby393,344133,54
Ski403,242,543,532
Ås413,232,5333,54
Gausdal423,24342,52,53
Hemsedal433,2444331
Hurum443,2424234
Vinje453,2341434
Suldal463,242,543,523
Masfjorden473,2324424
Balestrand483,232,5443,52
Gloppen493,223,5243,54
Rindal503,2432424
Sømna513,2334234
Vefsn523,242,523,543
Hammerfest533,2442342
Bærum543,122,543,52,54
Sørum553,132,54333
Nittedal563,132,543,53,52
Hamar573,132,532,53,54
Elverum583,133423,53
Øystre Slidre593,123,53442
Ål603,142,533,52,53
Hol613,123443,52
Tinn623,141333,54
Forsand633,143,54232
Ulvik643,142333,53
Voss653,123,53433
Høyanger663,122433,54
Jølster673,143,523,53,52
Eid683,133,54233
Tingvoll693,142,54224
Rennebu703,13333,524
Levanger713,133,53234
Namsskogan723,132,542,52,54
Høylandet733,144142,53
Fosnes743,14332,524
Nesna753,142,54332
Dyrøy763,14322,534
Nes (Ak.)7732242,53,54
Lunner78322,5333,54
Lier79332,543,532
Røyken80322,543,533
Tjøme81342,531,534
Valle82343,5342,51
Eidfjord83342,5442,51
Askvoll8433333,51,54
Ulstein85342,5422,53
Trondheim86342,5233,53
Skaun87333,533,532
Mosvik883431433
Alstahaug89323,542,542
Hadsel90332,5233,54
Harstad91332,532,543
Kárájohka Karasjok923144441
Fet932,91243,534
Skedsmo942,922,54333
Oslo952,912,54334
Søndre Land962,932,54134
Kongsberg972,942,522,52,54
Rollag982,933242,53
Notodden992,932,52334
Tokke1002,932242,54
Sirdal1012,943243,51
Finnøy1022,933,54421
Kvitsøy1032,94343,512
Volda1042,94343,521
Holtålen1052,941,51434
Inderøy1062,923,52334
Narvik1072,932,53342
Rana1082,922433,53
Nordreisa1092,923233,54
Nordkapp1102,943223,53
Alvdal1112,81332,53,54
Skjåk1122,832,513,534
Gran1132,832,5233,53
Vestre Slidre1142,84313,53,52
Vang1152,8322433
Nes (Busk.)1162,831,5342,53
Gol1172,8323432
Stokke1182,83242,52,53
Nøtterøy1192,822,5432,53
Siljan1202,84342,51,52
1227 Jondal1212,8444122
1433 Naustdal1222,8242441
Stordal1232,8414332
Aukra1242,8133424
Melhus1252,83342,52,52
Klæbu1262,82333,53,52
Steinkjer1272,8233234
Lierne1282,843,5142,52
Brønnøy1292,831,533,533
Saltdal1302,842,522,533
Alta1312,823,532,542
Deatnu Tana1322,8242342
Stange1332,823323,53
Sør-Odal1342,83231,534
Os (Hedm.)1352,823,51433
Sel1362,832,522,52,54
Stavanger1372,832,532,52,53
Randaberg1382,833422,52
Hjelmeland1392,833,542,52,51
Utsira1402,84413,522
Bergen1412,812,53334
Odda1422,84323,531
Granvin1432,843,51431
Fusa1442,833,53421
Os (Hord.)1452,822,533,52,53
Solund1462,842,513,51,54
Stryn1472,842,513,53,52
Stranda1482,831,52442
Agdenes1492,842,543,51,51
Leksvik1502,84232,523
Gildeskål1512,83142,524
Hamarøy1522,83312,534
Marker1532,72242,52,53
Rømskog1542,742,541,513
Enebakk1552,71233,53,53
Ullensaker1562,7324331
Løten1572,732,521,534
Rendalen1582,742,5222,53
Engerdal1592,732,5332,52
Gjøvik1602,732,5323,52
Øyer1612,72322,52,54
Nore og Uvdal1622,741,5342,51
Tønsberg1632,732,522,533
Kristiansand1642,732,5322,53
Haugesund1652,7331333
Sauda1662,74222,51,54
Rennesøy1672,73432,52,51
Stord1682,723,5322,53
Kvam1692,732,5242,52
Askøy1702,71342,52,53
Oppdal1712,7424321
Stjørdal1722,73332,52,52
Røyrvik1732,7324421
Hattfjelldal1742,73322,52,53
Træna1752,712,5422,54
Beiarn1762,731,5232,54
Bjarkøy1772,71242,52,54
Salangen1782,722,513,543
Nannestad1792,62242,532
Tolga1802,613,51433
