Klikk her for å gå til forumet
Klikk her for å gå til forumet
|
|
VIL HA DIALOG: Imamen Mehboob-ur-Rehman i en av Norges største moskeer, Islamic Cultural Center, møter VG Nett og understreker at han ønsker dialog med nordmenn. Foto: Lars Akerhaug
|
(VG Nett) Imamen i en av Norges største moskeer er krystallklar på at han ikke vil snikislamisere Norge.
Sharia er islamsk lovgivning som gir rettledning, påbud og forbud til de troende. Sharialovgivning er eneste kilde til lovgivning i Iran og Saudi-Arabia og i varierende grad i bruk i andre muslimske land. Familielovgivningen i mange muslimske land er særlig preget av islamsk lov.
Islamic Cultural Center er Norges første moské. Men først i 2009 har trossamfunnet åpnet sin egen moskébygning midt på Grønland i Oslo. Byggingen av moskeen har kostet 70 millioner kroner, og de flyttet først inn i forrige uke.
Les om moskéen på deres egne nettsider!
(VG Nett er ikke ansvarlig for innholdet på eksterne nettsider.)
VG Nett fikk bli med inn i moskébygningen og møtte den pakistanske imamen i moskéen til en samtale om snikislamisering, kjønnsdelt svømmeundervisning og islamsk lov i Norge.
VGD:Diskuter imam-intervjuet her!
Han kom til Norge i 1985, men snakker ikke norsk. Derfor er det en tolk med når vi møter Mehboob-Ur-Rehman (59).
Tett på nett:Still dine spørsmål til imamen nå!
- Det er utrolig hvis man tror at noen prøver å snikislamisere Norge. Og det vitner om at de har veldig lite selvtillit, sier imamen om Siv Jensens utspill.
Han spør om hva som er beviset på at muslimene forsøker å snikislamisere landet.
LES OGSÅ:Her er Frps skremme-liste
- Folk får gjøre sine egne vurderinger. Vi har vært her i 35 år, vi har to og tre generasjoner med norsk-pakistanere her. Det betyr at vi trives og at samfunnet er fornøyd med oss, sier han til VG Nett.
Budskapet om dialog lyder klart og tydelig fra moskeen i Tøyenbekken i Oslo. Flere ganger i løp av samtalen gjentar den pakistanske imamen at nordmenn og muslimer må samarbeide om å finne løsninger, hvis man møter vanskeligheter og meningsforskjeller.
Regjeringen:Fnyser av Sivs skremmeliste
- Jenter og gutter bør ikke være lettkledde sammen
Et av spørsmålene som har vært heftig diskutert i den norske debatten om snikislamisering er at enkelte skoler i Oslo har innført kjønnsdelte gymtimer og svømmeundervisning.
- Hvis en muslimsk mor hadde spurt om datteren hennes på 11-12 år fikk lov til å svømme med gutter, hva ville du svart?
- Det er ingen tvil om at kjønnsmodne gutter og jenter ikke bør være lettkledde eller nakne sammen, sier imamen. Han mener slike saker gjerne blir overdrevet i media.
- Konflikter oppstår i småsaker. Disse problemene blir ofte blåst ut av sine proposisjoner, sier imamen, som sammenlikner særkrav fra muslimer med behov vegetarianere eller glutenallergikere.
- Selvsagt innenfor rammene av det som er tillatt i norsk lov og internasjonale konvensjoner, legger han til.
- Tar hensyn til norsk lov og sharia
|
|
MOSKE TIL 70 MILL: Det har tatt flere år og kostet 70 millioner å bygge moskeen på Grønland i Oslo. Foto: Lars Akerhaug
|
|
|
SLIK SER DET UT: Bønnerommet i moskeen på Grønland er nøytralt dekorert. Foto: Lars Akerhaug
|
|
|
ISLAMISTISK BEVEGELSE: Imamen i moskeen i Tøyenbekken sier at de ikke har noen formell tilknytning til islamistbevegelsen Jamaat - i - Islami i Pakistan, men at de sprer litteratur fra grunnleggeren Maulana Mawdudi. Bildet viser tilhengere av det politiske partiet som ber fredagsbønn i den pakistanske hovedstaden Islamabad. Foto: AFP
|