Thorbjørn Berntsen reagerer på Gro-påstander

VG Nett-logo

Søndag 15. september

Norsk Politikk

Annonseinfo

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Thorbjørn Berntsen reagerer på Gro-påstander

NESTLEDER OG STATSRÅD: Ap-kjempen Thorbjørn Berntnsen forsvarer sin tidligere sjef Gro Harlem Brundtland. Foto: Scanpix
NESTLEDER OG STATSRÅD: Ap-kjempen Thorbjørn Berntnsen forsvarer sin tidligere sjef Gro Harlem Brundtland. Foto: Scanpix
Publisert 28.10.09 - 22:42, endret 28.10.09 - 22:44 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

(VG Nett) Ap-veteran Thorbjørn Berntsen reagerer på at Ingeborg Moræus Hanssens henger ut Gro Harlem Brundtland i sin nye bok. - Grove påstander, sier Berntsen.

VG Nett følger

Thorbjørn Berntsen var nestleder i Arbeiderpartiet fra 1989, og hadde Gro Harlem Brundtland som sin partileder frem til 1992.

Han reagerer på Ingeborg Moreæus Hanssens bok der hun trekker frem Gro som et eksempel på en kvinne som ikke har behandlet mannen sin pent.

Les også:Uthengt i bok fra Moræus Hanssen

- Dette er grove påstander. Hun refererer til anledninger hvor hun selv har vært til stede. Hvorfor skal man drive og utlevere sånne private ting som man har fått vite som venner og bekjente, og legge det ut i en bok? Sånt gjør man i grunnen ikke, sier Berntsen som understreker at han ikke vet om påstandene i boka stemmer.

Artikkelen fortsetter under bildet

AP-TOPPER: Thorbjørn Berntsen og Gro Harlem Brundtland sammen i 1988. Foto: Nils Bjåland


- Jeg hadde aldri noe privat omgang med Gro og hennes familie. Hvordan det forholdt seg, vet jeg ikke, sier den tidligere nestlederen til VG Nett.

Opplevde det ikke slik

Han sier at han selv aldri opplevde noe lignende når han var sammen med ekteparet Brundtland som det Moræus Hanssen beskriver.

- Jeg har ikke selv noen sånne opplevelser. Ved de anledninger som jeg var sammen med Gro og Arne Olav opplevde jeg det aldri slik, sier han.

- Gro tåler dette

Han tror ikke at Gro Harlem Brundtlands omdømme tar skade av boka.

- Gros standing er sånn at dette ikke skader henne. Jeg vet ikke om disse tingene stemmer en gang, men hun tåler at det kommer en slik bok, mener Ap-veteranen.

UENIG: Ingeborg Moræus Hanssen mener selv at hun ikke fremstiller Gro som en kvinne som har vært stygg mot mannen sin. Foto: Trond Solberg
Den tidligere kinosjefen Moræus Hanssen ber i boken norske kvinner om å stelle pent med mennene sine. Hun mener at Arne Olav Brundtland ikke hadde det enkelt.

«(,,,) som høyrepolitiker måtte han gi seg for husfredens skyld, legge sin løfterike høyrekarriere på hyllen en gang for alle og holde fire barn og hus og hjem gående mens landsmoderen løste verdensproblemer i miljø og helse og evig sosialdemokrati», skriver hun.

Navne-strid

Hun beskriver også et juleselskap der hun selv var til stede. Hun skal selv ha spøkt om hvordan hun og ektemannen kjempet om hvilket etternavn de skulle bruke.

«Gro klasket til med sitt Harlem opp mot Arne Olavs enkle Brundtland. Med høy stemme og grav alvorlig mine ga hun til kjenne at takket være hennes Harlem ble Brundtland løftet opp til en høyere statusklasse, nærmest. Den kombinasjonen hadde ektemannen ydmykt å takke sin hustru for, slik at samtlige, altså mor og far og unger, fra starten av fikk et verdensnavn.
Det ble taust rundt julebordet. Ingen mukket. Snille Arne Olav tok piskeslagene», skriver Moræus Hanssen i boka.

Til VG sier Moræus Hanssen at hun ikke fremstiller Gro som en kvinne som har vært stygg mot mannen sin.

- Nei, dette er en kjærlighetserklæring til Arne Olav. Jeg beskriver i omtalen av dem hvordan menn blir sakmodige når kvinnen blir for ivrig. Jeg skriver også at hun er rørende mot ham nå, sier hun.

Gro Harlem Brundtland sier via sin rådgiver til VG Nett at hun ikke ønsker å kommentere påstandene i boka.

  • Skriv ut artikkelen