Folldal1812,64223,531
Dovre1822,63143,531
Østre Toten1832,61332,533
Sigdal1842,622,532,52,53
Bø (Telem.)1852,63332,531
Fyresdal1862,624132,53
Klepp1872,613232,54
Time1882,633232,52
Hyllestad1892,64313,531
Hornindal1902,623,51333
Namdalseid1912,613,54223
Vestvågøy1922,632,532,53,51
Kvæfjord1932,622,52342
Berg1942,642312,53
Kvænangen1952,641,521,52,54
Gamvik1962,61241,534
Trøgstad1972,5232332
Eidsberg1982,511,5422,54
Våler1992,5133233
Aurskog-Høland2002,521,532,533
Grue2012,512,522,534
Nord-Fron2022,532,522,523
Jevnaker2032,5224232
Nord-Aurdal2042,522,5243,51
Drammen2052,522,541,532
Sande (Vestf.)2062,512,541,533
Re2072,51342,52,52
Nissedal2082,54311,51,54
Sandnes2092,512,5322,54
Sola2102,542,5322,51
Sund2112,522,522,524
Radøy2122,512,532,524
Flora2132,512,5332,53
Sykkylven2142,521,5243,52
Orkdal2152,5233331
Rygge2162,43241,531
Frogn2172,422,542,52,51
Ringsaker2182,41331,533
Stor-Elvdal2192,433223,51
Lesja2202,412,51424
Ringerike2212,412432,52
Øvre Eiker2222,422322,53
Flesberg2232,431432,51
Nome2242,42332,522
Hjartdal2252,433,531,51,52
Arendal2262,422,531,52,53
Åseral2272,423,52313
Kvinnherad2282,44322,521
Modalen2292,44211,524
Årdal2302,442,52231
Fjaler2312,442,52321
Ålesund2322,412,533,52,52
Rauma2332,42232,523
Meråker2342,441,54221
Frosta2352,423321,53
Nærøy2362,422,532,52,52
Leirfjord2372,443222,51
Hemnes2382,43331,531
Lavangen2392,441,512,52,53
Tranøy2402,422132,54
Vardø2412,431323,52
Guovdageaidnu Kautokeino2422,424133,51
Porsanger Porsángu Porsanki2432,42412,541
Moss2442,312,541,532
Åsnes2452,332,521,532
Trysil2462,331,5222,53
Lom2472,313,513,532
Nedre Eiker2482,311,532,533
Sandefjord2492,3224123
Larvik2502,32241,52,52
Svelvik2512,321,5423,51
Hof2522,31341,52,52
Seljord2532,3231224
Åmli2542,3431222
2552,31323,52,52
Gjesdal2562,31323,52,52
Sveio2572,32312,51,54
Ullensvang2582,3231431
Vaksdal2592,31233,51,53
Ørsta2602,332,511,524
Vestnes2612,332,532,521
Eide2622,31342,52,51
Hemne2632,321,5411,54
Snillfjord2642,3331421
Frøya2652,331,541,513
Lurøy2662,34222,52,51
Bardu2672,332,5133,51
Målselv2682,34212,53,51
Kvalsund2692,313,512,533
Båtsfjord2702,322,5133,52
Aremark2712,312,543,51,51
Vestre Toten2722,32221,533
Horten2732,322,53132
Kragerø2742,332,52123
Evje og Hornnes2752,312,53124
Bygland2762,334122,51
Eigersund2772,312,53223
Bjerkreim2782,32332,521
Tysvær2792,33322,521
Vindafjord2802,323331,51
Øygarden2812,31242,522
Lindås2822,312,53223
Kristiansund12832,34211,532
Skodje2842,323,532,51,51
Giske2852,312,522,51,54
Sunndal2862,341,522,52,51
Smøla2872,32212,524
Osen2882,343311,51
Meldal2892,331,51224
Vega2902,31332,522
Grane2912,322,51134
Bø (Nordl.)2922,322,532,52,51
Gratangen2932,332,512,52,52
Sørreisa2942,31321,542
Balsfjord2952,322,51332
Halden2962,2123124
Eidsvoll2972,21241,53,51
Kongsvinger2982,221,5313,52
Åmot2992,231,5112,54
Sør-Fron3002,2122224
Sør-Aurdal3012,2231322
Krødsherad3022,24122,52,51
Andebu3032,231,5322,51
Lardal3042,231,512,523
Kviteseid3052,212,512,524
Risør3062,22231,52,52
Grimstad3072,212,5311,54
Søgne3082,212,531,523
Audnedal3092,223,513,512
Strand3102,21332,51,52
Vågsøy3112,22232,51,52
Ørskog3122,222,5142,51
Midsund3132,2322312
Frei1, 23142,212,541,522
