Klikk her for å gå til forumet
Klikk her for å gå til forumet
BERGEN (VG) Politi fra hele landet gjennomførte i går kveld en storaksjon mot sexmarkedet i Bergen.
|
|
BRUKER NYE METODER: Lederen for Oslo-politiets Stop-gruppe, Harald Bøhler, sjekker elektroniske spor for å ta sexkunder. Han deltok i går på Prosjekt Exits aksjon i Bergen. Bildet er fra januar i år. Foto: Tore Kristiansen
|
Det var ikke trygt å kjøpe sex i Bergen i går kveld. Politispanere fra de største byene i Norge gjennomførte i en storaksjon mot sexmarkedet i byen.
25 spanere fra Bergen, Trondheim, Kristiansand, Stavanger og Oslo slo til mot 15 til 20 leiligheter og hotellrom det ble solgt sex fra. Deretter gjorde de kontroller på gaten der rundt 15 nigerianske kvinner selger sex.
Samleside:Les flere nyheter om sexkjøpmarkedet og sexkjøpsloven her
I går kunne politiet gi forelegg til et titall menn som tilsto å ha kjøpt sex.
Aksjonen var iverksatt av Prosjekt Exit og leder Are Sangolt. Prosjektet tilsvarer Stop-gruppen i Oslo og polititjenestemennene fra de forskjellige byene var samlet for å utveksle metoder og dele strategi.
For første gang tok politiet i går i bruk en ny metode for å avsløre sexkundene.
Les også:Innkaller politiet til sexkjøp-møte
I forbindelse med etterforskningen en halliksak ved Hordaland politidistrikt, der to rumenere er siktet, har politiet tatt ut telefonloggen til prostituerte. Den viser hvem som ringer og sender tekstmeldinger til kvinnene. Metoden har vært i bruk i Sverige i lang tid.
Les også:Lurer sex-kunder på telefon
VG har fått tilgang til to av telefonkonfrontasjonene. Etter å ha presentert seg og forklart mannen i den andre enden av røret om situasjonen, spør politibetjenten:
- Har du hatt kontakt med prostituerte den siste måneden?
- Ja, svarer mannen.
- Har du kjøpt sex?
- Ja, men ikke siden loven trådte i kraft, sier mannen.
VG Nett-leser:Jeg mener at både prostituerte og horekunder bør straffes, da dette totalt sett er en uønsket næringsvirksomhet.Diskuter sexkjøp-tiltak her!
Felles regler
Etter samtalen har mannen fått status som mistenkt og politiet vil vurdere om de skal gå videre med saken.
- Fem stykker vedtok etter ringerunden. Dette viser at det er en stor oppdagelsesrisiko for sexkundene i etterkant. De kommer ikke unna at de legger igjen spor, sier leder av Oslo-politiets Stop-gruppe, Harald Bøhler.
Oslo-politiet har i sitt distrikt beslaglagt en kundeliste som inneholder telefonnummer til rundt 50 kunder, når de kjøpte sex og hva prisen var.
- Disse personene skal vi begynne å ringe nå, sier Bøhler.
|
|
KRITISK: Pro Senteret-leder Liv Jessen mener politiet har gått av skaftet. Foto: Scanpix
|
(VG Nett) Tre litauiske kvinner i 20-årene er dømt til henholdsvis ni, seks og tre måneder i fengsel for hallikvirksomhet.

Politiet mener en norsk statsborger (43), ansatt i helsevesenet, var «edderkoppen» i det nigerianske prostitusjonsnettverket.
Politiet i Sandefjord har utstedt sin første bot for kjøp av sex. En mann i 30-årene må ut med 25.000 kroner etter at han ble tatt på fersk gjerning i en leilighet i sentrum av byen søndag.
Fra 1. januar 2009 er det forbudt å kjøpe sex i Norge. Forbudet gjelder også for norske statsborgere i utlandet.
Per i dag straffer alle nordiske land kjøp av sex fra mindreårige. Sverige og Finland har i tillegg bestemmelser som rammer kjøp av sex fra voksne.
Det norske lovforslaget et er utarbeidet etter den svenske modellen, der sexkjøp har vært forbudt siden 1999





De siste blogg-innleggene om prostitusjon:
Si din mening om det norske sexmarkedet!
Her kan du dele din historie, enten du er kunde, selger sex eller har sterke meninger om temaet.