Stortingspensjonist: - Jeg er ingen kjeltring

VG Nett-logo

Tirsdag 9. februar

Norsk Politikk

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Søk i skattelistene på Skattelister.no

Personsøk

Stortingspensjonist: - Jeg er ingen kjeltring

ETTERFORSKES: Økokrim har besluttet å etterforske Thor-Erik Gulbrandsen (Ap), Anders Talleraas (H) Magnus Stangeland (Sp) videre for pensjonsjuks. Foto: SCANPIX
ETTERFORSKES: Økokrim har besluttet å etterforske Thor-Erik Gulbrandsen (Ap), Anders Talleraas (H) Magnus Stangeland (Sp) videre for pensjonsjuks. Foto: SCANPIX

(VG Nett) Mens Økokrim-sakene mot de tidligere statsministrene Gro Harlem Brundtland og Kjell Magne Bondevik ble henlagt, må tre andre stortingspensjonister fortsatt befinne seg i Økokrims søkelys.

Tidligere stortingsrepresentant Anders Talleraas (H) er en av de tre som fortsatt er under etterforskning av Økokrim. Han syns det er ganske ille å bli etterforsket for bedrageri.

- Det er altfor tidlig å slå fast at det kommer en tiltale. Men det er klart det er ganske dramatisk å bli etterforsket av Økokrim, særlig når jeg ikke føler at jeg har drevet med bedrageri, sa den tidligere stortingsrepresentanten til NRK.

LES OGSÅ:Bondevik og Brundtland frikjent for pensjonsjuks

Vil dokumentere uskyld

Økokrim mener imidlertid det er grunn til å etterforske ham for bedrageri på bakgrunn av rapporten som konkluderer med at skal ha fått utbetalt for mye i pensjon av Stortinget.

- Jeg regnet med at hvis de gikk videre med etterforskningen, ville den omfatte et par-tre av oss, og det stemte. Så jeg er ikke helt overrasket, men naturligvis skuffet, sier den tidligere parlamentariske lederen i Høyre.

Han vil nå forsøke å dokumentere sin uskyld, og sier han tror han bidra med opplysninger som fører til at saken blir avdramatisert og at Økokrim henlegger saken.

- Jeg føler meg ikke som en kjeltring, sier han til NRK.

Bondevik:- Nå føler jeg meg fullstendig renvasket

- Jeg skulle aldri vært politiker

Tidligere stortingsrepresentant for Arbeiderpartiet, Thor-Eirik Gulbrandsen, er også blant de tre som fortsatt er i Økokrims søkelys. Han mener offentlighetens søkelys er en hard straff.

- Jeg har vært i Norges største gapestokk i mange måneder, så jeg synes jeg har sonet den største delen av straffen, sier Gulbrandsen til TV 2.

Gulbrandsen er skuffet over avgjørelsen om videre straffeforfølgelse, og skulle helst hatt saken ute av verden.

- Ja, jeg skulle aldri vært politiker i det hele tatt, sier han.

Den tredje stortingspensjonisten som fortsatt er i Økokrims søkelys, Magnus Stangeland, har fredag kveld ikke svart på VG Netts henvendelser.

Partileder Torstein Dahle i Rødt mener det er uakseptabelt at sakene mot Gro Harlem Brundtland (Ap), Tore Austad (H) og Kjell Magne Bondevik (KrF) blir lagt bort, og har klaget avgjørelsen om ikke å starte etterforskning mot dem inn for Riksadvokaten.

Valgresultatene: Stortingsvalget 2009