Gjemnes3152,223,512,522
Vevelstad3162,222,5112,54
Rødøy3172,212,512,524
Steigen3182,23312,52,51
Lødingen3192,211,5123,54
Røst3202,24132,51,51
Skånland3212,221,5123,53
Ibestad3222,24122,52,51
Lenvik3232,22221,52,53
Hasvik3242,2231232
Sarpsborg3252,111,52134
Fredrikstad3262,112412,52
Råde3272,12222,522
Ringebu3282,132122,52
Modum3292,112222,53
Holmestrand3302,132213,51
Porsgrunn3312,122312,52
Skien3322,122312,52
Vegårshei3332,12321,513
Lyngdal3342,112,53114
Vik3352,122,513,52,51
Sula3362,122,523,51,51
Halsa3372,11312,514
Ørland3382,131,531,52,51
Verdal3392,123311,52
Flatanger3402,14311,521
Vikna3412,14221,521
Bindal3422,132122,52
Dønna3432,13212,522
Vågan3442,11221,533
Torsken3452,132,51123
Loppa3462,112,51134
Berlevåg3472,112,52331
Spydeberg348211,521,533
Flå34923113,52,51
Tvedestrand3502223113
Mandal351222,5211,53
Flekkefjord352212,5231,52
Lund3532112314
Bokn354212,541,512
Samnanger355211,5231,53
Austevoll356222,522,521
Austrheim3572421221
Bremanger3582322212
Hareid35922231,51,52
Åfjord36024211,51,52
Midtre Gauldal361222,513,521
Leka3622124113
Sørfold363232,5131,51
Evenes364211,522,532
Storfjord365222,512,531
Gáivuotna Kåfjord36622312,52,51
Lebesby367212,512,532
Askim3681,911412,52
Nord-Odal3691,922,52122
Våler (Hedm.)3701,921,52132
Sauherad3711,913212,52
Gjerstad3721,922,511,51,53
Birkenes3731,912,53113
Bømlo3741,93311,512
Fitjar3751,913121,53
Nesset3761,912,523,51,51
Surnadal3771,932211,52
Hitra3781,931,512,52,51
Moskenes3791,922,51114
Måsøy3801,912,51124
Rakkestad3811,8222221
Hurdal3821,81222,52,51
Eidskog3831,81221,52,52
Nordre Land3841,8122123
Bamble3851,8123122
Lillesand3861,812,531,521
Etne3871,813,512,512
Aure3881,8331121
Rissa3891,8222212
Tysfjord3901,8131231
Værøy3911,841,5121,51
Songdalen3921,812,52113
Kvinesdal3931,812221,52
Osterøy3941,812,522,51,51
Fedje3951,813,51113
Sande (M. og R.)3961,841,51211
Haram3971,821121,53
Sandøy3981,831,51311
Fræna3991,81312,521
Fauske4001,811,522,52,51
Flakstad4011,812,51114
Skiptvet4021,7121222
Drangedal4031,7223111
Iveland4041,7421111
Karmøy4051,71231,51,51
Herøy (M. og R.)4061,721,521,512
Roan4071,7121123
Herøy (Nordl.)4081,73211,51,51
Karlsøy4091,712,511,522
Lyngen4101,721,511,531
Vågå4111,621,51122
Vennesla4121,611,53112
Lindesnes4131,632,51111
Hægebostad4141,612,51311
Tysnes4151,61213,511
Vanylven4161,63211,511
Averøy4171,613211,51
Tjeldsund4181,63111,521
Ballangen4191,61111,523
Hvaler4201,5122121
Marnardal4211,5132111
Sokndal4221,512,521,511
Verran4231,5121122
Meløy4241,52121,51,51
Andøy4251,5212121
Froland4261,411,51113
Øksnes4271,412,52111
Skjervøy4281,412211,51
Selje4291,311,511,512
Bjugn4301,311,5211,51
Farsund4311,321,51111

Kommentarer Antall kommentarer på artikkelen

Har du en mening om denne artikkelen? Du må bruke ditt eget navn hvis du skal delta i debatten. Respekter andres meninger og husk at mange kan se hva du skriver. Brudd på reglene kan føre til utestengelse.

VGs journalister og moderatorer overvåker denne debatten kontinuerlig mellom kl. 07 og 24. Kommentarfeltet er nå stengt og åpner igjen kl. 07.00. Velkommen tilbake da!
Klikk for å se kommentarene

Siste saker fra Innenriks

Se neste 5 fra Innenriks